• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Czerwone flagi na morskich kąpieliskach w Świnoujściu

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Czerwone flagi na morskich kąpieliskach w Świnoujściu

Partnerzy portalu

Z powodu zakwitu sinic nie można kąpać się na trzech morskich kąpieliskach Świnoujścia na wyspie Uznam. Zakazy kąpieli obowiązują także w Stepnicy i Mirosławcu. Białe flagi wróciły w środę na szczecińską plażę nad jeziorem Dąbie.

W środę Urząd Miasta Świnoujścia poinformował, że zakaz wchodzenia do wody na kąpieliskach tego nadbałtyckiego kurortu został rozszerzony. Od wtorku czerwone flagi powiewały na plażach „Uznam” i „Interferie”. Później stwierdzono występowanie sinic także na trzecim kąpielisku „Bałtycka”, w zachodniej części miasta, blisko granicy polsko-niemieckiej.

„Z tego powodu nie można wchodzić do wody na całej długości kąpielisk zlokalizowanych na wyspie Uznam” – przekazał Wojciech Basałygo z biura informacji Urzędu Miasta Świnoujścia. „Bez ograniczeń korzystać z infrastruktury plażowej” – dodał.

Basałygo przypomniał, że nadal otwarte jest „miejsce wykorzystywane do kąpieli” w dzielnicy Przytór (prawobrzeżna część Świnoujścia) na wyspie Wolin. Można tam dojechać miejskim autobusem.

Jak informuje sanepid za pośrednictwem serwisu kąpieliskowego, zakaz wchodzenia do wody z powodu zakwitu sinic obowiązuje nadal na kąpielisku w Stepnicy (Zalew Szczeciński) oraz Mirosławcu (jezioro Kosiakowo/Korytnickie).

Niektóre gatunki sinic produkują toksyny, mogą powodować wysypkę, łzawienie oczu, wymioty, biegunkę czy gorączkę.

28 sierpnia odwołano wprowadzony dzień wcześniej zakaz kąpieli w jeziorze Trzesiecko w Szczecinku (plaża miejska i Mysia Wyspa).

Jakość wody poprawiła się również w jeziorze Dąbie w Szczecinie, gdzie na miejskim kąpielisku od 26 sierpnia powiewały czerwone flagi.

„Biała flaga na Dąbiu. Można już bezpiecznie wchodzić do wody. Jej dobrą jakość potwierdziły badania” – poinformowała w środę przed godz. 14.00 Paulina Łątka z Urzędu Miasta Szczecina.

Warunki na kąpieliskach można monitorować dzięki serwisowi Głównej Inspekcji Sanitarnej http://sk.gis.gov.pl/ , wpisując w wyszukiwarkę nazwę miejscowości lub korzystając z mapy akwenów.

tma/ joz/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.