• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Stan klęski żywiołowej w kraju. Mieszkańcy, służby i ochotnicy walczą z wielką wodą (AKTUALIZACJA)

Rada Ministrów podjęła 16 września decyzję o ogłoszeniu stanu klęski żywiołowej na objętych powodzią częściach województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Obszar objęty rozporządzeniem zmienia się w związku z rozszerzeniem zakresu o kolejne powiaty doświadczone kataklizmem. Artykuł aktualizowany.

17.09.2024, 10:50
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Nysa zagorożona - trwa ewakuacja mieszkańców w związku z szalejącą powodzią

Najgorsza sytuacja związana z powodzią panuje obecnie w Nysie, gdzie trwa ewakuacja ludności - ocenił w poniedziałek Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Mariusz Feltynowski. Dodał, że od 13 września straż zanotowała w całym kraju 20 tys. interwencji związanych z usuwaniem skutków powodzi.

16.09.2024, 21:02
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Poprzerywane wały, zalane miejscowości. Powódź stulecia? (AKTUALIZACJA)

Od kilku dni Polska i jej sąsiedzi zmagają się z największymi od lat podtopieniami. Dziesiątki miast i mniejszych miejscowości zostało zalanych, a setki osób ewakuowano z zagrożonych obszarów. W wielu miejscach doszło do zerwania tam i zapór wodnych. Artykuł aktualizowany.

16.09.2024, 09:44
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Kraj walczy z największą od 2010 roku powodzią. Wiele zapór zostało przełamanych (AKTUALIZACJA)

W związku z niżem genueńskim "Boris" znaczna część Polski zmaga się z ogromnymi ulewami i co za tym idzie wezbraniem rzek. Wiele miast i mniejszych miejscowości znalazło się pod wodą. Są już pierwsze ofiary żywiołu. Temat jest aktualizowany.

15.09.2024, 18:21
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Po spadku w ostatnich latach, udział gazu z Rosji w imporcie UE wzrósł w 2024 r.

Udział gazu z Rosji w imporcie UE, który w ostatnich dwóch latach znacznie spadł, w 2024 r. znów rośnie – wynika z raportu opublikowanego w środę przez Komisję Europejską. Rosyjski gaz jest zastępowany surowcem z Norwegii i USA, które stały się jego największymi dostawcami do Unii.

11.09.2024, 20:44
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Japonia - globalne imperium gazu ziemnego. Skuteczna kooperacja rządu, armatorów i przemysłu

Japonia zignorowała krytyków klimatu i zbudowała globalne imperium gazu ziemnego. Co sześć godzin, gdzieś na świecie, z portu wypływa ładunek skroplonego gazu ziemnego kontrolowany przez japońską firmę. Zbiornikowce, które obsługują jedną czwartą wszystkich dostaw LNG w świecie, stanowią jedynie czubek góry lodowej japońskiego imperium gazowego – twierdzi Stephen Stapczynski, reporter Bloomberg Green.

07.09.2024, 17:51
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Dekarbonizacja żeglugi będzie kosztowna dla armatorów, portów i ich klientów. Raport DNV „Maritime Forecast To 2050”

Większość statków wykorzystuje silniki diesla do napędu i wytwarzania energii, a duże statki oceaniczne są zazwyczaj napędzane wolnoobrotowymi silnikami wysokoprężnymi. Badanie DNV wykazało, że 25 tys. największych statków, czyli 30% światowej floty, odpowiadało za 80% emisji CO2 – informują autorzy najnowszego raportu DNV Maritime Forecast To 2050.

01.09.2024, 21:45
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Port Hamburg buduje przewagę w zrównoważonym transporcie

Port Hamburg utrzymał stabilne wyniki w pierwszej połowie 2024 roku, przeładowując 3,8 miliona TEU. Mimo trudności gospodarczych i problemów na szlakach w regionie Morza Czerwonego, ruch kontenerowy w porcie pozostał praktycznie bez zmian (-0,3 procent) w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku. Zauważalny był również wzrost liczby zawinięć statków kontenerowych oraz rosnąca rola transportu kolejowego w obsłudze ruchu z zaplecza portowego.

20.08.2024, 14:10
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Wodorowa Norwegia. Wodór na lądzie i na morzu szansą dla polskich hubów

Norwegia planuje wdrożyć niskoemisyjny i zielony wodór na dużą skalę we wszystkich trudnych do dekarbonizacji sektorach w kraju oraz wesprzeć transformację energetyczną w Europie i na świecie. Zarówno unijna jak i norweska strategia wodorowa, uznają ten surowiec za niezbędny do osiągnięcia społeczeństwa o zerowej emisji netto do 2050 r. W Polsce mamy strategię, kilka dolin wodorowych i parę stacji tankowania szarym wodorem.

04.08.2024, 18:58
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

CMA CGM na kursie inwestycji, informatyzacji i dekarbonizacji. Francuski operator stawia na żeglugę i logistykę

Grupa CMA CGM w II kwartale br. utrzymuje dynamikę przychodów mimo zakłóceń na głównych połączeniach liniowych. Zysk operacyjny w drugim kwartale spadł co prawda o 4% rok do roku, ale kondycja firmy jest wciąż świetna. CMA CGM nadal modernizuje i rozwija flotę statków. Nowe statki są nowocześniejsze, innowacyjne i przyjazne dla środowiska. CMA CGM uczestniczy aktywnie w dekarbonizacji żeglugi.

02.08.2024, 20:54

Dziękujemy za wysłane grafiki.