• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Holenderska branża morska ma uczestniczyć w budowie okrętów podwodnych wraz z Naval Group. Umowa podpisana

Holenderskie firmy zajmujące się inżynierią morską a także instytucje naukowe mają otrzymać gwarancję pracy i zdobycia transferu technologii zarówno przy produkcji, jak i konserwacji czterech nowych okrętów podwodnych dla Królewskiej Holenderskiej Marynarki Wojennej (Koninklijke Marine). W umowie o współpracy przemysłowej (Industrial Cooperation Agreement, ICA) między rządem holenderskim a stocznią Naval Group wartość finansowa kończąca się w Holandii w fazie produkcji wynosi blisko miliard euro.

11.09.2024, 15:50
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Bardzo „owocny sezon" międzynarodowych służb na Morzu Karaibskim. Przechwycono narkotyki o wartości 54 mln dolarów

Załoga kutra USCGC Diligence (WMEC-616) wyładowała 10 września w porcie w amerykańskim Everglades ładunek ponad 1870,6 kg kokainy (4125 funtów) o szacunkowej wartości ulicznej około 54 milionów dolarów. To efekt wspólnych działań międzynarodowych służb i sił morskich dążących do powstrzymania przemytu nielegalnych substancji w rejonie Karaibów.

11.09.2024, 13:34
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Sygnalista w stoczni. Jakie korzyści da przedsiębiorcom nowe prawo?

Nowe prawo ma na celu zwiększenie transparentności i odpowiedzialności w polskich firmach. Co ważne, dotyczy to zarówno sektora prywatnego, jak i publicznego. Obowiązek ustanowienia procedury zgłoszeń wewnętrznych będą miały podmioty, na rzecz których wykonuje lub świadczy pracę zarobkową co najmniej 50 osób.

26.08.2024, 13:50
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Izraelski okręt zestrzelił dron, który znajdował się nieopodal pola gazowego Karish

Siły Obronne Izraela poinformowały, że jedna z korwet serii Sa'ar 6 użyła morskiej wersji swojego systemu obrony powietrznej Iron Dome (Żelazna Kopuła), aby zestrzelić latający bezzałogowiec należący do libańskiego Hezbollahu zanim dotarł ono do pola gazowego znajdującego się na Morzu Śródziemnym.

29.07.2024, 15:39
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

PSSE wspiera "Innowacje dla Bezpieczeństwa Polskich Granic" dołączając do IDA Bootcamp 2024

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna została partnerem projektu IDA Bootcamp koncentrującego się na innowacjach technologicznych w zakresie bezpieczeństwa polskich granic na lądzie oraz morzu. Przedsięwzięcie ma na celu wsparcie start-upów i przedsiębiorstw rozwijających nowoczesne rozwiązania dla ochrony państwa.

16.07.2024, 11:12
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Szwecja zamawia trzeci samolot wczesnego ostrzegania. Polska zrobi podobnie?

Saab podpisał 27 czerwca umowę ze Szwedzką Administracją Materiałów Obronnych (FMV) na dostawę trzeciego samolotu wczesnego ostrzegania i kontroli GlobalEye. Wartość zamówienia wynosi około 2,6 mld koron szwedzkich, a okres dostawy to lata 2024-2029. Potencjalnie podobny zakup może zostać zrealizowany przez polskie władze, celem wzmocnienia zdolności wykrywania zagrożeń na lądzie i w morzu.

28.06.2024, 13:45
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Security Forum Szczecin. Eksperci o bezpieczeństwie infrastruktury krytycznej

O rosnących zagrożeniach dla polskich portów, terminalu LNG i morskich farm wiatrowych rozmawiają w czwartek uczestnicy Security Forum Szczecin. W piątek na Odrze zaplanowano pokazy m.in. autonomicznych pojazdów nawodnych i dronów. Będzie można też wejść na pokład niszczyciela min.

27.06.2024, 21:34
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Gaz-System zbadał środowisko naturalne Zatoki Gdańskiej

Przygotowując się do budowy pływającego Terminalu LNG (FSRU) w Zatoce Gdańskiej spółka przeprowadziła szczegółowe badania środowiska naturalnego. W dużej mierze obejmowały one Zatokę Gdańską w rejonie planowanej inwestycji oraz strefę przybrzeżną wyspy Stogi.

27.06.2024, 15:26
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

MON podpisuje umowę na areostaty Barbara. Zwiększą zdolności do rozpoznania zagrożeń na lądzie, w morzu i powierzu

22 maja br. w Warszawie, z udziałem wicepremiera W. Kosiniaka-Kamysza oraz sekretarza stanu w MON Pawła Bejdy podpisano umowę na dostarczenie dla Wojska Polskiego systemu aerostatów radiotechnicznych "Barbara". Wartość umowy to ok. 960 mln dolarów.

22.05.2024, 16:23
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Święto Straży Granicznej. Ponad trzy dekady obrony granicy na lądzie i morzu

Ochrona granicy państwowej, kontrola ruchu granicznego, zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji – to główne zadania Straży Granicznej, formacji, która dziś, 16 maja, obchodzi swoje święto. Dotyczy to również jej komponentu działającego na Bałtyku, Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

16.05.2024, 16:05

Dziękujemy za wysłane grafiki.