• <

100 lat polskiego żeglarstwa na wystawie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie 100 lat polskiego żeglarstwa na wystawie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Partnerzy portalu

Fot. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku od niedzieli prezentowana będzie wystawa czasowa poświęcona polskiemu żeglarstwu. Przedstawione na niej zostaną m.in. model jachtu "Zjawa" i płetwy stateczników z "Mazurka"

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku w przesłanym komunikacie zapowiedziało, że wystawa zatytułowana "100 lat polskiego żeglarstwa", będzie pierwszą w historii rodzimego muzealnictwa tak obszerną i wielowątkową opowieścią, zarówno o najgłośniejszych sukcesach, jak i o mniej znanych aspektach polskiego sportu żaglowego.

"Na wystawie podziwiać będzie można m.in. modele jachtów +Zjawa+ Władysława Wagnera, rufy jachtu +Euros+ z 1967 r., płetwy stateczników z +Mazurka+ Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz i z +Fanfana+ Joanny Pajkowskiej" - przekazał dyrektor NNM dr Robert Domżał.

Dodał, że wśród eksponatów będą także elementy sprzętu elektronicznego z jachtu "Spaniel", bom i grot sztormowy z "Opty" Leonida Teligi, a także kompletny strój żeglarski Krzysztofa Baranowskiego.

Jeden z kuratorów wystawy Rodosław Paternoga podkreślił, że koncepcja w trakcie tworzenia ekspozycji polegała na tym, by historyczne rejsy Polaków zobrazować nie pamiątkami czy odznaczeniami, tylko faktycznym wyposażeniem i częściami jednostek, na których żeglarze dokonali swoich wyczynów. "Dzięki kreatywnej aranżacji, centrum naszej ekspozycji będzie stanowić jedyną w swoim rodzaju, wielowymiarową i multimedialną esencję dokonań Polaków w oceanicznym jachtingu" - zapowiedział.

Ponadto na wystawie zaprezentowany zostanie puchar z 1937 r., który został przyznany Polakom za zajęcie II miejsca w regatach Gotland Runt.

"Wśród przedwojennych eksponatów znajdą się również naszywki reprezentacyjne z Olimpiady w Berlinie w 1936 r., należące do Juliusza Sieradzkiego, późniejszego twórcy kultowej Omegi" - dodał dr Domżał.

Zaznaczył również, że interesującą kolekcję będą stanowić również koszulki startowe polskich zawodników olimpijskich oraz ich trofea. "Nie zabraknie wśród nich replik medali przekazanych przez Mateusza Kusznierewicza (Atlanta 1996) i Agnieszkę Skrzypulec-Szotę (Tokio 2020) oraz oryginalnego medalu Przemysława Miarczyńskiego (Londyn 2012)" - podał.

Wyjaśnił, że wystawa zostanie zaprezentowana w scenerii nawiązującej do morza, spienionych fal i bezkresnego horyzontu.

Drugi z kuratorów wystawy Bartłomiej Garba zaznaczył, że zastosowana przez autorów estetyka przywodzi na myśl zarówno morskie głębiny, jak i poruszany wiatrem granat nieba. Z kolei otaczające ekspozycję motywy izobat i trasy żeglarskiego rejsu wywołują w widzu wrażenie jakby patrzył na rozległą mapę oceanów. "Podkreślenie znaczenia prezentowanych przedmiotów, a także wizualny efekt ruchu jachtów na morskich falach zostanie uzyskany dzięki kreatywnej grze świateł" - stwierdził.

Wystawa powstała we współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim, który 11 maja 2024 r. będzie świętować swoje 100-lecie.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę w Spichlerzach na Ołowiance. Dzień później wystawa będzie dostępna dla wszystkich zwiedzających.

pm/ dki/

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.