• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Polska Stacja Antarktyczna im. H. Arctowskiego rekrutuje na kolejną wyprawę

kw

23.01.2024 10:37
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Polska Stacja Antarktyczna im. H. Arctowskiego rekrutuje na kolejną wyprawę

Partnerzy portalu

Fot. Acaro, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3634527

Ruszyła rekrutacja na kolejną, 49. Polską Wyprawę Antarktyczną do Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. Do pracy na biegunie południowym poszukiwani są nie tylko naukowcy, ale również personel, dzięki któremu stacja będzie poprawnie funkcjonować. 

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego to całoroczna jednostka naukowo-badawcza zarządzana przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. Stacja znajduje się na półkuli południowej w archipelagu Szetlandów Południowych, na wyspie Króla Jerzego, u wybrzeża Zatoki Admiralicji. Wyspa zaliczana jest do klimatycznej strefy morskiej Antarktyki. Stacja jest oddalona od Polski ponad 14 tys. km.

Załoga Arctowskiego, jak potocznie mówi się na placówkę badawczą, dzieli się na dwie grupy: zimującą oraz letnią. Grupa zimująca pracuje w Stacji przez okres całego roku (od października do listopada kolejnego roku) i składa się z ok. 8-10 osób. To m.in. kierownik wyprawy, energetyk, mechanik maszyn budowlanych, lekarz oraz obserwator ekologiczny. Natomiast grupa letnia pracuje w Stacji od listopada do końca marca, a w jej skład wchodzą szef kuchni, pomoc kuchenna/opiekun części socjalnej, operator bezzałogowych statków powietrznych (UAV) oraz Operator PTS.

Do pracy na Stacji poszukiwani są:

  • kierownik wyprawy, 
  • obserwator ekologiczny, 
  • operator bezzałogowych statków powietrznych oraz operator łodzi,
  • lekarz, ratownik medyczny, pielęgniarz,
  • obserwator do spraw gatunków obcych i antropopresji,
  • administrator systemów IT, 
  • mechanik maszyn budowlanych, 
  • kucharz oraz pomoc kuchenna

Rekrutacja na wyprawy prowadzona jest co roku i rozpoczyna się w styczniu-lutym ogłoszeniem o naborze. Rozmowy kwalifikacyjne odbywają się przeważnie w marcu i kwietniu. W maju wybrani kandydaci przechodzą badania lekarskie. Miesiące czerwiec-wrzesień poświęcone są na przygotowania do wyprawy. W tym czasie odbywają się także szkolenia grupowe i indywidualne. Wyprawa wyrusza na Stację jesienią. Aplikacje na tegoroczną wyprawę można przesyłać do 23 lutego 2024 za pomocą formularza zgłoszeniowego.

Na Stacji są prowadzone badania w dziedzinie oceanografii, geologii, geomorfologii, glacjologii, meteorologii, sejsmologii i przede wszystkim biologii i ekologii oraz nieprzerwanie prowadzone są monitoringi: ekologiczny, glacjologiczny, hydrologiczny, meteorologiczny i ekologiczny.

Od ponad 40 lat Stacja zapewnia wsparcie techniczne i logistyczne dla polskich i międzynarodowych grup naukowych prowadzących badania w Antarktyce.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.