• <

Bardziej zrównoważona i odporna infrastruktura transportowa dzięki TEN-T

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Bardziej zrównoważona i odporna infrastruktura transportowa dzięki TEN-T

Partnerzy portalu

Rada Europejska przyjęła rozporządzenie w sprawie transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Inwestycja ta ma znacznie zwiększyć możliwości UE w zakresie budowy zrównoważonej i odpornej sieci transportowej, łączącej jako kręgosłupa rynku wewnętrznego. Obejmuje to silne zachęty do promowania bardziej zrównoważonych rodzajów transportu, postępu cyfryzacji i poprawy multimodalności, a także łączenia różnych rodzajów transportu w ramach jednej podróży w europejskim systemie transportowym. Rozporządzenie odnosi się również do wyzwań związanych ze zmianą klimatu i mobilnością wojskową w sieci TEN-T.

Dokument, który podlegał kilkukrotnie zmianom, wyznacza ambitne cele dla europejskiej infrastruktury transportowej. Wiąże się to ze stworzeniem pasażerskich linii kolejowych, które do 2040 roku mają obsługiwać w ramach rozszerzonej sieci bazowej pociągi poruszające się z prędkością 160 km/h lub większą. Obok ma zostać wprowadzony europejski system zarządzania ruchem kolejowym, ujednolicając tym samym sieć w państwach wspólnoty.

Duże zmiany czekają także terminale przeładunkowe, najprawdopodobniej zarówno morskie, jak i lądowe. Ich liczba oraz przepustowość ma zostać zwiększona, aby sprostać obecnym i przewidywanym wymaganiom ruchu. Obejmuje to obsługę 740 mln pociągów, promowanie przejścia na zrównoważone środki transportu oraz pobudzenie europejskiego sektora transportu kombinowanego, tj. wykorzystujący więcej niż jedną formę przewozu. Wraz z tym sektor morski ma zostać zintegrowany z innymi rodzajami transportu w sposób wydajny i zrównoważony. Organy Unii Europejskiej stale podkreślają dążenie do dekarbonizacji transportu w każdej domenie. Szlaki żeglugi bliskiego zasięgu zostaną zmodernizowane, powstaną nowe trasy, a porty morskie i ich połączenia z lądem będą dalej rozwijane.

Dzięki europejskim korytarzom transportowym mają zyskać połączenia z sąsiadującymi z UE tzw. krajami trzecimi, w tym Ukrainą, Mołdawią i państwami bałkańskimi. Dzięki temu ma zyskać także handel jak i ruch pasażerski tych państw z wspólnotą.

Wedle planów organów Unii Europejskiej rozwój sieci TEN-T ma okazać się korzystny także dla polskich portów morskich. Ma to sprawić, że wzrośnie ich znaczenie jako punktów przeładunkowych, jednocześnie usprawniając transport pojawiających się tam ładunków. Wiąże się to również z rozbudową infrastruktury krytycznej, związanej z dostawami surowców energetycznych. Oprócz tego rozporządzenie w sprawie TEN-T powinno skierować sektor transportu na ścieżkę ograniczenia emisji o 90%, jednocześnie zapewniając jego stabilność funkcjonowania oraz dalszy, zrównoważony rozwój.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.