• <
mewo_2022
nauta_2024
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Odnaleziono archiwalny plan budynku Politechniki Morskiej w Szczecinie

Odnaleziona kopia pierwotnego planu przedstawia budynek, jaki miał stanąć przy Hakkenterrasse. Z powodów ekonomicznych oraz wybuchu I wojny światowej obecnie gmach wygląda inaczej niż zakładano. Plan uwzględniał, że od północnej strony budynku powstanie wysoka wieża, której ostatecznie nie wybudowano.

04.07.2024, 16:09

Złoża metali ziem rzadakich w Norwegii. Chiny stracą monopol?

W regionie Telemark, 150 km na południowy-zachód od Oslo, odkryto największe w Europie złoża metali ziem rzadkich - poinformowała w czwartek norweska spółka wydobywcza Rare Earth Norway (REN).

07.06.2024, 09:27
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

U-Boot nieopodal Rozewia? Morze Bałtyckie odsłania tajemniczy wrak

W wyniku regularnych zmian dna Morze Bałtyckie wyrzuca na brzeg obiekty dotąd spoczywające w głębinach bądź odsłania je zalegające na dnie. Tym razem pod wodą, na wysokości Rozewia, został zauważony tajemniczy wrak, który ma być pozostałościami po niemieckim okręcie z czasów II wojny światowej.

27.05.2024, 12:10
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Saperzy zabezpieczyli niewybuch z czasów II wojny światowej znaleziony w Porcie Gdynia

Saperzy 36. Patrolu Saperskiego z 43. Batalionu Saperów 3. Flotylli Okrętów z Rozewia przejęli ważącą 250 kg bombę lotniczą z okresu II wojny światowej. Na znalezisko natrafiono podczas prac ziemnych na terenie w Porcie Gdynia. Niewybuch trafi na poligon lądowy, gdzie zostanie zneutralizowany.

09.05.2024, 20:40
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Saperzy marynarki wojennej zneutralizowali półtonową bombę lotniczą z czasów II wojny światowej

Niebezpieczne pozostałości z czasów obu wojen światowych wciąż sprawiają, że jednostki saperów polskiej Marynarki Wojennej nadal mają pełne ręce roboty. Żołnierze 36. Patrolu Saperskiego z Rozewia, wchodzący w skład 43. Batalionu Saperów 3. Flotylli Okrętów podjęli ważącą 500 kg bombę lotniczą, która została znaleziona w Kazimierzu Gmina Kosakowo.

29.04.2024, 12:19
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Niezwykłe zabytki odkryte podczas remontu Żurawia

Kilkaset lat historii Gdańska w podziemiach remontowanego Żurawia. Podczas prac w zabytku odkryto przedmioty datowane od czasów średniowiecznych po XX w.

26.04.2024, 10:37
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Podwodni archeolodzy z UMK badają wrak statku z epoki brązu

Prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak statku, który przewoził sztaby miedzi, badają naukowcy z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odnalezione sztaby pochodzą z epoki brązu, prawdopodobnie z XVI, a może nawet XVII w. p.n.e.

14.02.2024, 12:01
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Kamienna ściana z dna Bałtyku może być najstarszą megastrukturą w Europie

Niemieccy naukowcy odkryli na dnie Morza Bałtyckiego konstrukcję z epoki kamienia, która z dużym prawdopodobieństwem może być najstarszą megastrukturą zbudowaną przez człowieka w Europie - informuje czasopismo „PNAS”.

13.02.2024, 14:35
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Odkryto nieznany dotąd gatunek kopalnego szkarłupnia. Morskie stworzenie nazwano na cześć Kopernika

Naukowcy odkryli nowy rodzaj liliowca sprzed 170 mln lat i nazwali go Copernicrinus zamori - na cześć Mikołaja Kopernika. Pochodzący z Afryki północnej organizm należał do szkarłupni; opisano go w czasopiśmie "Journal of Palaeogeography".

13.02.2024, 06:21
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Wyjątkowe znalezisko nad Bałtykiem. Spacerowicz znalazł rosyjski sonar

Na litewskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego dokonano 3 lutego zaskakującego odkrycia. Odnaleziono sonar hydroakustyczny produkcji rosyjskiej. Znalazca natychmiast poinformował o swoim odkryciu armię.

07.02.2024, 11:30

Dziękujemy za wysłane grafiki.