• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Bardzo „owocny” sezon międzynarodowych służb na Morzu Karaibskim. Przechwycono narkotyki o wartości 54 mln dolarów

11.09.2024 13:34 Źródło: Royal Navy, US Coast Guard
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Bardzo „owocny” sezon międzynarodowych służb na Morzu Karaibskim. Przechwycono narkotyki o wartości 54 mln dolarów

Partnerzy portalu

Fot. Royal Navy

Załoga kutra USCGC Diligence (WMEC-616) wyładowała 10 września w porcie w amerykańskim Everglades ładunek ponad 1870,6 kg kokainy (4125 funtów) o szacunkowej wartości ulicznej około 54 milionów dolarów. To efekt wspólnych działań międzynarodowych służb i sił morskich dążących do powstrzymania przemytu nielegalnych substancji w rejonie Karaibów.

Przechwycony ładunek pozyskano w trakcie trzech interwencji, które miały miejsce na przestrzeni kilku ostatnich tygodni. Brały w nich udział patrolowiec Royal Navy HMS Trent (P 244), Taktyczny Zespół Egzekwowania Prawa Pacyfiku US Coast Guard USA (PAC-TACLET), kuter US Coast Guard USCGC Joseph Napier (WPC 1115) oraz jednostki powietrzne i morskie amerykańskiej służby celnej i ochrony granic (CBP-AMO).

- Jestem niezwykle dumny z wytrwałości i profesjonalizmu naszej załogi, w połączeniu z doskonałą koordynacją z załogami lotniczymi Straży Przybrzeżnej, podczas tej złożonej misji antynarkotykowej. Ich niezłomne wysiłki, wraz z zagranicznymi sojusznikami i agencjami partnerskimi, nadal okazują się niezbędne do zwalczania organizacji zajmujących się handlem narkotykami i ochrony mieszkańców Portoryko i Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych - powiedział por. Matthew Carmine, dowódca USCGC Joseph Napier.

Oprócz ponad 1,8 tony narkotyków zatrzymano również 11 osób, którym postawiono zarzuty przemytu nielegalnych substancji. Wszystkie zostaną postawione przed sądem federalnym przez Departament Sprawiedliwości USA.

Fot. US Coast Guard


26 sierpnia miała miejsce akcja z udziałem patrolowca HMS Trent. Działający z jego pokładu żołnierze brytyjskiej piechoty morskiej przechwycili na Morzu Karaibskim kokainę o ulicznej wartości ponad 40 milionów funtów. Było to szóste przechwycenie narkotyków przez ten okręt Royal Navy w 2024 roku, których waga przekracza 6 995 kg. Ich łączna wartość przekracza blisko 551,5 miliona funtów.

– Ta niedawna operacja podkreśla kluczową rolę Royal Navy w utrzymaniu bezpieczeństwa morskiego i przestrzeganiu prawa międzynarodowego w regionie. Wysyłamy jasny komunikat do handlarzy narkotyków, że nigdzie nie jest bezpiecznie i będziemy zakłócać i likwidować ich operacje, gdziekolwiek na świecie się znajdują – podkreślił w sierpniu minister sił zbrojnych Luke Pollard.

Misja HMS Trent wciąż trwa. Okręt patroluje Karaiby, aby zapewnić bezpieczeństwo brytyjskim terytoriom zamorskim w sezonie huraganów od czerwca do listopada i celem powstrzymania transportu nielegalnych ładunków w regionie. Obok sił brytyjskich i amerykańskich, które wspierają lokalne służby, swoje okręty na Morze Karaibskie wysyłają również Francja i Holandia.

HMS Trent, fot. Royal Navy


Przemytnicy stają się coraz bardziej pomysłowi, a zyski z działalności przestępczej wykorzystują do rozwijania dróg przerzutowych nielegalnych substancji. Korzystając z rozbudowanych siatek prowadzą zakonspirowany transport z użyciem kontenerowców, nierzadko już przy nieświadomości zarówno załóg, jak i obsługi portów morskich. Przestępcy korzystają też z powietrznych dróg przerzutowych a nawet półzanurzalnych łodzi. To wskazuje, że w ramach wojny z narkotykami z powodzeniem można wykorzystać zdolności okrętów do zwalczania zagrożeń podwietrznych (AAW, Anti-Aircraft Warfare) i podwodnych (ASW, Anti-Submarine Warfare). Wykrywanie i powstrzymywanie nielegalnych handlarzy narkotyków na pełnym morzu wymaga znacznej koordynacji międzyagencyjnej i międzynarodowej. Joint Interagency Task Force South w Key West na Florydzie zajmuje się wykrywaniem i monitorowaniem powietrznego i morskiego tranzytu nielegalnych narkotyków. Gdy przechwycenie narkotyków staje się nieuchronne, rozpoczyna się faza egzekwowania prawa, a kontrola nad operacją przechodzi na Straż Wybrzeża USA bądź siły najbliższego państwa, biorąc też pod uwagę bliskość miejsca akcji i obszar kompetencji. Interwencje z udziałem amerykańskich funkcjonariuszy na Morzu Karaibskim są przeprowadzane pod zwierzchnictwem i kontrolą Siódmego Dystryktu US Coast Guard z siedzibą w Miami.

Karaiby tak jak w złotych czasach piractwa są obszarem, gdzie kwitnie przemyt drogą morską. W ciągu ostatnich lat okręty należące do sił morskich m.in. Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii i USA dokonały szeregu spektakularnych akcji, gdy przejęto tysiące ton nielegalnych substancji. Tylko w ubiegłym roku doszło do kilku głośnych akcji, jak np. w listopadzie ubr. okręt HMS Medway zatopił łódź służącą do transportu kokainy. Jednakże walka z procederem nie ustaje, gdyż źródła produkcji narkotyków i ich przerzutu pozostają nieuchwytne, bądź odpowiedzialni za nie stale dostosowują się do nowej sytuacji. Wykorzystują przy tym dogodne punkty przerzutów z Ameryki Południowej i Środkowej, a także sytuacje państw całego obszaru, nierzadko biednych, o niestabilnej sytuacji politycznej i przeżartych korupcją. Z tego powodu działalność sił morskich jest jednym z wielu aspektów walki z tym problemem, niemniej pozostaje istotnym, gdyż każdy sukces to mniej narkotyków w obrocie na czarnym rynku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.