• <

BBC: Według świadków grecka straż przybrzeżna przyczyniła się do śmierci dziesiątków uchodźców

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo BBC: Według świadków grecka straż przybrzeżna przyczyniła się do śmierci dziesiątków uchodźców

Partnerzy portalu

Straż Wybrzeża Grecji

Grecka straż przybrzeżna w ciągu trzech lat przyczyniła się do śmierci dziesiątków uchodźców - pisze w poniedziałek BBC, powołując się na świadków. Twierdzą oni, że wśród ofiar było dziewięć osób celowo wyrzuconych z pokładu do morza. Grecka straż odrzuca oskarżenia o nielegalne działania.

Według świadków łącznie ponad 40 migrantów straciło życie, bo straż przybrzeżna zmusiła ich do opuszczenia wód terytorialnych Grecji lub wyrzuciła z powrotem na pełne morze, gdy dotarli na greckie wyspy.

Dziennikarze BBC przeanalizowali 15 incydentów, do których doszło w latach 2020-23 i w wyniku których zginęły 43 osoby. Brytyjski publiczny nadawca zaznacza, że jako źródła posłużyły mu lokalne media, organizacje pozarządowe, turecka straż przybrzeżna oraz sami poszkodowani.

Jeden z migrantów opisał, jak potraktowała go grecka straż przybrzeżna. Mężczyzna z Somalii opowiadał, że kiedy w marcu 2021 roku przybył na wyspę Chios został złapany przez greckich żołnierzy, którzy przekazali go straży przybrzeżnej. Jak twierdzi, straż związała go i wrzuciła do morza. "Chcieli, żebym zginął" - powiedział Somalijczyk, cytowany przez BBC.

W ramach swego śledztwa brytyjscy dziennikarze pokazali nagranie, na którym widać jak 12 osób - w tym dzieci - jest zabieranych na łódź greckiej straży przybrzeżnej, byłemu szefowi operacji specjalnych w greckiej straży przybrzeżnej Dimitrisowi Baltakosowi. Podczas wywiadu nie chciał komentować filmu i zapewniał, że straży nie zmuszano do nielegalnych działań. Jednak podczas przerwy w rozmowie, przy nadal włączonym mikrofonie, powiedział do kogoś po grecku: "oczywiście, że to nielegalne" i że było to "międzynarodowe przestępstwo".

BBC przekazało wyniki śledztwa greckiej straży przybrzeżnej, która odpowiedziała, tłumacząc, że jej funkcjonariusze pracują "niestrudzenie i z największym profesjonalizmem oraz silnym poczuciem odpowiedzialności i szacunku dla ludzkiego życia, jak i podstawowych praw". Podkreśliła, że nie zostało popełnione żadne przestępstwo.

Droga z Turcji do Grecji jest jednym ze szlaków najczęściej wybieranych przez migrantów próbujących przedostać się do Europy. W 2023 r. co najmniej 263 048 tys. osób dotarło do Europy drogą morską, w tym 41 561 (16 proc.) do Grecji.

Turcja w 2016 roku podpisała z Unią Europejska umowę, w ramach której zobowiązała się do zatrzymania napływu migrantów do Europy. Jednak w 2020 r. zadeklarowała, że nie jest już w stanie wypełniać tych zobowiązań.

awm/ kar/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.