• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Holenderska branża morska ma uczestniczyć w budowie okrętów podwodnych wraz z Naval Group. Umowa podpisana

Holenderskie firmy zajmujące się inżynierią morską a także instytucje naukowe otrzymać gwarancję pracy i zdobycia transferu technologii zarówno przy produkcji, jak i konserwacji czterech nowych okrętów podwodnych dla Królewskiej Holenderskiej Marynarki Wojennej (Koninklijke Marine). W umowie o współpracy przemysłowej (Industrial Cooperation Agreement, ICA) między rządem holenderskim a stocznią Naval Group wartość finansowa kończąca się w Holandii w fazie produkcji wynosi blisko miliard euro.

11.09.2024, 15:50
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

TKMS i NVL uzgadniają współpracę przy budowie nowych fregat dla Marynarki Wojennej Niemiec

Podczas SMM 2024, wiodących targów branży morskiej, Thyssenkrupp Marine Systems i NVL ogłosiły planowane utworzenie spółki joint venture i podpisały umowę o współpracy. Celem jest wspólna realizacja budowy fregaty opartej na projekcie MEKO A-400 AMD. Ma to być pionierska koncepcja okrętu, która została specjalnie opracowana dla sił morskich Niemiec, przeznaczona do zwalczania celów powietrznych.

10.09.2024, 22:40
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Babcock kontynuuje wsparcie w ramach programu "Miecznik"

Babcock, firma z branży obronnej, przedłużyła umowę z Polską Grupą Zbrojeniową na kontynuację wsparcia dla polskiego programu "Miecznik". Kontrakt został podpisany za pośrednictwem Biura Zarządzania Programem (PMO) projektu i będzie realizowany aż do dostarczenia trzeciego okrętu w 2031 roku.

04.09.2024, 10:11
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

SeaRenergy koordynatorem operacji morskich przy budowie Baltic Power

SeaRenergy, spółka z Gdyni, otrzymała kontrakt na koordynację operacji morskich przy budowie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.

09.07.2024, 22:00
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad technologią usuwania zanieczyszczeń z Morza Bałtyckiego

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej biorą udział w międzynarodowym projekcie "Limit", którego celem jest opracowanie innowacyjnych technologii do usuwania mikrozanieczyszczeń z wody i ścieków, w tym toksycznych i wyjątkowo opornych na rozkład tzw. wiecznych chemikaliów.

09.07.2024, 20:24
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

W Indonezji rozpoczyna sie budowa drugiej fregaty. Jest oparta na tej samej platformie co "Miecznik"

W indonezyjskiej, należącej do państwa stoczni PT PAL w Surabaya odbyło się cięcie blach, rozpoczynając tym samym budowę drugiej fregaty dla sił morskich tego państwa. Co wyróżnia tę jednostkę, określaną jako "czerwono-biała fregata" jest fakt, że jej projekt jest oparty na platformie Arrowhead 140, podobnie jak brytyjskie fregaty typu 31 oraz polskie programu "Miecznik". Jednostka powstaje na drodze umowy licencyjnej, wykorzystując zdolności lokalnej branży okrętowej i zbrojeniowej.

07.06.2024, 13:24
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Marynarka Wojenna chętna także na korwety? Wielki powrót programu "Murena"

Podczas bloku prezentacyjnego pt. "Modernizacja Marynarki Wojennej" podczas Defence24 Days przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej prezentowali plany koncepcje rozwoju morskiego rodzaju sił. Z kolei przedstawiciele firm zbrojeniowych zaprezentowali działalność swoich przedsiębiorstw oraz ofertę dla Polski. Wszyscy zaprezentowali szereg informacji, przy czym nie zabrakło tu zaskoczeń.

09.05.2024, 14:31
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Babcock wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik transferem wiedzy i technologii w trakcie budowy fregat

Babcock International Group aktywnie wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik w ramach programu dostawy trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej, a wiedza i doświadczenie firmy mają pozwolić usprawnić realizację tego kluczowego dla polskiego bezpieczeństwa przedsięwzięcia.

22.04.2024, 20:37
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Naval Group zawiera umowę dotyczącą okrętów podwodnych dla Indonezji

Francuski koncern będzie współpracował przy dostarczeniu okrętów podwodnych serii Scorpène dla Marynarki Wojennej Indonezji. Jednostki powstaną w krajowej stoczni PT PAL, a Naval Group zapewni transfer technologii. To efekt długofalowej współpracy między rządami Francji i Indonezji, jaką rozpoczęto w sierpniu 2021 roku i umowy o partnerstwie strategicznym między stoczniami obu państw potwierdzoną w lutym 2022 roku.

02.04.2024, 12:02
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

W Brazylii zwodowano okręt podwodny. Podobne były oferowane Polsce w ramach programu "Orka"

W brazylijskiej stoczni Itaguaí Construções Navais odbyła się ceremonia wodowania przyszłego okrętu podwodnego typu Riachuelo, która otrzyma nazwę Tonelero (S42). To trzecia jednostka z czterech, jakie znajdą się w wyposażeniu Marynarki Wojennej Brazylii (Marinha do Brasil). Jest ona oparta na typie Scorpène, będącym towarem eksportowym francuskiego koncernu Naval Group.

28.03.2024, 12:02

Dziękujemy za wysłane grafiki.