• <

Byli członkowie zarządu PGE bez absolutorium

Partnerzy portalu

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PGE nie udzieliło w czwartek absolutoriów z wykonywania obowiązków w 2023 r. siedmiorgu byłym członków zarządu spółki. Jednocześnie walne udzieliło absolutorium za 2023 r. trojgu z dziewięciu członków rady nadzorczej PGE.

Walne Zgromadzenie zdecydowało o nie udzieleniu absolutorium z wykonywania obowiązków w 2023 r. byłemu prezesowi PGE Wojciechowi Dąbrowskiemu oraz wiceprezesom: Wandzie Buk, Lechosławowi Rojewskiemu, Ryszardowi Wasiłkowi, Pawłowi Śliwie, Rafałowi Włodarskiemu oraz Przemysławowi Kołodziejakowi. Za każdym razem za nieudzieleniem absolutorium oddano głosy z ponad 80 proc. zarejestrowanych na walnym zgromadzeniu akcji.

Wojciech Dąbrowski, Wanda Buk i Rafał Włodarski zostali odwołani ze stanowisk 7 lutego 2024 r., Lechosław Rojewski - 28 lutego 2024 r. Paweł Śliwa został odwołany 28 listopada 2023 r., Przemysław Kołodziejak został odwołany 4 kwietnia 2024 r., a Ryszard Wasiłek zrezygnował 28 marca 2023 r.

W trakcie Walnego Zgromadzenia Rafał Włodarski i Przemysław Kołodziejak złożyli pisemne oświadczenia. Referując ich treść podkreślali, że raporty giełdowe nie wskazywały na jakiekolwiek krytyczne uwagi pod adresem byłych członków zarządu, a walne zgromadzenie przyjęło sprawozdanie finansowe spółki za 2023 r. Przypomnieli, że PGE osiągnęła w zeszłym roku rekordowy wynik EBITDA, zanotowała wzrost inwestycji, rozpoczęła dekarbonizację ciepłownictwa poprzez pierwsze w Polsce zastosowanie kotłów elektrodowych, prowadziła inwestycje w morską energetykę wiatrową i program magazynowania energii. A wycena giełdowa spółki wzrosła w latach 2020-2024 o 50 proc. - zaznaczyli. Według nich, nieudzielenie absolutorium to działanie pozamerytoryczne i naruszające ich dobra osobiste oraz pozycje zawodowe.

Z kolei przedstawiciele rady nadzorczej, uzasadniając wydane rekomendacje ws. nieudzielania absolutorium byłym członkom zarządu wskazali na "niedopełnienie obowiązków w zakresie zarządzania kapitałem ludzkim" czy przyznanie dodatkowych "nadmiernie wygórowanych i rażąco odbiegających od standardów rynkowych" świadczeń osobom, z którymi ustał stosunek pracy. Wymienili też sfinansowanie kampanii reklamowej "Polska bezpieczna energetycznie" w trakcie kampanii przed wyborami w 2023 r. Spot reklamowy budził skojarzenie spółki z władzami, a treść i emisja w czasie kampanii wyborczej dają podstawy do postawienia tezy, że celem kampanii było wsparcie kandydatów rządzącej ówcześnie koalicji partii politycznych - uznała Rada Nadzorcza. Zarzuciła też b. członkom zarządu finansowanie Polskiej Fundacji Narodowej bez odpowiedniego nadzoru i kontroli celów oraz efektywności wydatkowania pieniędzy.

Kołodziejak i Włodarski oświadczyli w odpowiedzi, że kwestionują te zarzuty oraz, że nie brali udziału w podpisywaniu umów z PFN czy w sprawie kampanii reklamowej.

Walne Zgromadzenie PGE udzieliło też absolutorium za 2023 r. trojgu byłym członkom rady nadzorczej: Annie Kowalik, Radosławowi Winiarskiemu i Cezaremu Falkiewiczowi. W przypadku sześciorga innych członków rady uchwał o udzieleniu absolutorium nie podjęto ze względu na nieuzyskanie większości głosów.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Dostarcza energię i ciepło ponad 5,6 mln klientom. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają ponad 40 proc. energii elektrycznej w Polsce. PGE jest spółką akcyjną, w której Skarb Państwa ma prawie 61 proc., akcji.

wkr/ mick/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.