• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Konferencja "Wojna i morze - od średniowiecza po współczesność" rozpoczyna się 22 sierpnia

W dniach 22-24 sierpnia odbędzie się w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni konferencja naukowa pt. "Wojna i morze - od średniowiecza po współczesność". Będzie to okazja do dyskusji naukowej na militarne tematy dotyczące morza oraz wybrzeża na przestrzeni wieków.

14.08.2024, 10:55
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

„Financial Times”: Rosja szkoliła marynarkę do ataków jądrowych na cele w Europie

Rosja przeszkoliła marynarkę wojenną do celowania pociskami nuklearnymi w miejsca położone w głębi Europy w razie potencjalnego konfliktu z NATO - wynika z tajnych dokumentów, do których dotarł i które opisuje we wtorek brytyjski dziennik „Financial Times”.

13.08.2024, 11:20
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

W rosyjskiej stoczni zwodowano kolejny, mały okręt rakietowy, Stupinec

Na terenie stoczni Vympel w mieście Rybińsk odbyła się ceremonia wodowania nowego, małego okrętu rakietowego proj. 12418, określanego jako jako typ Molnija. Władze Rosji dążą do zwiększenia liczebnego potencjału sił morskich państwa oraz jej siły ognia poprzez budowę znacznej ilości niedużych jednostek zdolnych do silnych ataków rakietowych. Zdaniem wielu ekspertów jest to powrót do strategii rodem z ZSRR, jednocześnie paradoksalnie umniejszając potencjał morski państwa względem nowocześniejszych i silniejszych flot rywali.

30.07.2024, 16:45
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Nie ma czasu do stracenia. Europejska energetyka wiatrowa musi przyśpieszyć

Dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej nie oddaje w pełni tkwiącego w niej potencjału. Mimo rekordów oddawanych mocy oraz licznych strategii rozwojowych, tempo unijnej energetyki wiatrowej nie spełnia oczekiwań interesariuszy branżowych oraz potrzeb rynku.

26.07.2024, 15:41
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Brytyjski MSZ: Chiny nie mogą pozwalać swoim firmom na wspieranie Rosji

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Lammy zaapelował w piątek do swojego chińskiego odpowiednika Wanga Yi w kuluarach szczytu ASEAN w Laosie, by Chiny nie zezwalały swoim firmom na wspieranie rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego - poinformowała w piątek kancelaria Lammy'ego.

26.07.2024, 15:27
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Kongres Polskie Porty 2030. Terminalom nie brakuje wyzwań

Terminale portowe radzą sobie z przeładunkami, inwestują i rozwijają się. Muszą także być elastyczne, co pokazały ostatnie lata – blokada Kanału Sueskiego, następnie pandemia, w końcu wojna w Ukrainie uwydatniły konieczność szybkiego dostosowywania się do zmiennej sytuacji na świecie. Ważna część tegorocznego Kongresu Polskie Porty 2030 poświęcona była najbardziej palącym potrzebom terminali.

25.07.2024, 22:39
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Budowa Drogi Czerwonej od 2026 roku. Żegluga na Odrze niezagrożona

24 lipca odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie komisji, w trakcie której przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, portów i urzędów morskich przedstawili stan inwestycji mających istotne znaczenie dla krajowej gospodarki. Szczególnie omawianym zagadnieniem była kwestia rozwoju infrastruktury dojazdowej do portów, w tym drogowej, kolejowej i rzecznej.

25.07.2024, 20:55
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Zbliża się konferencja „Wojna i morze – od średniowiecza po współczesność"

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wraz z Uniwersytetem Morskim w Gdyni zapraszają wszystkich naukowców, muzealników i pasjonatów historii do udziału w VI już edycji konferencji naukowej „Wojna i morze – od średniowiecza po współczesność”, która odbędzie się w dniach 22-23 sierpnia 2024 r.

24.07.2024, 12:51
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Siły morskie Holandii wdrażają innowacyjny bezzałogowiec do działań morskich

Od 17 lipca Królewska Marynarka Wojenna Holandii (Koninklijke Marine) intensywnie testuje drona USV90 (Unmanned Surface Vehicle 90) . Nowy pojazd ma stanowić nowy etap rozwoju sił morskich państwa w zakresie działań pomocniczych. Ma znaleźć się w wyposażeniu sił przeciwminowych. Przedsięwzięcie, jak wiele innych morskich prowadzonych przez Holandię, jest realizowane wspólnie z Belgią.

23.07.2024, 11:24
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Desant na Tajwan zająłby chińskiej armii niecały tydzień

Przeprowadzona przez japoński rząd analiza zeszłorocznych ćwiczeń chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (AL-W) pokazuje, że desant na Tajwan zająłby Chińczykom "niespełna tydzień" - podał w czwartek dziennik "Yomiuri Shimbun".

18.07.2024, 11:53

Dziękujemy za wysłane grafiki.