• <
CSL_1100X200_jpg_2024

Acciona Energía Polska ma strategię na udział w offshore wind [wideo]

jj

05.08.2024 13:00
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Acciona Energía Polska ma strategię na udział w offshore wind [wideo]

Partnerzy portalu

Maciej Wagner, country manager Acciona Energía Polska, fot. GospodarkaMorska.pl

Acciona Energía Polska dostrzega ogromny potencjał rozwoju w krajowym sektorze offshore wind i ma ambicję w nim aktywnie uczestniczyć. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Świnoujściu, Maciej Wagner, country manager Acciona Energía Polska, opowiedział nam o strategii, kompetencjach i ofercie firmy.

– Jesteśmy międzynarodowym inwestorem w branży OZE, z mocą zainstalowaną przekraczającą kilkanaście gigawatów na pięciu kontynentach, dlatego również na polskim rynku offshore widzimy duże szanse na inwestycje jako partner strategiczny dla podmiotów posiadających już pozwolenia na wznoszenie sztucznych wysp – mówi Wagner. 

Acciona od lat prowadzi badania rozwojowe (R&D – Research and Development) w obszarze fundamentów pływających i grawitacyjnych. Firma posiada swój portfel deweloperski w krajach basenu Morza Śródziemnego. Kluczowym elementem strategii Acciony jest partnerstwo ze szkockim SSE Renewables, istotnym graczem globalnej branży offshore wind.
– SSE Renewables to uznana marka w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, znana z realizacji wielkich projektów. Na koncie mają między innymi farmę Seagreen o mocy ponad 1 GW oraz będącą obecnie w realizacji elektrownię Dogger Bank – największą morską farmę wiatrową na świecie, której moc wyniesie 3,6 GW. To niezaprzeczalnie największy projekt, jaki można sobie wyobrazić. SSE Renewables posiada także unikalne doświadczenia w zakresie połączeń stałoprądowych, ponieważ szkockie farmy są często zlokalizowane w dużej odległości od brzegu. Te doświadczenia mogą być szczególnie cenne dla polskiego rynku offshore, zwłaszcza dla północnych obszarów, gdzie odległość przyłącza będzie znacząca. Uważamy, że możemy implementować te doświadczenia na polskim rynku – podkreśla country manager.

Maciej Wagner dodaje też, że Acciona to nie tylko inwestycje energetyczne, ale również łańcuch dostaw.
– Jesteśmy głównym udziałowcem firmy Mostostal Warszawa, która w Polsce zatrudnia ponad 2000 osób, więc mamy w kraju stałą obecność. To też jedna z przyczyn, dlaczego chcemy inwestować w polski offshore. Acciona jest w Polsce od 20 lat, czujemy się tu dobrze, komfortowo i uważamy, że dalszy rozwój to również morska energetyka wiatrowa.

Wśród głównych wyzwań dla polskiego sektora MEW, country manager Acciona Energía Polska wskazuje przede wszystkim długi proces inwestycyjny i skomplikowane procedury permittingowe.
– Uproszczenie tych procesów jest niezbędne dla przyspieszenia realizacji projektów. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ma grupę roboczą, która pracuje nad ich usprawnieniem. W tym zakresie jest dużo do zrobienia, bo poziom skomplikowania i złożoności procedur administracyjnych jest bardzo wysoki.

Kolejnym istotnym wyzwaniem są zdaniem Wagnera kwestie przyłączeniowe, wymagające dużych inwestycji infrastrukturalnych, zwłaszcza w północnej części kraju.
– Oczywiście PSE takie inwestycje realizuje, ale ponieważ cele są ambitne, to na pewno kwestie przyłączeniowe będą wąskim gardłem.

Rozwój łańcucha dostaw i brak wykwalifikowanych kadr to kolejne przeszkody, które wymienia Maciej Wagner.
– Łańcuch dostaw rozwija się powoli; z pewnością wszyscy chcieliby, aby działo się to szybciej, ale jestem przekonany, że to przyjdzie wraz z kolejnymi inwestycjami. Ponadto, dostrzegamy problemy z dostępnością wykwalifikowanych pracowników na rynku. Już teraz widać niedobory kadrowe, a sytuacja może się pogorszyć, kiedy offshore wind całkiem się rozkręci. Dlatego kluczowe będą kwestie szkoleń i promowania branży jako atrakcyjnego miejsca pracy, aby przyciągnąć odpowiednie osoby. Wspólnie z naszym partnerem, SSE Renewables, możemy w tym zakresie służyć pomocą.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.