• <
mewo_2022
nauta_2024
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Określono najbardziej zanieczyszczone śmieciami wody świata

Naukowcy określili najbardziej zanieczyszczone odpadami lądowe zbiorniki i cieki wodne. Najwięcej stałych odpadów komunalnych – wyrzucanych przez ludzi przedmiotów codziennego użytku – trafia do środowisk wodnych w Afryce, Chinach, Indiach i Azji Południowej.

04.07.2024, 11:03

Po trzech tygodniach patrolowiec sił morskich Fidżi zniesiono z mielizny. Czy wróci do służby?

Z pomocą australijskich służb udało się ściągnąć uszkodzony patrolowiec typu Guardian, RFNS Puamau, który 11 czerwca, w trakcie dziewiczej podróży, utknął na płyciźnie, gdzie znajdują się rafy koralowe. Po kilku tygodniach udało się odzyskać jednostkę, niemniej nie wiadomo, czy powróci do regularnej służby, w której była faktycznie mniej niż miesiąc.

02.07.2024, 21:55
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

IX Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Potrzeby i modernizacja Sil Morskich RP. Jeszcze nie czas na "Orkę"?

Przełom II i III dekady XXI wieku oznaczał ogromne zmiany w polskiej Marynarce Wojennej, przede wszystkim uruchamiając nowe programy okrętowe i modernizację potencjału formacji. W kolejnym panelu podczas I Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa omówiono trwające programy, ale też rozwój innych formacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo morskie.

20.06.2024, 13:06
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Z pomocą Australii władze Fidżi chcą zabrać feralny patrolowiec z miejsca wypadku. Nie wiadomo, czy wróci do służby

Dziewicza podróż nowego patrolowca typu Guardian w wyposażeniu Marynarki Wojennej Fidżi skończyła się na rafie koralowej. 11 czerwca RFNS Puamau ucierpiał w wyniku wypadku, a z racji na warunki pogodowe wciąż pozostaje na mieliźnie. Pechową jednostkę ma pomóc ściągnąć Australia, przy czym nie wiadomo, czy po tym incydencie będzie się możliwy jej powrót do zadań. To nie pierwszy wypadek patrolowca z tej serii.

17.06.2024, 11:57
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Kongres Polskie Porty 2030: Defence & Risk Management

Podczas Kongresu Polskie Porty 2030 zostało też omówione zagadnienie bezpieczeństwa infrastruktury morskiej oraz żeglugi. Pojawiają się nowe zagrożenia, a instytucje i firmy muszą brać pod uwagę różne, współczesne zagrożenia, przygotować się do zarządzania kryzysowego i wdrażać rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz ochrony obiektów podwójnego zastosowania.

11.06.2024, 13:49
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Kongres Polskie Porty 2030: "Cyfrowe bliźniaki", IT w portach i terminalach

Drugiego dnia Kongresu Polskie Porty 2030 odbył się panel "Sart Port, IT w portach i terminalach, Port 4.0, port w chmurze, cyfrowy bliźniak, 5G, IoT, AI. W jego trakcie przedstawiciele branży morskiej oraz IT dskutowali na temat cyfryzacji branży portowej i związanych z tym możliwości, szans jak i zagrożeń.

11.06.2024, 12:00
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Port w Antwerpii został tymczasowo zamknięty z powodu wycieku ropy

W piątek tymczasowo zamknięto port w Antwerpii. Jest to spowodowane wyciekiem ropy, który miał miejsce przy jednym z nabrzeży.

07.06.2024, 20:35
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Holownik zamieszany w katastrofę ekologiczną w Tobago odnaleziony w Afryce

Holownik oskarżony o udział w wypadku, który spowodował olbrzymią katastrofę ekologiczną w Tobago, został odnaleziony na innym kontynencie.

27.05.2024, 21:10
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Ataki Huti nie ustają. Nie ma pomysłu na zakończenie kryzysu żeglugi?

Jemeńscy bojownicy dokonują kolejnych ataków na statki i okręty w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Siły międzynarodowej koalicji nie pozostają dłużne i obok zestrzeliwania niszczą także broń Huti przygotowywaną do użycia. Zagrożenie dla żeglugi pozostaje, mimo wysiłków na rzecz jej ochrony.

23.05.2024, 09:53
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Chińscy hakerzy inlitrują europejską żeglugę. Wykryto szpiegowskie oprogramowanie

W opublikowanym 14 maja raporcie firmy ESET, zajmującej się bezpieczeństwem w Sieci i oferującej oprogramowanie antywirusowe, podano informacje o wykrytych przypadkach cyberprzestępczości, w tym działalności hakerów z Chin, Iranu i Rosji. Ich celem były m.in. cyfrowe systemy służące do obsługi portów w państwach europejskich.

17.05.2024, 15:43

Dziękujemy za wysłane grafiki.