• <
mewo_2022
nauta_2024
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Baltic Power na ostatniej prostej [wideo]

Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Świnoujściu, Piotr Ostrowski, zastępca dyrektora projektu Baltic Power, opowiedział o postępach w realizacji najbardziej zaawansowanego projektu offshore wind w Polsce. Prace przebiegają bez zakłóceń, a już w przyszłym roku możemy spodziewać się pierwszych widocznych efektów na morzu.

15.07.2024, 10:57
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Grzegorz Pettke, nowy prezes PRS, stawia na kadry i nowe technologie [wywiad]

Obejmując stanowisko prezesa Polskiego Rejestru Statków S.A., Grzegorz Pettke, przynosi ze sobą ambitne plany przekształcenia instytucji. W rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl, nowy szef PRS przedstawia swoją strategię, która obejmuje rozszerzenie usług, modernizację technologiczną oraz wzmocnienie roli firmy jako ważnego gracza na międzynarodowej arenie morskiej.

11.07.2024, 16:21
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Konosament – „zabrudzenie” konosamentu/LOI

Jedną z trzech funkcji konosamentu jest potwierdzenie ilości oraz stanu ładunku przyjętego do przewozu. W obrębie tej funkcji dochodzi często do istotnego sporu pomiędzy przewoźnikiem, wystawcą konosamentu a frachtującym (stroną ładunkową). W interesie przewoźnika jest zamieścić w konosamencie nie tylko precyzyjne informacje dotyczące ilości, rodzaju i jakości załadowanego towaru, ale również odnotować wszelkie zauważone w trakcie załadunku uszkodzenia i ubytki ładunku.

11.07.2024, 11:25
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Aresztowano kapitana statku, który pomagał Rosjanom wywozić ukraińskie zboże z Krymu

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w czwartek, że u wybrzeży obwodu odeskiego na Morzu Czarnym aresztowała zagraniczny statek towarowy i jego kapitana, który współpracował z Rosjanami i pomagał im wywozić ukraińskie zboże z okupowanego Krymu.

11.07.2024, 10:04
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

HMS Diamond zakończył misję zwalczania Huti na Morzu Czerwonym i wrócił do Wlk. Brytanii

Jeden z najbardziej zapracowanych okrętów Royal Navy powrócił 6 lipca do macierzystego portu w Portsmouth po pół roku działania w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej, gdzie wykonywał zadania w ramach ochrony żeglugi oraz zwalczania ataków na statki i okręty prowadzonych przez jemeńskich bojowników. Prowadził także działania skierowane przeciwko przemytnikom.

09.07.2024, 09:59
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Czarnogóra. Policja zatrzymała Rosjanina, który próbował podpalić zamkniętą na jachcie kobietę

Policja Czarnogóry zatrzymała obywatela Rosji w związku z podejrzeniem próby podpalenia zamkniętej na jachcie kobiety - poinformowała w poniedziałek czarnogórska policja, cytowana przez telewizję RTCG.

09.07.2024, 06:01
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Sztuczne światło wiedzie narybek na manowce

Sztuczne oświetlenie w nocy (ALAN) odciąga larwy ryb od naturalnie oświetlonych siedlisk na rzecz pozornie bardziej atrakcyjnych, dramatycznie zmniejszając ich szanse na przeżycie – ogłoszono podczas dorocznej konferencji Towarzystwa Biologii Eksperymentalnej w Pradze.

05.07.2024, 06:46
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Roboty ciężkie na nowej inwestycji Orlenu w Gdańsku już finiszują. W tle nowy terminal przeładunkowy na Martwej Wiśle

Orlen pochwalił się zaawansowaniem prac na terenie największej inwestycji grupy w Gdańsku – Projektu HBO, czyli Hydrokrakingowego Bloku Olejowego. Wytwarzane w nim produkty będą eksportowane do klientów bezpośrednio z terenu rafinerii za pomocą statków dzięki budowanemu równolegle terminalowi na Martwej Wiśle.

04.07.2024, 06:21
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Vard rozpoczyna budowę kablowca, który będzie zaangażowany w budowę japońskich farm wiatrowych na morzu

W stoczni Vard znajdującej się w rumuńskiej Braili odbyła się uroczystość cięcia blach pod jednostkę oznaczoną jako NB 980. Przyszły kablowiec powstaje dla Toyo Construction, a celem jest zaspokoić rosnący japoński rynek w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Statek ma być skierowany do działań także w innych miejscach na całym świecie.

03.07.2024, 13:52
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Tak kształtuje się przyszłość technologii przeciwminowych? Firmy z Europy rozwijają nowe i stare koncepcje

Europejska Agencja Obrony (EDA) rozpoczęła trzecią fazę projektu Modular Lightweight Minesweeping Next Generation (MLM-NG). Głównym celem jest dalsze podnoszenie poziomu gotowości technologicznej (TRL) odpowiednich systemów i zademonstrowanie wykorzystania modułowego lekkiego trału przeciwminowego w warunkach operacyjnych, w oparciu o rozwój w ramach I (2011-2014) i II (2018-2021) fazy. Podczas III fazy, której budżet wynosi około 9,2 mln euro, uczestniczy sześć państw: Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, Norwegia i Polska.

02.07.2024, 20:26

Dziękujemy za wysłane grafiki.