• <
mewo_2022
nauta_2024
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Recenzja książki: Szalupą przez Atlantyk: rejs "Chatki Puchatków" J. Tarasiewicza

Szalupą przez Atlantyk: rejs "Chatki Puchatków"Jerzego Tarasiewicza to publikacja o charakterze wspomnieniowym - po wielu latach zostają odtworzone wydarzenia z II połowy lat 50. XX wieku. Tytuł książki sugeruje relację z wielotygodniowego rejsu po Oceanie Atlantyckim. Tak jednak nie jest, gdyż autor wypłynął na Atlantyk dopiero po dłuższej żegludze po Bałtyku, Morzu Północnym, rzekach Francji i Morzu Śródziemnym. Wbrew tytułowi, Szalupą przez Atlantyk …, nie opisuje rejsu jedną szalupą, a dwiema.

30.12.2020, 10:46
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Odszedł drugi z „Chatki Puchatków”

Wczoraj w Łodzi zmarł kpt. ż. w. Janusz Misiewicz drugi z załogi słynnej „Chatki Puchatków” – przebudowanej szalupy, którą wraz z Jerzy Tarasiewiczem pokonali w 1958/1959 roku Atlantyk. Jerzy Tarasiewicz zmarł na Florydzie w listopadzie 2017 roku, sprowadzone prochy złożono na cmentarzu komunalnym w Sopocie 12 maja b.r. Dziesięć dni później odszedł drugi z „Puchatków”. Janusz Misiewicz po zakończeniu wyprawy, podjął pracę na statkach PMH jako oficer, później kapitan. Od dłuższego czasu chorował – miał 82 lata.

23.05.2018, 08:56
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Odszedł żeglarz - bohater z „Chatki Puchatków”

Jerzy Tarasiewicz zmarł w wieku 80 lat na wyspie Islamorada u wybrzeży Florydy, gdzie osiadł przed laty. Żeglarz, fizyk, absolwent Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni (1956) i Uniwersytetu Jagiellońskiego .

13.12.2017, 10:42
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Tablice przywrócone pamięci

Mszę świętą w intencji Akademii Morskiej - jej pracowników, absolwentów i studentów - otwierającą 7 października uroczystości inauguracji roku akademickiego kończyła podniosła ceremonia odsłonięcia i poświęcenia historycznych tablic upamiętniających absolwentów Szkół Rybołówstwa morskiego. Ich historia sięga roku 1958, kiedy wykonane w warsztatach szkolnych przez uczniów Wydziału Mechanicznego SRM zawisły w hallu głównym budynku dziś zajmowanego przez Wydział Nawigacyjny AMG. Zdeponowane dziesięć lat później, po połączeniu szkół

17.10.2017, 10:30
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Powrót „rybackich” tablic

Mosiężne tablice, upamiętniające absolwentów Szkół Rybołówstwa Morskiego, którzy zginęli na morzu, eksponowane były w latach 1958 - 1968 w holu głównym budynku Państwowej Szkoły Rybołówstwa Morskiego, dzisiaj Wydziału Nawigacyjnego AMG. Po utworzeniu, z połączenia PSRM i PSM, Wyższej Szkoły Morskiej, tablice na długie lata zniknęły w magazynach Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

21.07.2017, 10:17
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Spotkanie z bohaterami pionierskiej wyprawy przez Atlantyk z 1959 roku

Janusz Misiewicz i Jerzy Tarasiewicz - bohaterowie pionierskiej wyprawy z 1959 roku, starą szalupą z m/s „Batory” przez Atlantyk - opowiedzą o tym śmiałym i nieco dziś zapomnianym epizodzie z historii polskiego żeglarstwa.

30.04.2017, 20:22

Dziękujemy za wysłane grafiki.