• <
mewo_2022
nauta_2024
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Baltic Power na ostatniej prostej [wideo]

Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Świnoujściu, Piotr Ostrowski, zastępca dyrektora projektu Baltic Power, opowiedział o postępach w realizacji najbardziej zaawansowanego projektu offshore wind w Polsce. Prace przebiegają bez zakłóceń, a już w przyszłym roku możemy spodziewać się pierwszych widocznych efektów na morzu.

15.07.2024, 10:57
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

AMW z porozumieniem z Babcock Polska o współpracy w zakresie organizacji praktyk zawodowych

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni podpisano umowę o współpracy w zakresie organizacji praktyk zawodowych pomiędzy Akademią Marynarki Wojennej a Babcock Polska sp. z o.o. Umowa została podpisana przez rektora-komendanta uczelni, kadm. prof. dr. hab.Tomasza Szubrychta oraz członków zarządu Babcock Polska, Ewę Kittel-Prejs i Samuela Bartona.

11.07.2024, 16:52
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Grzegorz Pettke, nowy prezes PRS, stawia na kadry i nowe technologie [wywiad]

Obejmując stanowisko prezesa Polskiego Rejestru Statków S.A., Grzegorz Pettke, przynosi ze sobą ambitne plany przekształcenia instytucji. W rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl, nowy szef PRS przedstawia swoją strategię, która obejmuje rozszerzenie usług, modernizację technologiczną oraz wzmocnienie roli firmy jako ważnego gracza na międzynarodowej arenie morskiej.

11.07.2024, 16:21
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Rozbudowa zabezpieczeń przeciwpowodziowych Wrocławia ma zapewnić miastu skuteczną ochronę przed wodą

Po modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego, remontach zbiorników retencyjnych i rozbudowie nadodrzańskich wałów stolica Dolnego Śląska przygotowana jest na większą falę powodziową niż ta, która spustoszyła miasto w "powodzi tysiąclecia" w 1997 r. - wynika z oceny Wód Polskich.

11.07.2024, 16:19
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

FSB twierdzi, że udaremniła ukraiński atak na lotniskowiec Admirał Kuzniecow

Jak poinformowała Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, jej funkcjonariusze mieli udaremnić akcję ukraińskiego wywiadu, której celem miało być zamontowanie ładunku wybuchowego na jedynym znajdującym się w służbie rosyjskim lotniskowcu, a następnie detonacja i ucieczka za granicę.

10.07.2024, 14:43
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Politechnika Gdańska członkiem European Academy of Wind Energy

Jako jedyna w Polsce, Politechnika Gdańska dołączyła do prestiżowego grona European Academy of Wind Energy w skład której wchodzi niemal 60 uczelni z Europy, a także USA i Chin. Akademia jest międzynarodową organizacją non-profit, promującą i wspierającą rozwój nauki o energetyce wiatrowej.

09.07.2024, 10:20
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

120 lat temu zmarł inżynier Witold Zglenicki, pionier pozyskiwania ropy naftowej spod morskiego dna

120 lat temu, 6 lipca 1904 r. zmarł w Baku (Azerbejdżan) Witold Zglenicki, inżynier górnik-geolog zwany „polskim Noblem”; wynalazca platformy wiertniczej, pionier pozyskiwania ropy naftowej spod morskiego dna, filantrop, jeden z największych mecenasów nauki i kultury w tysiącletniej historii Polski.

06.07.2024, 12:20
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Polska rakieta suborbitalna BURSZTYN osiągnęła pułap 101 km i spadła do morza

Podczas przeprowadzonych 3 lipca testów polskiej rakiety suborbitalnej ILR-33 BURSZTYN 2K osiągnęła ona pułap 101 km. "To wydarzenie przełomowe w historii polskiej nauki i dokonań polskich inżynierów w zakresie technologii kosmicznych" - zaznaczono w piątkowym komunikacie POLSA i Instytutu Lotnictwa.

05.07.2024, 21:19
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

NATO na Politechnice Gdańskiej. Uczelnia jako „Living Lab” sojuszu

Kampus Politechniki Gdańskiej będzie pierwszym na świecie obiektem znanym jako „Living Lab” NATO, czyli miejsce służące ekspozycji najnowszych technologii i wynalazków sektora obronnego, opracowanych przez naukowców i wojskowych z 32 krajów należących do Sojuszu. W programie NATO DIANA znalazła się również konstrukcja opracowana przez naukowców z uczelni.

04.07.2024, 15:46
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Podwodne progi – plan Urzędu Morskiego na zabezpieczenie klifu w Orłowie

Klif w Orłowie, jeden z najbardziej malowniczych krajobrazów polskiego wybrzeża, zostanie objęty nowoczesnymi działaniami ochronnymi. Urząd Morski w Gdyni, we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, planuje budowę progów podwodnych, które mają zabezpieczyć klif przed erozją oraz poprawić stabilność linii brzegowej.

04.07.2024, 14:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.