• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Bariera ma zapobiec przedostawaniu się złotej algi do Kanału Gliwickiego

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Bariera ma zapobiec przedostawaniu się złotej algi do Kanału Gliwickiego

Partnerzy portalu

Fot. gov.pl

Wojewoda Marek Wójcik poinformował we wtorek, że ustawiono barierę sorpcyjną, która ma zapobiegać przedostawaniu się złotej algi z jeziora Dzierżno Duże (pow. gliwicki) do Kanału Gliwickiego i dalej do Odry.

Barierę sorpcyjną ze słomy jęczmiennej ustawiono pomiędzy Dzierżnem Dużym a Kanałem Gliwickim.

„Udało nam się ustawić barierę ze słomy jęczmiennej. To bariera, która ma zdolność absorpcji złotej algi. Bariery będą rozbudowywane również dziś” - powiedział Wójcik podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Wcześniej ograniczono do minimum przepływ wody z jeziora do Kanału Gliwickiego. Ponadto rozporządzeniem wojewoda zakazał korzystania ze zbiornika oraz czwartej sekcji Kanału Gliwickiego od 5 do 19 sierpnia. Na brzegu rozmieszczono informujące o tym tablice. Przestrzegania zakazu pilnują patrolujący teren funkcjonariusze policji.

„Pływanie różnego rodzaju jednostkami powodowałoby utrudnienia w akcji wyławiania ryb (…). Sprzęt wykorzystywany w zbiorniku, w którym występuje duże stężenie złotej algi, mógłby być przenoszony do innych zbiorników, powodując przenoszenie i zaszczepianie złotej algi” – wyjaśnił Wójcik.

Od soboty, kiedy po raz pierwszy zauważono śnięte ryby, wyłowiono ich w sumie około 3,9 t. Najwięcej z Dzierżna Dużego, ale również z łącznika pomiędzy jeziorem a Kanałem Gliwickim oraz czwartej sekcji Kanału Gliwickiego.

Badania przeprowadzone w Centralnym Laboratorium Badawczym Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazały obecność 100 mln komórek złotej algi w litrze wody z Dzierżna Dużego.

Szefowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach Agata Bucko-Serafin oceniła w poniedziałek, że to wysokie stężenie. Dla porównania przypomniała, że podczas katastrofy ekologicznej, do której doszło latem 2022 r., w Kanale Gliwickim odnotowywano nawet ponad trzy razy więcej komórek złotej algi.

Na to, że do śnięcia ryb w Dzierżnie Dużym doprowadziła toksyna ze złotej algi wskazują m.in. ślady na skrzelach ryb. W dalszym ciągu prowadzone są badania, które mają potwierdzić obecność toksyny w wodzie.

Służby ochrony środowiska uważają, że do zakwitu złotej algi w Dzierżnie Dużym doszło z powodów naturalnych. Badania próbek wody nie wykazały, aby powodem było np. zanieczyszczenie wody związane z przemysłem lub inną działalnością człowieka. 

pato/ mmu/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.