• <
CSL_1100X200_jpg_2024
nauta_2024
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Budowa Drogi Czerwonej od 2026 roku. Żegluga na Odrze niezagrożona

24 lipca odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie komisji, w trakcie której przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, portów i urzędów morskich przedstawili stan inwestycji mających istotne znaczenie dla krajowej gospodarki. Szczególnie omawianym zagadnieniem była kwestia rozwoju infrastruktury dojazdowej do portów, w tym drogowej, kolejowej i rzecznej.

25.07.2024, 20:55
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Sąd Rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo - poinformował w czwartek przewoźnik kolejowy. W środę zarząd spółki zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę PKP Cargo.

25.07.2024, 19:10
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

PKP Cargo zwolni do 30 proc. zatrudnionych, czyli do 4142 osób

Zarząd PKP Cargo zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę spółki - poinformował przewoźnik w środowym komunikacie giełdowym. Mają one objąć do 30 proc. zatrudnionych, czyli do 4142 pracowników w różnych grupach zawodowych - dodano.

24.07.2024, 13:03
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

PKP Cargo apeluje o rekompensatę za transport węgla w 2022

Zarząd PKP Cargo i działające w spółce związki zawodowe zaapelowały do premiera o wypłatę rekompensaty z tytułu kosztów poniesionych przez PKP Cargo w związku z poleceniem przewiezienia 4,5 mln ton węgla dla gospodarstw domowych, sprowadzanego w 2022 r. - podano w opublikowanym we wtorek piśmie.

23.07.2024, 20:31
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Charakterystyka ogólna i zakres zastosowania (prawo angielskie). Reguły Hague-Visby

W naszym opracowaniu Reguły Hague-Visby w systemie prawa angielskiego, rozpoczęliśmy analizę międzynarodowych reguł dotyczących przewozu ładunku na podstawie konosamentu (konosamentowej umowy frachtowej), nazwanych Regułami Hague-Visby („Hague-Visby Rules”). Zarówno wcześniejsze opracowanie jak i niniejsze, jest oparte na prawie angielskim a w szczególności na zasadach common law wraz z przepisami ustawowymi ujętymi w ustawie (akcie prawa stanowionego) zwanym „COGSA 1971”.

20.07.2024, 12:02
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Władze Wenecji rozważają podniesienie opłaty za wstęp do miasta

Wprowadzenie opłaty za wstęp do Wenecji było spektakularnym sukcesem - powiedział PAP szef wydziału ds. turystyki w zarządzie miasta Simone Venturini, podsumowując zakończony 14 lipca eksperyment. Poinformował, że rozważane jest podniesienie tej opłaty od przyszłego roku. Dotąd wynosiła ona 5 euro.

18.07.2024, 09:56
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

1,2 mld euro gwarancji dla Siemens Gamesa

Jeden z głównych dostawców turbin wiatrowych dla energetyki morskiej i lądowej, Siemens Gamesa, będący częścią koncernu Siemens Energy, otrzymał wsparcie w formie gwarancji o wartości 1,2 mld euro.

17.07.2024, 17:00
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Koniec weneckiego eksperymentu z opłatą za wstęp do miasta. Efekty są różnie oceniane

W Wenecji zakończył się w niedzielę trwający od kwietnia eksperyment z pobieraniem opłaty w wysokości 5 euro ze wstęp do miasta. Byli z niej zwolnieni turyści, którzy nocowali w tamtejszych hotelach. Pierwsza taka inicjatywa na świecie ma na celu wprowadzenie systemu zarządzania napływem turystów - tłumaczą władze Wenecji.

15.07.2024, 13:46
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Statek to pojęcie względne, czyli gdzie według urzędów skarbowych pracują marynarze

Osoby związane z gospodarką morską, w tym z jednym z jej najważniejszych elementów, czyli pracą na morzu, świetnie wiedzą, jak wiele rodzajów i typów jednostek pływających – statków uczestniczy w całym procesie.

09.07.2024, 23:00
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Gdzie jest i dokąd zmierza polska energia z wiatru? – raport „Energetyka Wiatrowa w Polsce”

W przeprowadzonej ankiecie 2/3 inwestorów wskazało na poprawę ogólnego stanu rynku lądowej energetyki wiatrowej w Polsce w 2023 roku w porównaniu z rokiem poprzednim, na co główny wpływ miała liberalizacja normy odległościowej 10H. Połowa inwestorów ocenia dobrze lub bardzo dobrze perspektywy dla rynku lądowej energetyki wiatrowej w Polsce w 2024 roku, zaś tylko 20% respondentów oczekuje pogorszenia warunków dla inwestycji w farmy wiatrowe. Pozostali nie oczekują istotnych zmian.

04.06.2024, 20:32

Dziękujemy za wysłane grafiki.