• <
mewo_2022
nauta_2024
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Ekspert: Półwysep Helski mógłby stać się mekką dla ornitologów

Dr Jarosław K. Nowakowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego podkreślił, że na Półwyspie Helskim od II wojny światowej stwierdzono 23 nowe dla Polski gatunki ptaków. Jego zdaniem ten region mógłby stać się miejscem odwiedzanym przez ornitologów z całego świata.

27.02.2024, 11:02
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Poczta Polska wyemitowała znaczki z polskimi transatlantykami

Poczta Polska wyemitowała trzy znaczki z polskimi statkami transatlantyckimi w ramach serii "Polskie transatlantyki". Wizerunki statków w szacie wojennej z obrazów Adama Werki przedstawiają jednostki MS Piłsudski, MS Batory oraz MS Sobieski – podała w poniedziałek spółka.

17.07.2023, 14:12
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Morski Instytut Rybacki: znakowanie ryb

W celu uzyskania danych służących do szacowania efektywności zarybiania rybami wędrownymi, bardzo często znakuje się wypuszczane ryby. Zabieg ten dostarcza również cennych informacji pozwalających na uzupełnienie wiedzy na temat ekologii poszczególnych grup ryb. Do najczęściej stosowanych metod zaliczyć można znakowanie fizyczne, polegające na umieszczeniu znaczka zawierającego informacje (m.in. kogo powiadomić o złowieniu ryby) wewnątrz ciała ryby lub na jej powierzchni.

19.10.2020, 12:55
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Konferencja inauguracyjna Muzeów Szlaku Wisły

W najmłodszym oddziale Narodowego Muzeum Morskiego – Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie 20 lutego 2017 r. odbędzie się konferencja inaugurująca działanie projektu Muzea Szlaku Wisły (MSW) realizowanego w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły 2017.

15.02.2017, 07:13
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Rusza projekt znakowania dorszy bałtyckich TABACOD

Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy (MIR-PIB) współrealizuje w latach 2016-2018 międzynarodowy projekt badawczy TABACOD finansowany przez prywatną fundację BalticSea2020, która wspiera działalność wpływającą na poprawę środowiska Morza Bałtyckiego do 2020 r. Głównym celem projektu jest uzyskanie informacji na temat migracji dorszy, a także danych dotyczących tempa wzrostu ryb tego gatunku, co pozwoli na rozwiązanie problemu określania wieku dorszy bałtyckich.

15.09.2016, 20:06
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Specjalne oznakowanie dla około 19 000 dorszy bałtyckich

Jeszcze w tym roku rozpocznie się międzynarodowy projekt badawczy TABACOD, którego celem jest m.in. określenie wieku dorsza zamieszkującego Morze Bałtyckie. Udział w badaniach biorą polscy naukowcy z Morskiego Instytutu Rybackiego - Państwowego Instytutu Badawczego (MIR-PIB) w Gdyni.

01.09.2016, 13:53

Dziękujemy za wysłane grafiki.