• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

UWAGA: Ubezpieczenie społeczne polskich marynarzy - projekt przepisów

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Proponowane w ustawie zmiany są związane przede wszystkim z ratyfikowaną przez Polskę Konwencją o pracy na morzu.

16.09.2024, 15:30
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Kolejny incydent na Morzu Południowochińskim. Nie ustaje spór między Chinami a Filipinami

Filipiński statek zakotwiczony od kwietnia na spornej ławicy Sabina na Morzu Południowochińskim w celu uniemożliwienia Chinom przejęcia kontroli nad tym obszarem, wrócił do portu - ogłosiły w niedzielę władze w Manili. W reakcji Pekin potwierdził "niepodważalną" jurysdykcję nad tymi wodami.

15.09.2024, 19:28
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Kraj walczy z największą od 2010 roku powodzią. Wiele zapór zostało przełamanych (AKTUALIZACJA)

W związku z niżem genueńskim "Boris" znaczna część Polski zmaga się z ogromnymi ulewami i co za tym idzie wezbraniem rzek. Wiele miast i mniejszych miejscowości znalazło się pod wodą. Są już pierwsze ofiary żywiołu. Temat jest aktualizowany.

15.09.2024, 18:21
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Pułapki restrukturyzacji - jak ich uniknąć?

Coraz więcej firm sięga po restrukturyzację jako ratunek przed bankructwem. Za wzrostem popularności procesów restrukturyzacyjnych idzie rosnące ryzyko nadużyć - nieuczciwe firmy chcą dorobić się na przedsiębiorcach stojących w obliczu niewypłacalności. Z tego względu, zanim zdecydujemy się na restrukturyzację, miejmy na uwadze potencjalne zagrożenia, które najczęściej zaczynają się już od nierzetelnej komunikacji. Jak rozpoznać i unikać pułapek, jakie mogą czyhać na firmy w trakcie tego trudnego procesu?

03.09.2024, 11:48
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Wyroki za szpiegostwo i ucieczkę na chiński lotniskowiec

Ośmiu tajwańskich wojskowych zostało skazanych na kary do 13 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Chin - podały w piątek tajwańskie media. W uzasadnieniu sąd napisał, że "zostali uwiedzeni przez pieniądze". Jeden z żołnierzy miał wykraść helikopter wojskowy i wylądować na chińskim lotniskowcu w Cieśninie Tajwańskiej.

23.08.2024, 20:58
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Trójka przemytników zatrzymanych z transportem broni dla Huti usłyszała zarzuty

Akt oskarżenia w związku z zarzutem przemytu broni do Jemenu otrzymali dwaj obywatele Iranu oraz jeden Pakistanu. Zarzuca się im wspieranie także irańskiego programu broni masowego rażenia oraz transferu broni wpływającej na kontynuację przemocy przeciwko żegludze morskiej i transportowi morskiemu.

09.08.2024, 20:13
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Grupa Azoty: ustał zarząd tymczasowy ustanowiony 11 lipca 2023 roku

Do Grupy Azoty w imieniu Radosława Kwaśnickiego złożona została notyfikacja o utracie kontroli nad akcjami spółki będącymi w posiadaniu podmiotów powiązanych z Wiaczesławem Kantorem, tym samym ustał zarząd tymczasowy ustanowiony 11 lipca 2023 r. - podała Grupa Azoty w komunikacie.

31.07.2024, 11:11
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Angielskie polisy ubezpieczeniowe – sytuacja po Brexit

Kluby P&I oraz inni ubezpieczyciele zobowiązań z tytułu odpowiedzialności cywilnej („liability insurance”) są często przedmiotem tzw. „actio directa” (ang. „direct action”). Istota tego typu działań prawnych sprowadza się do tego, iż uprawniony do odszkodowania, w związku ze zdarzeniem objętym umową ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, może (na podstawie prawa właściwego dla miejsca z wystąpienia roszczenia) dochodzić roszczenia bezpośrednio od ubezpieczyciela (a nie od ubezpieczającego/ubezpieczonego, bezpośredniego sprawcę

29.07.2024, 10:49
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Podatek od nieruchomości a farmy wiatrowe w Polsce

Podatek od nieruchomości (PON) jest istotnym obciążeniem dla producentów energii pochodzącej z farm wiatrowych, ale też stanowi istotne źródło dochodów polskich gmin. Bezpośrednio dotyka on lądowych obiektów produkujących energię z wiatru, gdyż w przypadku farm na morzu odpowiednikiem tego obciążenia jest dodatkowa opłata koncesyjna.

24.07.2024, 14:21
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Indie włączyły się w spór między Mauritiusem a W. Brytanią o przynależność wysp Chagos

Minister spraw zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar zapewnił we wtorek premiera Mauritiusu Pravinda Jugnautha o swoim wsparciu w sporze, jakim prowadzi Mauritius ze Zjednoczonym Królestwem o suwerenność archipelagu Czagos na Oceanie Indyjskim.

17.07.2024, 08:20

Dziękujemy za wysłane grafiki.