• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Bałtycki krab schował się w walizce i odbył podróż do Warszawy

30.08.2024 15:11
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Bałtycki krab schował się w walizce i odbył podróż do Warszawy

Partnerzy portalu

Zdjęcie poglądowe

Mieszkanka Ursynowa przywiozła znad morza małego kraba. Skorupiak trafił do centrum CITIES przy warszawskim ogrodzie zoologicznym.

Mieszkanka Ursynowa pojechała na wakacyjny wypoczynek nad polskie morze. Nie wiedziała, że w jej walizce ukrył się mały skorupiak z Bałtyku. Krab pokazał się zaskoczonej kobiecie dopiero po powrocie do stolicy. Kobieta zadzwoniła po pomoc do strażników miejskich z Ekopatrolu.

"Minęło południe, gdy otrzymaliśmy zgłoszenie o krabie znalezionym w mieszkaniu przy ul. Alternatywy. Właścicielka oświadczyła, ze znalazła kraba w bagażu, z którym wróciła z nad Bałtyku. Krab wyjątkowo dobrze zniósł tę podróż" – powiedzieli funkcjonariusze, którzy odebrali skorupiaka. Krab został przewieziony do centrum CITES przy warszawskim zoo.

W Polsce występują trzy gatunki krabów, w tym dwa inwazyjne, które zamieszkały w południowym Bałtyku prawdopodobnie w XX w. Rodzimym gatunkiem kraba jest krab brzegowy nazywany też raczyńcem jadalnym. Skorupiak ten występuje w wodach niemal na całym świecie, głównie w przybrzeżnych. Najchętniej zamieszkuje przybrzeżną strefę pływów i ujścia rzek.

To zwierzę o aktywności głównie nocnej. W dzień ukrywa się w szczelinach skalnych. Raczyniec jadalny jest wszystkożerny, żywi się bezkręgowcami (skorupiakami, mięczakami, pierścienicami), detrytusem i padliną. Żyje do pięciu lat.

Następnym krabem zamieszkującym Polskę jest krab wełnistoszczypcy, który przybył nad Bałyk z Chin tuż po zakończeniu I wojny światowej. Prawdopodobnie kraby te zostały nieświadomie przetransportowane w wodach balastowych statku handlowego, który przypłynął do Gdańska. Jest największym skorupiakiem zamieszkującym wody Polski.

Egzemplarze bałtyckie są zwykle sporo mniejsze od tych zamieszkujących Chiny i Koreę. Żyją w estuariach, a więc w środowisku, gdzie miesza się woda słodka ze słoną – są to zazwyczaj ujścia rzek do mórz, więc nie są to skorupiaki typowo morskie, bardziej zalicza się je do zwierząt słodkowodnych.

Ostatnim gatunkiem bałtyckiego kraba jest krabik amerykański. To mały krab, który również zamieszkuje estuaria. W Polsce spotkać go można w Zalewie Wiślanym, w Zatoce Gdańskiej i w Zalewie Szczecińskim. Jego pierwotne siedliska to ujścia rzek w południowych stanach USA nad Zatoką Meksykańską. Prawdopodobnie w Bałtyku pojawił się pod koniec XIX lub na początku XX w. (PAP)

mas/ joz/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.