• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

W Norwegii cena energii elektrycznej jest najniższa w historii

W Norwegii w niedzielę prąd był darmowy. Między godziną 13 a 14 zużycie każdej kilowatogodziny obniżało rachunek o około 30 groszy.

12.08.2024, 09:32
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Wakacyjne spowolnienie? Analiza rynku tonażowego (tygodnie 25 – 29.2024)

Na rynku obrotu tonażem w ostatnich tygodniach panował spokój. Pojawiające się aktywności nie były zbyt duże. Dotyczyły jedynie niektórych segmentów rynków.

10.08.2024, 10:36
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Gasum zasila biometanem statek dostawczy platformy Equinor

Gasum współpracuje z Equinor przy serii operacji bunkrowania skroplonego biometanu w porcie Dusavik w Stavanger w Norwegii. Pierwsza dostawa została pomyślnie zrealizowana w połowie lipca. Gasum będzie nadal dostarczać na Island Crusader 2-3 ciężarówki surowca mniej więcej co drugi tydzień. Każda ciężarówka zawiera około 22 ton.

08.08.2024, 14:19
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Japoński wkład w projekt morskiej energetyki wiatrowej na portugalskich wodach

Firma Tokyo Gas ogłosiła, że ​​zainwestuje w spółkę Windplus, która obsługuje pływającą morską farmę wiatrową Windfloat Atlantic w Portugalii. W tym celu zawarła porozumienie z przedsiębiorstwem, Ocean Winds, stając się z nim spółką joint venture i współudziałowcem Principle Power, w którą zainwestował w maju 2020 r., i po raz pierwszy będzie uczestniczyć w zagranicznej działalności w zakresie offshore wind.

07.08.2024, 13:59
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Kongres Polskie Porty 2030. Rozwój hydrotechniki wymaga kadr i nowych technologii

Hydrotechnika to kluczowy element w rozwoju i modernizacji portów morskich, mający bezpośredni wpływ na ich zdolności operacyjne i bezpieczeństwo. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom inżynieryjnym, te strategiczne obiekty mogą sprostać rosnącym wymaganiom globalnego handlu oraz adaptować się do wymogów klimatycznych i dynamiki geopolitycznej, zapewniając efektywne zarządzanie zasobami. O najpilniejszych potrzebach w zakresie inwestycji hydrotechnicznych rozmawialiśmy z uczestnikami tegorocznej edycji Kongresu Polskie Porty 2030.

05.08.2024, 15:30
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Zwiększona praca w zakresie tonomil podbija warunki rynku. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 25-27/2024)

Kryzys bezpieczeństwa na Morzu Czerwonym konsekwentnie nadal wzmacniał rynki przewozów ładunków suchych masowych, a także żeglugę zbiornikowcą. Działo się to za sprawą znacznie większych wymaganych do przepracowania przez statki tzw. tonomil. Co stanie się z rynkiem, jeśli konflikty ucichłyby i zwiększone potrzeby przewozowe nie zostaną zastąpione zdrowym i intensywnym wzrostem gospodarczym, a więc i powiększoną międzynarodową wymianą handlową?

28.07.2024, 12:23
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Kongres Polskie Porty 2030. Terminalom nie brakuje wyzwań

Terminale portowe radzą sobie z przeładunkami, inwestują i rozwijają się. Muszą także być elastyczne, co pokazały ostatnie lata – blokada Kanału Sueskiego, następnie pandemia, w końcu wojna w Ukrainie uwydatniły konieczność szybkiego dostosowywania się do zmiennej sytuacji na świecie. Ważna część tegorocznego Kongresu Polskie Porty 2030 poświęcona była najbardziej palącym potrzebom terminali.

25.07.2024, 22:39
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Zapotrzebowanie na LPG dla sektora grzewczego pokryje Orlen

Zapotrzebowanie na LPG dla sektora grzewczego zostanie w całości pokryte z wydobycia i produkcji Orlenu - poinformował w środę dyrektor obszaru regulacji Orlenu Jakub Ruszel. Dodał, że koncern rozbudowuje też o 50 proc. zdolności przeładunkowych terminala w Szczecinie.

24.07.2024, 14:35
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Polscy marynarze podwodni szkolili się w Korei Południowej

Pięciu marynarzy z Dywizjonu Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów brało udział w Międzynarodowym Programie Edukacji i Szkolenia Okrętów Podwodnych Marynarki Wojennej Republiki Korei. Polscy "Podwodnicy" biorą udział w wielu przedsięwzięciach zagranicznych celem zdobywania wiedzy i doświadczenia. To też okazja zapoznać się z siłami podwodnymi innych państw.

23.07.2024, 12:17
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Bałtycki mindset w praktyce. Profesea wzmacnia obecność na rynku [wywiad]

Spółka Profesea pojawiła się na rynku niespełna dwa lata temu, a już wyrobiła sobie solidną renomę w sektorze specjalistycznych usług morskich, wyrastając na silną konkurencję dla innych firm z branży. O zrealizowanych projektach, transferze naukowego warsztatu do biznesu i strategii dalszego rozwoju działalności rozmawiamy z wiceprezesem Profesea, dr. Miłoszem Grabowskim.

20.07.2024, 18:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.