• <

Prawo.pl: Państwom starej Unii nie zależy na ograniczeniu fikcyjnych delegowań pracowników

pc

20.03.2019 13:23 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Prawo.pl: Państwom starej Unii nie zależy na ograniczeniu fikcyjnych delegowań pracowników

Partnerzy portalu

Prawo.pl: Państwom starej Unii nie zależy na ograniczeniu fikcyjnych delegowań pracowników - GospodarkaMorska.pl

Unijni urzędnicy kończą prace nad rewizją rozporządzeń o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Eksperci wskazują jednak, że proponowane przepisy nie rozwiązują problemu "firm skrzynek pocztowych", które wykorzystują różnice w kosztach pracy państw UE – informuje portal Prawo.pl.

Prawo.pl wskazuje, że chodzi o sytuacje, gdy przedsiębiorstwo prowadzące działalność w państwie o wysokich kosztach pracy zakłada przedsiębiorstwo w państwie o niskich kosztach pracy jedynie po to, by zatrudniać w nim i delegować pracowników do swojego przedsiębiorstwa macierzystego.

Według Inicjatywy Mobilności Pracy, think tanku zajmującego się mobilnością pracy i delegowaniem pracowników, wykrywanie "firm skrzynek" jest trudne. "W przepisach brakuje skutecznej definicji, która umożliwiałaby kompetentnym instytucjom rentowym na obiektywne i skuteczne odróżnianie ich od przedsiębiorstw prowadzących normalną działalność" – wskazano.

Doradczyni europosłanki Danuty Jazłowieckiej Margareta Przybyła podkreśla, że rewizja rozporządzeń dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego jest na ostatniej prostej. "Dokument nie został jeszcze przyjęty, prace nad nim obecnie trwają i są na etapie trilogów, czyli negocjacji trójstronnych między Parlamentem Europejskim i Radą UE. W tych negocjacjach uczestniczy również Komisja Europejska" – wyjaśniała.

Dr Marek Benio z Inicjatywy Mobilności Pracy w rozmowie z Prawo.pl zwraca uwagę, że w proponowanych przepisach nie znalazły się zapisy, które skutecznie przeciwdziałałyby zakładaniu "firm skrzynek".

"Wydaje mi się, że nikomu nie zależy na eliminowaniu +skrzynek pocztowych+. Dlatego, że źródłem skrzynek nie są biedniejsze państwa, o niższych zarobkach, ale te bogatsze, które w ten sposób optymalizują swoje koszty zatrudnienia, zatrudniając własnych obywateli przy niższych składkach" – zaznaczył ekspert.

Według Inicjatywy Mobilności Pracy (IMP) w celu ustalenia, czy przedsiębiorstwo delegujące jest firmą-skrzynką pocztową, czy przedsiębiorstwem prowadzącym normalną działalność na zasadach rynkowych, należałoby m.in. ustalić, czy w ramach prowadzonej przez siebie działalności "wyłącznie lub w przeważającym zakresie" deleguje pracowników do jednego lub kilku stałych kontrahentów, z którymi jest powiązana kapitałowo lub osobowo. Innym sposobem jest ustalenie, czy całość lub przeważającą część obrotu w państwie przyjmującym osiąga z tytułu realizacji usług na rzecz kontrahenta lub kontrahentów, z którymi jest powiązana kapitałowo lub osobowo.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.