• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Vestas ze stratą operacyjną, chociaż popyt na turbiny wciąż rośnie

Mimo spadku przychodów o 3,9% do poziomu 3,3 miliarda euro, duński producent turbin zwiększa zamówienia o ponad 50% i umacnia swoją pozycję na rynku.

14.08.2024, 14:20
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Grupa włoskich okrętów z lotniskowcem na czele przybyła do wyspy Guam

Na wyspę będącą terytorium nieinkorporowanym USA przybył 11 sierpnia zespół okrętów wchodzących w skład Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) z lotniskowcem ITS Cavour (CVH 550) na czele. Odbyło się to w związku z zacieśnianiem międzynarodowego partnerstw na Oceanie Spokojnym, zwiększania bezpieczeństwa i niezakłóconej żeglugi oraz udziału włoskich sił zbrojnych w międzynarodowych ćwiczeniach morskich.

13.08.2024, 10:59
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Największa na świecie pływająca platforma wiatrowa wyrusza w morze

OceanX, największa na świecie pływająca platforma wiatrowa, należąca do firmy Mingyang, wyruszyła z Kantonu, kierując się w stronę morskiej farmy wiatrowej Qingzhou IV leżącej nieopodal chińskiego Yangjiang.

12.08.2024, 09:41
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Drony towarowe pomagają na morskich farmach wiatrowych [WIDEO]

Latające bezzałogowce przystosowane do transportu ciężkich ładunków są po raz pierwszy wykorzystywane do usprawnienia działań konserwacyjnych na morskich farmach wiatrowych. Ich zastosowaniem pochwalił się Ørsted.

08.08.2024, 22:50
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Japoński wkład w projekt morskiej energetyki wiatrowej na portugalskich wodach

Firma Tokyo Gas ogłosiła, że ​​zainwestuje w spółkę Windplus, która obsługuje pływającą morską farmę wiatrową Windfloat Atlantic w Portugalii. W tym celu zawarła porozumienie z przedsiębiorstwem, Ocean Winds, stając się z nim spółką joint venture i współudziałowcem Principle Power, w którą zainwestował w maju 2020 r., i po raz pierwszy będzie uczestniczyć w zagranicznej działalności w zakresie offshore wind.

07.08.2024, 13:59
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Cyfrowe bliźniaki dla produkcji morskiej energii wiatrowej

Konfigurowalny, cyfrowy bliźniak morskich farm wiatrowych zostanie opracowany w ramach unijnego projektu, w którym uczestniczy m.in. Politechnika Gdańska. To innowacja, która ma zwiększyć niezawodność i bezpieczeństwo energetyczne. Naukowcy z PG będą odpowiadać za opracowanie modeli uczenia maszynowego do wczesnego wykrywania i prognozowania możliwości wystąpienia usterek w turbinach wiatrowych.

07.08.2024, 10:43
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Czy to najbrzydsze okręty świata? Austal USA woduje ostatni okręt typu Independence

W zakładzie amerykańskiego oddziału australijskiego koncernu stoczniowego Austal odbyła się ceremonia wodowania USS Pierre (LCS 38). To 23. i zarazem ostatni okręt klasy Littoral Combat Ship budowany w Mobile w stanie Alabama. Przez kolejne kilka miesięcy będzie trwało doposażanie jednostki i przygotowanie jej do prób morskich, które rozpocząć się mają jeszcze w tym roku.

06.08.2024, 15:45
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Vestas: turbinę V236 zobaczymy na morzu już w przyszłym roku [wideo]

Zbliża się komercyjny debiut flagowego modelu turbiny Vestas V236. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Świnoujściu, Sławomir Michaluk, dyrektor ds. realizacji projektów offshore w Vestas, opowiedział o głównych aspektach technologicznych i historii rozwoju tego produktu.

30.07.2024, 23:55
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Chrzest nowego niszczyciela US Navy. USS Patrick Gallagher prezentuje się w pełnej krasie

W należącej do General Dynamics stoczni Bath Iron Works, mieszczącej się w Bath w amerykańskim stanei Maine, odbyły się chrzest i wodowanie kolejnego niszczyciela rakietowego typu Arleigh Burke, USS Patrick Gallagher (DDG-127). To 76 okręt serii dostarczanej do sił morskich USA od lat 90-tych.

30.07.2024, 10:55
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Grecja rezygnuje z zakupu okrętów LCS typu Freedom. "Zbyt zużyte"

Niepowodzeniem miały zakończyć się plany przekazania Grecji przez Amerykanów znacznej ilości używanego sprzętu wojskowego w ramach tzw. pakietu Blinkena. Jak się okazuje, Ateny zdecydowały się na rezygnację z tego wydawałoby się intratnego przedsięwzięcia po zapoznaniu się z jego stanem. Choć góra darmowego sprzętu wydawała się na pierwszy rzut oka atrakcyjna, na przeszkodzie miał stanąć stan oferowanego wyposażenia i koszt przywrócenia jego sprawności bojowej. Dotyczyło to również kontrowersyjnych okrętów typu Freedom.

25.07.2024, 22:04

Dziękujemy za wysłane grafiki.