• <
CSL_1100X200_jpg_2024

Ceny ropy w USA odbijają się po 2-dniowych spadkach

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Ceny ropy w USA odbijają się po 2-dniowych spadkach

Partnerzy portalu

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po 2-dniowych spadkach. Inwestorzy oceniają oficjalne dane o zapasach paliw w USA i monitorują sytuację w Libii, gdzie doszło do zakłóceń w dostawach ropy - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na X kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 74,72 USD, po zwyżce o 0,27 proc.

Brent na ICE na X jest wyceniana po 78,78 USD za baryłkę, wyżej o 0,17 proc. i po stracie w ciągu 2 poprzednich sesji ponad 3 proc.

Inwestorzy oceniają oficjalne dane o zapasach ropy i jej produktów w USA.

Zapasy ropy naftowej w ubiegłym tygodniu spadły o 846 tys. baryłek, czyli o 0,2 proc., do 425,18 mln baryłek - podał w raporcie amerykański Departament Energii (DoE).

Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 2,2 mln baryłek, czyli o 1 proc., do 218,39 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 275 tys. baryłek, czyli o 0,22 proc., do 123,09 mln baryłek - podał DoE.

Gracze monitorują też informacje docierające z Libii, gdzie w tym tygodniu produkcja ropy naftowej spadła o ponad połowę, a to grozi, że na globalny rynek ropy nie dotrze blisko 1 mln baryłek dziennie tego surowca.

Pola naftowe w Libii ograniczają działalność w związku z patową sytuacją i sporem dotyczącym banku centralnego i zarządcy przychodów z energii.

Spór prowadzą władze wschodniej Libii z uznanym przez międzynarodową społeczność rządem zachodniej Libii.

Kraj podzielił się na rywalizujące władze - wschodnie i zachodnie - dekadę temu, a nadzór nad bankiem centralnym Libii daje kontrolę nad miliardami dolarów przychodów z eksportu ropy naftowej.

Libia, która znajduje się na szczycie pod względem największych rezerw ropy naftowej w Afryce, przez większą część ostatniego roku pompowała dziennie ok. 1,2 mln baryłek ropy.

"Zakłócenia w dostawach ropy z Libii - pośród innych ryzyk geopolitycznych - będą trzymać rynki ropy w napięciu" - ocenia Priyanka Sachdeva, starsza analityczka domu maklerskiego Phillip Nova Pte.

"Do tego obawy dotyczące popytu na ropę ze strony Chin też rzucają cień na giełdy ropy, zwłaszcza że nie widać na razie żadnych wiarygodnych oznak ożywienia chińskiego zapotrzebowania na ten surowiec" - dodaje.

aj/ ana/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.