• <
CSL_1100X200_jpg_2024
nauta_2024
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Wrak sprzed 3,3 tys. lat odkryty na Morzu Śródziemnym

90 kilometrów od wybrzeży Izraela odkryto starożytny statek handlowy spoczywający od 3,3 tys. lat na głębokości 1,8 km. Przewoził setki amfor. Dwie z nich właśnie wydobyto - poinformowały w czwartek władze Izraelskiego Urzędu Starożytności (Israel Antiquities Authority - IAA).

20.06.2024, 15:17
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Szkutniczki podbijają branżę jachtową

Nie ma już zawodów męskich, kobiety nie tylko zdobywają nowe obszary zawodowe, ale także podbijają tradycyjnie męskie dziedziny. Jednym z najbardziej fascynujących przykładów jest rosnąca liczba kobiet, które z pasją i niemałą determinacją zajmują się budową jachtów.

07.12.2023, 13:07
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

„Człowiek i rzeka. Łodzie i szkutnicy". Nowa wystawa czasowa w Muzeum Wisły w Tczewie

Budowa i eksploatacja łodzi od najdawniejszych czasów odgrywały istotną rolę w życiu nadrzecznych społeczeństw. Umożliwiały one zarobek, transport, komunikację, rekreację, a w razie zagrożenia - ucieczkę. Nie inaczej było nad Wisłą. Wystawa w tczewskim oddziale Narodowego Muzeum Morskiego ukazuje typowe konstrukcje rybackie i komunikacyjne z dolnego i środkowego odcinka rzeki. Prezentowany jest także dorobek współczesnych szkutników oraz środowiska i wydarzenia promujące wiślane tradycje.

07.07.2023, 09:24
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Zmiana granicy portu w Kamieniu Pomorskim ma umożliwić jego przebudowę

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia dotyczący zmiany przebiegu granicy portu morskiego w Kamieniu Pomorskim w woj. zachodniopomorskim. Zmiana ma umożliwić m.in. planowaną przebudowę portu w tej miejscowości, leżącej nad Zalewem Kamieńskim. Ma to wpłynąć na jej ożywienie gospodarcze.

17.04.2023, 12:44
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Płaskie pokrywy dziobowe wpływają na zwiększenie ekonomiki transportu morskiego

Naukowcy z Japonii i Wietnamu wykazali, że płaskie pokrywy dziobowe statków mogą zmniejszyć ogólny opór wiatru o prawie 40%, prowadząc do pokaźnych oszczędności paliwa. Wyniki badań opublikowali w piśmie "Ocean Engineering".

14.03.2023, 10:23
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Projekt „Władek” na finiszu. W Tczewie zbudowano replikę tradycyjnej łodzi wiślanej [ZDJĘCIA]

W Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie zakończyło się trwające pięć miesięcy niezwykłe przedsięwzięcie, czyli projekt „Władek”. Pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zbudowali łódkę wiślaną wzorowaną na tradycyjnych nieszawkach, które w XX w. przybyły na dolną Wisłę wraz z rybakami i szkutnikami z Kujaw.

09.02.2023, 09:09
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Siłą kreatywnych przedsiębiorstw jest szacunek dla edukacji

Absolwenci szkół podstawowych wciąż chętniej wybierają naukę w szkołach średnich niż edukację w szkołach branżowych. Tymczasem rynek pracy ma inne potrzeby i młodzież wykształcona w konkretnym kierunku ma większą szansą na dobrze płatną i stabilną pracę niż absolwenci liceum, nieposiadający konkretnych umiejętności.

07.07.2022, 17:51
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Szkutnik - zawód, który w Polsce przeżywa drugą młodość

W Polsce przybywa marin, które wypełnione są nowoczesnymi jachtami i starymi szkutami. Żeglarstwo to nie tyle moda, co przede wszystkim pasja. To również ogromna szansa dla szkutników, którzy mają pełne ręce roboty i zarabiają naprawdę dobrze zarówno u producentów przy budowie nowych jachtów, jak i serwisując jednostki zbudowane przed laty. – To fach, który ma przed sobą ogromne perspektywy rozwoju – uważa Robert Nalewaj.

10.06.2021, 19:22
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Drewno a żegluga

Już tysiące lat temu nasi dalecy przodkowie trudnili się szkutnictwem. Wielkie odkrycia geograficzne, międzykontynentalny handel i polityka oraz prowadzenie wojen - historia świata w dużej mierze oparta jest na żegludze. Wszystko to dzięki ludzkiej odwadze, pomysłowości i przede wszystkim… drewnu. O historii wykorzystywania tego materiału w szkutnictwie oraz jego zaletach użytkowych opowiadają eksperci firmy JAF Polska.

08.04.2021, 11:22
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Europa chce się uczyć szkutnictwa w Goleniowie

W całej Europie brakuje szkutników, którzy potrafią budować łodzie z drewna w tradycyjny sposób. A trudno sobie wyobrazić chociażby Wenecję z gondolami zbudowanymi z laminatów. Właśnie rozpoczął się międzynarodowy projekt, mający na celu wskrzeszenie nauczania w zawodzie szkutnika. Oczy prestiżowych uczelni zwrócone są na inicjatywę Uniwersytetu w Murcji, wspomaganą przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz goleniowską firmę TTS, która dała przykład łączenia biznesu ze edukacją.

28.09.2020, 09:02

Dziękujemy za wysłane grafiki.