• <

Irański okręt zestrzelił dron, który znajdował się nieopodal pola gazowego Karish

29.07.2024 15:39 Źródło: Siły Obronne Izraela
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Irański okręt zestrzelił dron, który znajdował się nieopodal pola gazowego Karish

Partnerzy portalu

Fot. Siły Obronny Izraela

Siły Obronne Izraela poinformowały, że jedna z korwet serii Sa'ar 6 użyła morskiej wersji swojego systemu obrony powietrznej Iron Dome (Żelazna Kopuła), aby zestrzelić latający bezzałogowiec należący do libańskiego Hezbollahu zanim dotarł ono do pola gazowego znajdującego się na Morzu Śródziemnym.

O zdarzeniu służby prasowe izraelskiej armii poinformowały prasę 27 lipca. Zdaniem wojskowych latający pojazd bezzałogowy (UAV) został wystrzelony z Libanu przez bojowników Hezbollahu celem przeprowadzenia obserwacji pola gazowego Karish, gdzie Izrael posiada swoje instalacje infrastruktury krytycznej. Po wykryciu obiektu okręt wykorzystał morską wersję systemu obrony powietrznej Iron Dome, dzięki czemu u wybrzeży nieopodal miasta Hajfa zestrzelono obiekt, dzięki czemu ustalono, że nie będzie stanowił zagrożenia. Podczas incydentu nie rozległy się syreny alarmowe, ponieważ atak miał nie zagrozić mieszkańcom regionu.

Armia Izraela jest również zdania, mimo że właściwie nie ma ku temu 100% pewności, że była to akcja propagandowa, służąca podkreśleniu, iż libańscy bojownicy są zdolni do wysyłania latających dronów i zagrozić izraelskiej infrastrukturze krytycznej. Gdyby miał być to prawdziwy atak, wysłaliby więcej pojazdów. Istnieje podejrzenie, że był to swoisty "test" i Hezbollah w rzeczywistości chciał sprawdzić, jakim potencjałem obronnym w rejonie dysponuje Izrael i na podstawie danych o szybkości ataku oraz skuteczności może stwierdzić, jakich sił będzie potrzebował do przeprowadzenia skutecznego ataku.

Na należącym do Izraela obszarze są wydobywane od 2022 roku gaz ziemny i węglowodory płynne za pośrednictwem pływającej platformy Energean Power FPSO. Do 2023 roku zdolność produkcyjna gazu osiągnęła równowartość 6,5 mld m3 rocznie, a przedwojenne plany zakładały wzrost produkcji. Obszar Karish nie tylko zapewnia istotny surowiec dla gospodarki państwa, ale wpływa też na jego bezpieczeństwo energetyczne. bezpieczeństwa energetycznego Izraela. Gaz jest sprzedawany przede wszystkim izraelskiemu sektorowi energetycznemu na podstawie długoterminowych kontraktów typu, zapewniających bezpieczeństwo dostaw i popytu dla wszystkich stron. Około 20% jest sprzedawane użytkownikom przemysłowym. Płyny węglowodorowe są sprzedawane na rynkach międzynarodowych.

Fot. Energean
Fot. Energean


Korwety rakietowe typu Sa’ar 6 są najnowszym nabytkiem izraelskich sił morskich Izraela, wprowadzonymi do służby w latach 2020-2023. Powstawały w niemieckiej stoczni German Naval Yards Kiel GmbH, we współpracy z ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS). Mają wyporność ok. 2000 ton i 90 metrów długości. Konstrukcję oparto na bazie projektu MEKO A-100, będącego podstawą wielu okrętów używanych na całym świecie, jak polska korweta patrolowa proj. 621M ORP Ślązak. Cechą charakterystycznej serii izraelskich okrętów jest, że pomimo stosunkowo niedużych rozmiarów wyposażono je w znaczną ilość sprzętu najnowszej generacji oraz bardzo silne uzbrojenie. Do wykrywanie celów posłuży im radar AESA EL/M-2248 MF-STAR, z czterema nieruchomymi aktywnymi antenami ścianowymi AESA. Główne uzbrojenie stanowi system artylerii morskiej Oto Melara 76 mm, dwa systemy artyleryjskie 25 mm Rafael Typhoon, 32-komorowa wyrzutnia dla rakiet średniego zasięgu Barak 8, system samoobrony C-Dome z 20-komorowymi wyrzutniami pionowymi oraz 16 przeciwokrętowych rakiet Boeing RGM-84 Harpoon Block II lub rakiety IAI Gabriel V. Każda jednostka ma do swojej dyspozycji śmigłowiec Sikorsky SH-60 Seahawk wraz z załogą. W służbie jako pierwsze, kolejno w 2020 i 2021 roku, INS Magen i INS Oz. Kolejno w kwietniu i grudniu ub. r. dołączyły do nich INS Atzmaut i INS Nitzachon. Nie podano, która z nich brała udział w akcji z 27 lipca.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.