• <
mewo_2022
nauta_2024
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Przedstawiciele branży żeglugowej łączą siły, aby przyspieszyć dekarbonizację globalnego transportu morskiego

Dyrektorzy Generalni wiodących światowych linii żeglugowych wydali wspólne oświadczenie na COP 28, wzywając do ustalenia daty zakończenia budowy jednostek opalanych wyłącznie paliwami kopalnymi oraz apelując do Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), światowego regulatora, o stworzenie warunków regulacyjnych sprzyjających przyspieszeniu przejścia na zielone paliwa.

03.12.2023, 13:58
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Zielona paliwa coraz popularniejsze i dostępniejsze w branży morskiej

SEA-LNG, wspólna inicjatywa w branży morskiej powołana w celu wykazania komercyjnych i środowiskowych korzyści płynących z inwestycji w alternatywne paliwa, podzieliła się analizą rynku bunkrowania zielonego LNG, która pokazuje, że jest on obecnie dostępny w prawie siedemdziesięciu portach na całym świecie. Dane dotyczące zwiększonej dostępności bio-LNG jako paliwa żeglugowego zostały ujawnione w aktualizacji koalicji do internetowego narzędzia Bunker Navigator, które dostarcza informacji na temat dostępności bunkrowania paliw w

28.07.2023, 12:19
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Dekarbonizacja branży morskiej? Odpowiedzią zielony metanol

Methanol Module. Tak nazywa się nowa technologia służąca przetwarzaniu odpadów organicznych w tzw. zielony metanol. Za rozwiązaniem stoi kalifornijska firma WasteFuel. Zaprezentowała je 19 września, podczas Generalnego Zgromadzenia ONZ i Tygodnia Klimatycznego w Nowym Jorku.

20.09.2022, 15:27
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Vestas pionierem. Pierwsza na świecie jednostka CTV zasilana wodorem

W ramach swojej podróży w kierunku stania się neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku Vestas jest pionierem innowacyjnych rozwiązań w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla z własnej działalności. We współpracy z dostawcą Windcat Workboats, firma rozpoczyna pilotażowy program, którego celem jest zbadanie, w jaki sposób, pierwszy na świecie, zasilany wodorem CTV może pomóc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla w ramach działalności usługowej w branży offshore.

05.07.2022, 09:36
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Mauretania stawia na produkcję wodoru. Pomoże fotowoltaika i farmy morskie

Afrykański koncern energetyczny Chariot rozpoczął współpracę z Mauretanią, aby wesprzeć jej cel, jakim jest zostanie światowym liderem w produkcji ekologicznego wodoru. Być może zielone paliwo będzie powstawało na bazie energii pochodzącej z pierwszej morskiej farmy wiatrowej.

30.09.2021, 18:04
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Nowa publikacja PRS dotyczy wykorzystania wodoru jako paliwa w przemyśle

PRS opracował Publikację informacyjną 11/I – Bezpieczne wykorzystanie wodoru jako paliwa w komercyjnych zastosowaniach przemysłowych. Jest ona efektem wspólnych prac, prowadzonych przez pion naukowo-badawczy PRS we współpracy z pionem okrętowym i pionem nadzorów przemysłowych. Prace podjęte w drugiej połowie 2020 roku wynikają z potrzeby przyspieszenia procesu dekarbonizacji światowej gospodarki.

05.07.2021, 05:40
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Niemcy rozpoczną import zielonego wodoru zza granicy w 2024 roku

Wodór – to słowo klucz przyszłej gospodarki Unii Europejskiej, w szczególności Niemiec. Nasi sąsiedzi słyną z realizacji nierzadko krytykowanej polityki transformacji energetycznej (Energiewende) – proces modernizacji jest kosztowny, a elektryfikacja nie jest wszędzie możliwa. Wyjściem ma być rozwój gospodarki wodorowej. Innowacyjne paliwo będzie produkowane na terenie kraju, ale i importowane zza granicy.

28.06.2021, 14:32
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Jak wygląda rynek LNG w światowej żegludze i portach? (raport)

Według najnowszych danych koalicji SEA/LNG na świecie eksploatuje się obecnie 175 jednostek napędzanych na LNG. Armatorzy zamówili 203 jednostki, a 141 oczekuje na zamówienia.

18.02.2020, 14:52
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Polish LNG Conference z udziałem przedstawicieli Portu Gdynia

Port Gdynia jako aktywny działacz na rzecz rozwoju LNG w polskich portach śledzi nowości w tej branży uczestnicząc na spotkaniach z ekspertami. Podczas konferencji "Polish LNG Conference" organizowanej przez Polską Platformę LNG przedstawiciele portu wzięli udział w panelu dyskusyjnym "Droga do zeroemisyjnego transportu".

29.11.2019, 11:37

Dziękujemy za wysłane grafiki.