• <

Ćwiczenia służb ratunkowych na Zalewie Szczecińskim

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ćwiczenia służb ratunkowych na Zalewie Szczecińskim

Partnerzy portalu

Fot. WalAndPl, VesselFinder.com

70 uczestników we wtorek wzięło udział we wspólnych ćwiczeniach służb ratunkowych na Zalewie Szczecińskim. Scenariusz zakładał wybuch na pokładzie Nawigatora XXI – statku szkolno-badawczego Politechniki Morskiej w Szczecinie.

Scenariusz zakładał ewakuację załogi Nawigatora XXI po tym, jak na jego pokładzie doszło do eksplozji, podjęcie z wody załogantów i poszukiwania co najmniej dwóch zaginionych osób.

"Po tym wybuchu poszkodowani znaleźli się na pokładzie, w wodzie, a także ewakuowali się na tratwę ratunkową" – przekazała rzeczniczka prasowa Politechniki Morskiej w Szczecinie Weronika Gocłowska.

W ćwiczeniach wzięli udział przedstawiciele służb ratowniczych m.in. SAR, WOPR, policja i straż pożarna. Łącznie w pozoracji uczestniczyło 70 osób, w tym 25 pozorantów, w których rolę wcielili się studenci Politechniki Morskiej w Szczecinie. Na lądzie studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili triaż.

"Na początku jest adrenalina, ale nie można panikować, przede wszystkim trzeba uspokoić siebie i oddech. Nie można panikować, bo wtedy ludzie wokół też zaczynają się bać" – powiedziała studentka Politechniki Morskiej Katarzyna Hołownia.

Celem ćwiczeń było praktyczne doskonalenie umiejętności ratowniczych obejmujących komunikację, wykorzystanie łodzi ratowniczych i wyposażenia, prowadzenie poszukiwań i podejmowanie rozbitków z wody.

"Jest to ćwiczenie umiejętności współpracy między służbami w przypadku masowej operacji ratowniczej, czyli takiej, w której jest wielu poszkodowanych, nastąpił poważny wypadek i wiele służb przyjeżdża na miejsce po to, żeby zapobiec nieszczęściu i zadbać o bezpieczeństwo przede wszystkim ludzi, w następnej kolejności jednostek czy środowiska" – dodała Gocłowska.

Dzięki ćwiczeniom uczestnicy mogli zdobyć doświadczenie i doskonalić umiejętności m.in. opuszczania statku, zachowania się w wodzie i na zbiorowych środkach ratunkowych, użycia środków pirotechnicznych oraz współpracy z ratownikami.

misz/ joz/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.