• <
CSL_1100X200_jpg_2024
nauta_2024
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

MKiŚ: sytuacja na Odrze stabilna, ale nie można wykluczyć wzrostu populacji "złotej algi"

Sytuacja na Odrze ustabilizowała się, ale nie można wykluczyć wzrostu populacji „złotej algi” i epizodów śnięcia ryb - poinformowało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zaznaczyło, że służby są w gotowości i na bieżąco obserwują sytuację.

26.07.2024, 21:14
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

ARP: poprzedni zarząd bez absolutorium za 2023 r.; Agencja powiadomi prokuraturę o popełnieniu przestępstw

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) nie udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu za 2023 r. - poinformowała w piątek Agencja. Obecny zarząd zdecydował również, że zawiadomi prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstw - dodano.

26.07.2024, 20:59
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Wielki wyciek substancji ropopochodnej na Motławie powstrzymany. Możliwy powrót żeglugi

Przez kilkanaście godzin panowała przerwa w żegludze na Motławie w centrum Gdańska z racji na ogromny wyciek substancji ropopochodnej. Ponownie ruch został przywrócony o godz. 9.00 rano. Strażacy całą noc walczyli z wyciekiem, aktualnie przyczyny zdarzenia wyjaśnia policja.

26.07.2024, 15:56
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Nie ma czasu do stracenia. Europejska energetyka wiatrowa musi przyśpieszyć

Dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej nie oddaje w pełni tkwiącego w niej potencjału. Mimo rekordów oddawanych mocy oraz licznych strategii rozwojowych, tempo unijnej energetyki wiatrowej nie spełnia oczekiwań interesariuszy branżowych oraz potrzeb rynku.

26.07.2024, 15:41
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Odra 2024: międzyresortowy zespół ds. Odry analizuje możliwości renaturyzacji rzeki

23 lipca 2024 r. odbyła się kolejna narada Międzyresortowego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na rzece Odrze. Spotkanie prowadziła Urszula Zielińska, wiceministra klimatu i środowiska.

26.07.2024, 15:35
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

"Orka" zostanie zamrożona przez brak finansowania? Eksperci patrzą pesymistycznie na przyszłość polskich sił podwodnych (opinia)

Ogłoszone na początku lipca informacje o zakończeniu wstępnych konsultacji rynkowych w sprawie nabycia okrętów podwodnych w ramach programu „Orka” obudziły nadzieję, że po ponad roku od ogłoszenia wdrożenia przedsięwzięcia nastąpił oczekiwany postęp. Ten wciąż nie następował, a informacje o braku zatwierdzenia rekomendacji Agencji Uzbrojenia wywołały falę negatywnych komentarzy w Internecie.

26.07.2024, 15:01
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

W stoczni Safe zwodowano holownik UKD Seadragon

UKD Seadragon to nowy holownik typu Shoalbuster 2711, jaki powstawał w gdańskiej stoczni Safe. Wczoraj jego częściowo wyposażony kadłub został zwodowany przy stoczniowym nabrzeżu na Martwej Wiśle.

26.07.2024, 13:05
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Indyjska branża okrętowa nie zwalnia tempa i woduje pierwszą fregatę

W stoczni Goa Shipyard odbyło się wodowanie najnowszej fregaty projektu Addl 1135.6, Triput. Wydarzenie wpisuje się w zakrojoną na dużą skalę modernizację sił morskich Indii, którym towarzyszy także rozwój krajowych stoczni. Celem władz kraju jest jak najbardziej ulokować produkcję u siebie, a kolejne wodowania mają być tego dowodem.

26.07.2024, 10:29
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Japonia i Niemcy przeprowadziły na Pacyfiku pierwsze wspólne ćwiczenia z wykorzystaniem myśliwców

Niemcy i Japonia zakończyły w czwartek pierwsze w historii wspólne ćwiczenia sił powietrznych - pisze portal The Japan Times. Odbyły się one w obliczu rosnącej aktywności Rosji i Chin w regionie Indo-Pacyfiku.

26.07.2024, 06:21
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Kongres Polskie Porty 2030. Terminalom nie brakuje wyzwań

Terminale portowe radzą sobie z przeładunkami, inwestują i rozwijają się. Muszą także być elastyczne, co pokazały ostatnie lata – blokada Kanału Sueskiego, następnie pandemia, w końcu wojna w Ukrainie uwydatniły konieczność szybkiego dostosowywania się do zmiennej sytuacji na świecie. Ważna część tegorocznego Kongresu Polskie Porty 2030 poświęcona była najbardziej palącym potrzebom terminali.

25.07.2024, 22:39

Dziękujemy za wysłane grafiki.