• <
nauta_2024

Chrzest największego na świecie promu hybrydowego typu double-ended ferry w Wielkiej Brytanii

27.07.2023 21:54 Źródło: P&O Cruises
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Chrzest największego na świecie promu hybrydowego typu double-ended ferry w Wielkiej Brytanii

Partnerzy portalu

P&O Cruises

P&O Pioneer, największy na świecie prom hybrydowy typu double-ended ferry, został oficjalnie nazwany 27 lipca br. podczas ceremonii zorganizowanej przez brytyjskiego operatora promowego P&O Cruises w Dover w Wielkiej Brytanii.

Chińska stocznia Guangzhou Shipyard International (GSI) dostarczyła statek pod koniec lutego do zamawiającego, którym jest brytyjski przewoźnik P&O Ferries. Jest to pierwszy z dwóch identycznych siostrzanych statków klasy Fusion, które zamówiono w ramach prowadzenia żeglugi na trasie Dover – Calais. Obydwa zostały zarejestrowane na Cyprze. Mają przewozić, tak jak inne, ciężarówki i samochody, a także pasażerów. Przewiduje się, że każda jednostka zapewni redukcję emisji CO2 o 40% redukcję w ramach realizowanych podróży już od pierwszego dnia eksploatacji. Wpisuje się to w ogólnie przyjmowaną politykę dekarbonizacji żeglugi.

Statek ma 230,5 metra długości, 30,8 metra szerokości i rozwija prędkość do 20,8 węzła. Znajdują się na nim strefa zabaw dla dzieci, miejsce do opieki nad zwierzętami domowymi, sklepy wolnocłowe, targ spożywczy, kuchnia i ogólna przestrzeń wypoczynkowa. W jego wyposażeniu są cztery akumulatornie, wyposażone łącznie w 1160 akumulatorów o dużej pojemności, których pojemność sięga 8,8 MWh. Wynika to z faktu, że jest napędzany kombinacją paliwa i energii akumulatora. System napędu hybrydowego ma pozwolić Pioneerowi działać w zakresie magazynowania energii podczas manewrowania lub w porcie i został zaprojektowany tak, aby w przyszłości mógł stać się w pełni neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

Modułowa konstrukcja statku została tak przygotowana, że ma pozwolić na modyfikacje w celu dostosowania do rozwijających się technologii, a ponieważ w portach pojawia się coraz więcej stacji ładowania, generatory prądu na statku można usunąć i zastąpić akumulatorami.

Na promie znajdują się dwa tryby ładowania akumulatora, jeden polega na użyciu zasilacza w doku do ładowania, natomiast drugim jest użycie generatora na statku do ładowania, gdy ten płynie. Według firmy, podczas żeglugi nadmiar energii elektrycznej można przekazać do umieszczonego na pokładzie akumulatora o dużej pojemności, którą po zmagazynowaniu będzie można wykorzystywać w przyszłości.. 

Drugi statek, P&O Liberte, ma rozpocząć działalność pod koniec 2023 roku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.