• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Rybak złowił pierwszego w historii zaginionego rekina Lego

Rybak z Anglii znalazł w swoich sieciach niezwykłego rekina: figurkę Lego z ładunku, który 27 lat temu wpadł do morza podczas transportu; to pierwsza odzyskana figurka rekina z tego ładunku – podała w sobotę BBC. Podobne znaleziska są ważne m.in. dla archeologów i oceanografów.

10.08.2024, 16:35
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Nietypowe "zguby" w rzece Elbląg. Znaleziono w niej dwa samochody

Elbląska policja ma przed sobą nietypową sprawę do rozwikłania. Z dna rzeki płynącej przez miasto wyciągnięto... dwa wraki samochodów. Służby próbują dociec, jak znalazły się w wodzie i ile czasu w niej przebywały.

08.08.2024, 10:47
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Przerażające odkrycie u wybrzeży Dominikany. Znaleziono łódź z 14 ludzkimi szkieletami i narkotykami

Marynarka Wojenna Republiki Dominikany donosi o odkryciu 14 szkieletów i nielegalnych substancji w łodzi nieznanego pochodzenia u ujścia rzeki San Juan, wpływającej do Morza Karaibskiego. Zmarłych zidentyfikowano jako obywateli Senegalu i Mauretanii.

07.08.2024, 22:07
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Najstarsza forma łodzi, dłubanka, odkryta w wodzie w pobliżu Twierdzy Modlin

Najstarszą formę łodzi, dłubankę, odnaleźli poszukiwacze w pobliżu Spichlerza Twierdzy Modlin - poinformował PAP w środę archeolog Robert Wyrostkiewicz. Zabytek znajdował się w wodzie, w miejscu ujścia Narwi do Wisły.

31.07.2024, 16:22
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Ponownie zbadano pradawnego krokodylomorfa z Załęcza Wielkiego

Naukowcy ponownie zbadali szczątki prehistorycznego gada morskiego, znalezionego jeszcze w XX w. we wsi Załęcze Wielkie (woj. łódzkie). Ten daleki krewniak współczesnych krokodyli miał około 4 m długości i wyraźny uraz szczęki, którego prawdopodobnie nabawił się w pierwszych latach życia - ustalili badacze.

09.05.2024, 09:20
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Niezwykłe zabytki odkryte podczas remontu Żurawia

Kilkaset lat historii Gdańska w podziemiach remontowanego Żurawia. Podczas prac w zabytku odkryto przedmioty datowane od czasów średniowiecznych po XX w.

26.04.2024, 10:37
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

HNLMS Makkum wysadza ponad 200 kg bombę z czasów II wojny światowej. Ten okręt też będzie przekazany Ukrainie

Holenderski niszczyciel min HNLMS Makkun (M 857) prowadził działania przeciwminowe na Morzu Północnym. W ich trakcie zneutralizował bombę lotniczą, ważącą 226 kg. Choć okręt sprawnie realizuje powierzone mu zadania, zbliża się jego koniec służby w Królewskiej Marynarce Wojennej Holandii. Ten ma nastąpić do końca 2024 roku, co nie oznacza zakończenia jego działalności, gdyż potem zostanie przekazany Siłom Morskim Ukrainy.

15.04.2024, 10:37
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

HNLMS Vlaardingen kończy służbę w siłach morskich Holandii. Zostanie przekazany Ukrainie

Królewska Marynarka Wojenna Holandii (Koninklijke Marine) uroczyście pożegnała niszczyciel min typu Alkmaar, HNLMS Vlaardingen po 35 latach służby. Ceremonia ostatniego opuszczenia bandery nastąpiła w gminie od której pochodziła jego nazwa. Wycofanie niszczyciela min wiąże się z wymianą okrętów na nowsze. Co istotne, dla odchodzącego okrętu nie oznacza to końca działalności, gdyż ta ma być kontynuowana pod ukraińską banderą.

28.03.2024, 14:29
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.

26.02.2024, 09:47
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Podwodni archeolodzy z UMK badają wrak statku z epoki brązu

Prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak statku, który przewoził sztaby miedzi, badają naukowcy z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odnalezione sztaby pochodzą z epoki brązu, prawdopodobnie z XVI, a może nawet XVII w. p.n.e.

14.02.2024, 12:01

Dziękujemy za wysłane grafiki.