• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Axpo inwestuje w statek do bunkrowania LNG

kw

09.08.2023 12:03

Partnerzy portalu

Szwajcarska firma energetyczna Axpo zawarła dziesięcioletnią umowę na czarter statku do bunkrowania skroplonego gazu ziemnego (LNG), co sprzyja idei zielonej zmiany energetycznej przemysłu morskiego. Statek, który ma rozpocząć działalność w 2025 r., odegra kluczową rolę w przyspieszeniu przechodzenia branży na bardziej zrównoważone źródła energii. Projekt będzie realizowany we Włoszech i będzie obejmował wdrożenie innowacyjnej i zrównoważonej technologii do ciągłych operacji statek-ciężarówka.

Dziesięcioletnia umowa została podpisana z włoską firmą Gas and Heat SpA oraz stocznią San Giorgio del Porto, które są liderami w dziedzinie przechowywania kriogenicznego i konwersji statków. Statek o potencjalnej pojemności 7500 metrów sześciennych powstanie w stoczni San Giorgio w Piombino we Włoszech. Statek mógłby również w przyszłości transportować bio-LNG i amoniak, które pojawiają się jako paliwa o zerowej emisji dwutlenku węgla.

Operując u wybrzeży Neapolu, statek będzie oferował usługi ship-to-ship i ship-to-truck. Ta ostatnia będzie polegać na przeładunku LNG do cystern na lądzie, które następnie będą rozprowadzać LNG drogą lądową do użytkowników końcowych. Włoski statek będzie wyposażony w innowacyjną, elastyczną platformę do bunkrowania wielu ciężarówek, która umożliwia załadunek kilku ciężarówek jednocześnie, znacznie skracając czas bunkrowania. Technologia, będąca własnością firmy Gas and Heat SpA, jest pierwszym w Europie zastosowaniem ciągłej operacji „ship-to-truck”.

Ten statek do bunkrowania LNG jest zgodny z rosnącym wykorzystaniem LNG jako paliwa żeglugowego, ważnego czynnika dekarbonizacji i przejścia na bardziej zrównoważone źródła energii w sektorze morskim.

Projekt, realizowany we współpracy z ministerstwem infrastruktury i transportu rządu włoskiego, a także władzami portowymi, ma na celu wsparcie wysiłków przemysłu na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych pochodzących z żeglugi i poprawy ogólnego zrównoważenia środowiskowego.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.