• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Będą się uczyć o gospodarce morskiej od najmłodszych lat

kw

25.08.2023 10:30
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Będą się uczyć o gospodarce morskiej od najmłodszych lat

Partnerzy portalu

Fot. ZUW

W poniedziałek 21 sierpnia w Szczecinie miało miejsce ważne z punktu widzenia edukacji morskiej wydarzenie. Najważniejsi urzędnicy i przedstawiciele branży podpisali porozumienie dotyczące popularyzacji, edukacji i ochrony dziedzictwa branży morskiej. Szczecin stawia na wdrażanie morskości od najmłodszych lat.

W projekt zaangażowani są wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, zachodniopomorski kurator oświaty Katarzyna Koszewska, przewodniczący Rady Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego Dariusz Śpiewak i prezes Polskich Terminali Dariusz Smoliński. Porozumienie pozwoli na stworzenie systemu docierania do nauczycieli, dyrektorów szkół i przede wszystkim - dzieci.

Współpraca spółki Polskie Terminale, Klastra Morskiego, Urzędu Wojewódzkiego, Kuratorium Oświaty i szkół pomoże rozpowszechnić pozytywny wizerunek branży morskiej.

Dla wojewody zachodniopomorskiego, Zbigniewa Boguckiego gospodarka morska Szczecina jest znakiem charakterystycznym całej społeczności miasta. Dlatego nie wyobraża on sobie, aby nie szkolić w tym zakresie najmłodszych. Projekt ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat ekosystemów morskich, zrównoważonego wykorzystania zasobów oraz możliwości rozwoju zawodowego w sektorze morskim.

Wojewoda zaznaczył, że region powraca do swoich morskich korzeni przynajmniej od ośmiu lat. Wyrazem tego są liczne inwestycje, które otwierają Szczecin i Świnoujście na światową gospodarkę morską. Przykładem tego może być rozbudowa portu, modernizacja toru wodnego i nadchodząca budowa terminalu głębokowodnego w Świnoujściu. 

Kurator oświaty, Katarzyna Koszewska uważa, że w edukacji morskiej tkwi siła całego Pomorza Zachodniego, a nadchodzące działania edukacyjne są dla dzieci idealną okazją, by poznać miejsce, w którym żyją. Na edukację morską kładziony będzie duży nacisk, dlatego tak ważne jest odpowiednie wyszkolenie kadry. Pomogą w tym nadchodzące zajęcia takie jak wspólne konkursy, zajęcia, spotkania, czy konferencje. Dzięki zdobytej wiedzy, nauczyciele będą doskonale wiedzieć, jak prowadzić zajęcia związane z edukacją morską i ekologiczną.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.