• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Drugi statek wypłynął z Odessy ukraińskim korytarzem humanitarnym

Z Odessy wypłynął w sobotę masowiec Primus; jest to drugi statek wykorzystujący utworzony w sierpniu przez Ukrainę korytarz humanitarny przez Morze Czarne - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina. Primus pod banderą Liberii zmierza w kierunku Warny w Bułgarii.

26.08.2023, 12:34
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Wielka Brytania podpisała porozumienie o wejściu do bloku handlowego na Pacyfiku - CPTPP [WIDEO]

Wielka Brytania formalnie podpisała w niedzielę porozumienie o wejściu do Wszechstronnego i Postępowego Porozumienia na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP), bloku handlowego 11 państw, leżących wokół Pacyfiku. To najważniejsza umowa handlowa Wielkiej Brytanii, zawarta po brexicie.

16.07.2023, 15:39
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Stocznia w Helsinkach chce zbudować dla Rosji gigantyczny lodołamacz

Helsińska stocznia wystąpiła o zgodę na dostawę lodołamacza dla koncernu wydobywczego Norylski Nikiel, pomimo sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję. Byłby to największy lodołamacz, jaki powstał w Finlandii. O sprawie zdecyduje fińskie MSZ – podało w piątek radio Yle.

12.08.2022, 14:05
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Azja-Pacyfik nowe centrum gospodarcze. Regional Comprehensive Economic Partnership to szansa dla Polski

Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP) - strefa handlowa Azji i Pacyfiku działać będzie od stycznia. Powstaje nowe centrum handlu światowego z jedną trzecią światowego PKB. Nowa umowa o wolnym handlu, obejmująca jedną trzecią światowej gospodarki, zniesie 90% ceł między 15 krajami Azji Wschodniej i Pacyfiku i oczekuje się, że zwiększy eksport wewnątrzregionalny o 42 miliardy dolarów.

26.12.2021, 23:55
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Brexit – wielkie wyzwanie nie tylko dla logistyki

Opóźnienia, papierkowa robota, dodatkowe cła – to tylko niektóre z negatywnych skutków Brexitu. Branża logistyczna stoi obecnie przed potężnym wyzwaniem, aby zapewnić ciągłość handlu. Ale Brexit może dotknąć każdego z nas, indywidulanych konsumentów, a wówczas przyjdzie nam zapłacić więcej i poczekać znacznie dłużej na kupione produkty.

16.02.2021, 14:57
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Müller: jesteśmy otwarci na współpracę gospodarczą z Chinami

Jesteśmy otwarci na współpracę gospodarczą z Chinami, ale ona musi się odbywać na sprawiedliwych i jasnych zasadach - podkreślił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak zaznaczył, Europa powinna dbać o interesy gospodarcze w dobrych relacjach z USA, ale również w poprawnych relacjach z ChRL.

09.02.2021, 11:08
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Rozmowy Grupy Wyszehradzkiej i KE o umowie z Chinami i handlu z USA

W Brukseli odbyło się w piątek spotkanie ambasadorów przy UE krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Słowenii z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Rozmawiano o stosunkach Unii Europejskiej z USA i umowie inwestycyjnej z Chinami.

22.01.2021, 13:25
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Unia potrzebuje Chin, umowa inwestycyjna szansą dla obu stron

Umowa UE-Chiny jest gospodarczą szansą dla obu stron. To również szansa na dalszy rozwój chińskiej gospodarki w oparciu o globalne zasady rynkowe - powiedziała PAP europosłanka, prof. Danuta Huebner (PO). Jej zdaniem Pekin podjął w niej ważne zobowiązana dot. respektowania prawa pracy.

15.01.2021, 09:22
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Szef komisji PE nie wyklucza zmian w umowie handlowej z Wielką Brytanią

Przewodniczący Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA) w Parlamencie Europejskim Bernd Lange oświadczył w poniedziałek, że możliwe są jeszcze zmiany w umowie o relacjach handlowych między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem.

12.01.2021, 09:34
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

W Brukseli krytyka pod adresem Niemiec i Francji w sprawie umowy z ChRL

Na spotkaniu unijnych ambasadorów w Brukseli część krajów, w tym Włochy, Hiszpania i Polska, skrytykowało szefa Rady Europejskiej, Niemcy i Francję za sposób, w jaki pod koniec 2020 roku ogłoszono podpisanie umowy inwestycyjnej UE-Chiny - powiadomiło PAP źródło w UE.

08.01.2021, 19:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.