• <
mewo_2022
nauta_2024
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Ciepły klimat przyspiesza zakwity arktycznych alg

Dane z europejskiego satelity CryoSat pokazują, że przez coraz cieńszą warstwę lodu i śniegu do oceanu dociera rosnąca ilość światła słonecznego. Z tego powodu można się spodziewać zakwitów alg, silnie wpływających na ekosystem.

20.06.2024, 06:07
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Bitwy morskie i walka z żywiołem. Niezwykła wystawa niderlandzkiego malarstwa marynistycznego już dostępna

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku podziwiać można największą i najbardziej wielowątkową wystawę niderlandzkiego malarstwa marynistycznego w Polsce: „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze… Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich”. Narrację wystawy tworzą m.in. dzieła mistrzów takich jak Simon de Vlieger, Ludolf Bakhuizen, Jan i Julius Porcellisowie, Jan Abrahamszoon Beerstraaten, malarze z rodziny Willaertsów, Lieve Verschuier czy Thomas Heeremans – ich obrazy pochodzą ze zbior

18.06.2024, 10:52
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Portugalia. Wieloryby coraz częściej widziane w sąsiedztwie plaż

Atlantyckie wieloryby coraz częściej pojawiają w pobliżu popularnych wśród turystów plaż Portugalii, m.in. podlizbońskiej Meco, informują biolodzy, cytowani przez lokalne media.

12.06.2024, 05:55
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Jumbo Offshore usuwa monopale w Tajlandii

Jumbo Offshore usunęło dwa monopale na tajskiej morskiej farmie wiatrowej Yunlin w Tajwanie. Załoga Jumbo Offshore wykonała pracę, wykorzystując swój statek dźwigowy Fairplayer, który przybył z Europy.

06.06.2024, 11:56
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Raport: 89 proc. Polaków jest zaniepokojonych stanem ekosystemów morskich

89 proc. polskich konsumentów jest zaniepokojonych stanem ekosystemów morskich - wynika z badania organizacji pozarządowej Marine Stewardship Council. Wzrasta pesymizm badanych ws. wiary w szansę ochrony ekosystemów morskich - zauważono w publikacji.

06.06.2024, 09:41
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Zrównoważone połowy znaczą więcej dla oceanów

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. To doskonała okazja, aby celebrować piękno i bogactwo podmorskiego świata, ale także lepiej zrozumieć, w jaki sposób nasze działania wpływają na ekosystemy morskie. Organizacja pozarządowa MSC zaprasza do wspólnej edukacji, pokazując w jaki sposób zrównoważone połowy pomagają chronić morską bioróżnorodność i dlaczego znaczą więcej nie tylko dla oceanów, ale także dla nas wszystkich.

05.06.2024, 12:03
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Nowa spółka FreeStar Subsea Services nabywa pierwszy statek i rozpoczyna działalność

FreeStar Subsea Services to nowa firma powstała z połączenia Vriezoo ROV Services i Mark Offshore. Współpraca ta ma oferować unikalne połączenie usług ROV i wsparcia innych działań morskich z własnym, niedawno nabytym i wyposażonym statkiem, SSV Navicula Star. Właściciele firmy uważają że to połączenie zapewni im jako nowemu dostawcy usług offshore przewagę konkurencyjną.

04.06.2024, 13:17
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Meduzy to jedna z niewielu grup organizmów, które skorzystają na zmianach klimatu. Już teraz parzydełkowce rozprzestrzeniają się coraz dalej na północ, a do końca XXI w. mogą zdominować wody Oceanu Arktycznego – wynika z najnowszych badań.

18.05.2024, 11:03
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

70 lat temu zmarł Antoni Bolesław Dobrowolski – prekursor nauki o lodzie

70 lat temu, 27 kwietnia 1954 roku, zmarł Antoni Bolesław Dobrowolski – jeden z pierwszych polskich polarników i prekursor kriologii, czyli nauki o lodzie. Jego imię nosi nieużytkowana Polska Stacja Antarktyczna – ta położona na Antarktydzie kontynentalnej.

26.04.2024, 06:27
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Pojawili się nowi mieszkańcy płockiego zoo. To pingwiny Humboldta i rybitwy wąsate

W zoo w Płocku zamieszkały pingwiny Humboldta i rybitwy wąsate, które trafiły tam z trzech ogrodów zoologicznych: na Słowacji, w Szwajcarii i w Wlk. Brytanii. Oba gatunki, występujące w warunkach naturalnych na zachodnim wybrzeżu Ameryki Płd., są zagrożone wyginięciem.

25.04.2024, 15:58

Dziękujemy za wysłane grafiki.