• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Chrzest kolejnego, innowacyjnego statku Höegh Autoliners, napędzanego amoniakiem

rk

11.09.2024 21:47 Źródło: Höegh Autoliners
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Chrzest kolejnego, innowacyjnego statku Höegh Autoliners, napędzanego amoniakiem

Partnerzy portalu

Fot. Höegh Autoliners

Drugi statek klasy Aurora firmy Höegh Autoliners, Höegh Borealis, został dostarczony podczas uroczystej ceremonii chrztu. Przełomowy program budowy nowego statku od Höegh Autoliners jest niezwykłym przykładem globalnej współpracy i świadectwem tego, co można osiągnąć, gdy najlepsze w swojej klasie firmy z całego świata spotykają się ponad branżami, granicami i kulturami.

W ceremonii wzięli udział przedstawiciele władz Norwegii i Chin, branży stoczniowej, a także zamawiającego. Od 2027 roku pierwszy statek klasy Aurora będzie zasilany zielonym amoniakiem, eliminując niemal całkowicie emisję dwutlenku węgla. Klasa Aurora ma być ogromnym krokiem w kierunku osiągnięcia przez Höegh Autoliners celu w postaci zerowej emisji netto do 2040 roku.

– To było zarówno imponujące, jak i pouczające zobaczyć, jak Höegh Autoliners czyni żeglugę bardziej przyjazną dla środowiska dzięki nowej i ekologicznej technologii. Statek będzie początkowo zasilany LNG, ale może przejść na amoniak, gdy technologia będzie dojrzała. Ponadto statek ten jest wyposażony w panele słoneczne i może być podłączony do zasilania z lądu, co pozwoli mu w przyszłości pracować z zerową emisją. Norweskie firmy mogą dostarczać światowej klasy ekologiczne technologie. Pomagają budować rozwiązania jutra – przekazał Jonas Gahr Støre, premier Norwegii, obecny na uroczystości.

– Dzięki klasie Aurora żeglujemy w kierunku zrównoważonego rozwoju, pionierskich wysiłków na rzecz zwalczania zanieczyszczeń w trudnym do ograniczenia segmencie. Wyznaczamy nowe standardy zrównoważonego transportu dalekomorskiego, czyniąc znaczący krok w kierunku naszego celu zerowej emisji netto do 2040 roku. Jako największe i najbardziej przyjazne dla środowiska PCTC, jakie kiedykolwiek zbudowano, statki klasy Aurora są zmianą, której potrzebuje nasza branża – powiedział Andreas Enger, dyrektor generalny Höegh Autoliners.

– Seria pionierskich samochodowców Aurora wyznacza kierunek dla zrównoważonego przemysłu transportu dalekomorskiego. Dzięki szeroko zakrojonej współpracy między firmami z całego świata, klasa Aurora wyznacza nowy standard w zakresie poprawy emisji w branży. Höegh Borealis i klasa Aurora to uderzający przykład tego, co można osiągnąć, gdy liderzy z Norwegii, Chin, Niemiec, Korei, Finlandii, Australii i wielu innych spotykają się ponad branżami, granicami i kulturami. Podkreśla to znaczenie łączenia naszej wspólnej wiedzy i zasobów – wskazał Leif O. Høegh, prezes zarządu Höegh Autoliners.

– Zbudowaliśmy kolejny statek klasy Aurora w rekordowym tempie dzięki wyjątkowemu wysiłkowi naszych pracowników i partnerów, którym serdecznie dziękuję. Klasa Aurora jest klejnotem koronnym naszego przełomowego, transformującego branżę programu odnowy zielonej floty. Statki te spełniają wymagania naszej rosnącej liczby klientów świadomych emisji dwutlenku węgla, dążących do redukcji emisji i zrównoważonego transportu. Razem nie spoczniemy, dopóki nie osiągniemy zerowej emisji netto – dodał Sebjørn Dahl, dyrektor operacyjny Höegh Autoliners.

Fot. Höegh Autoliners
Fot. Höegh Autoliners


W ciągu kilku najbliższych dni samochodowiec (Pure car, truck carrier, PCTC) Höegh Borealis ma opuścić stocznię China Merchants Heavy Industry w Jiangsu i wyruszyć w swoją dziewiczą podróż. Ma on wyróżniać się mniejszą emisją emisją CO2 nawet o 58% w porównaniu z obecną średnią w branży. To nowy statek, drugi po Höegh Aurora z serii zaplanowanej na 12 jednostek klasy Aurora, które mają pływać pod norweską banderą. Zaprojektowała je firma Deltamarin. Samochodowce tej serii, o długości 200 metrów i szerokości 38 metrów posiadają 14 pokładów, w tym pięć podnoszonych oraz zdolność do przewozu 16250 DWT, lub 9100 samochodów. Dzięki ulepszonym pokładom i rampom, statki zostały zaprojektowane do przewozu także pojazdów elektrycznych na wszystkich pokładach i przy tym mają pozostawać bardzo elastyczne dla większości ładunków. Zastosowano również nowe rozwiązania w zakresie ich bezpieczeństwa, szczególnie przeciwpożarowego. Oprócz swoich rozmiarów samochodowce te mają wyróżniać się jako "najbardziej przyjazne PCTC na świecie". Ich napęd tworzą silniki dostarczone przez MAN Energy Solutions, wykorzystując jako paliwo zarówno olej napędowy, jak i LNG. Zostaną ponadto wyposażone w 1500 m2 paneli słonecznych na górnym pokładzie, zmniejszając produkcję energii elektrycznej z generatorów nawet o 30-35%, a także przystosowane do korzystania z elektrycznego zasilania z lądu w celu prowadzenia zeroemisyjnych operacji portowych. Gdy te wszystkie rozwiązania staną się komercyjnie dostępne, mają pozwolić przejść na zerową emisję CO2 w trakcie każdego rejsu. 

Co istotne wszystkie statki PCTC klasy Aurora będą miały oznaczenia DNV „ammonia ready” i „methanol ready”. Będą pierwszymi w tym segmencie, pracującymi na neutralnym pod względem emisji CO2 amoniaku. Klasa Aurora ma być odpowiedzią na fakt, że podczas gdy transport morski odpowiada za około 3% wszystkich globalnych emisji, aż 90% z niej wywodzi się z żeglugi dalekomorskiej. Aby skutecznie realizować swoją misję dekarbonizacji branży, Höegh Autoliners spodziewa się dostaw statków co sześć miesięcy, rozpoczynając od przekazanego w sierpniu Höegh Aurora. Po wprowadzeniu do działalności 12 jednostek firma posiada opcję na zamówienie i budowę do ośmiu kolejnych, w przyszłości zwiększając flotę do nawet 20 przyjaznych środowisku samochodowców. Celem przedsiębiorstwa jest osiągnięcie zerowej emisji netto do roku 2040, jako jednej z pierwszych firm spedycyjnych na świecie. Höegh Autoliners planuje też zwiększać popyt na amoniak jako opłacalne, zeroemisyjne paliwo morskie. W tym celu firma nawiązała już współpracę z kilkoma wiodącymi na świecie producentami amoniaku, aby zapewnić dostawy i wykorzystanie ekologicznego amoniaku m.in. Yara Clean Ammonia, Norwegian North Ammonia, Sumitomo Corporation i inne.

Fot. Höegh Autoliners

Partnerzy portalu

NAVIRETECH_strona_glowna_P4

Dziękujemy za wysłane grafiki.