• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Wystawa "Muszle świata" w Muzeum Wisły w Tczewie - od soboty

W Muzeum Wisły w Tczewie w sobotę zostanie otwarta wystawa "Muszle świata" prezentująca m.in. rozgwiazdy, szkielety koralowców i pancerze jeżowców - podało Narodowe Muzeum Morskie.

19.07.2024, 10:47
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Olsztyn. Naukowe strategie na ochronę i odbudowę raf koralowych

Krzyżowanie gatunków, kriokonserwacja (czyli zamrażanie) nasienia oraz tworzenie banku komórek rozrodczych i larw koralowców – to przykłady naukowych strategii na wzmocnienie odporności raf koralowych i ochronę tych bezcennych ekosystemów przed negatywnymi skutkami zmiany klimatu.

31.03.2024, 11:45
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Oceanograf z UG: zniknięcie raf oznaczałoby globalną katastrofę [WYWIAD]

Rafy koralowe obumierają; szkodzi im wzrost temperatur, zakwaszenie oceanów, turystyka, przełowienie. Uratować je mogą tylko międzynarodowe systemowe działania, choć ważne są także codzienne decyzje pojedynczych ludzi. "Wielka prośba do Kowalskiego, który spędza urlop nad Morzem Czerwonym, aby nie deptał raf i nie brał z niej +żywych pamiątek+” - mówi dr Anna Panasiuk, oceanograf z UG.

16.06.2022, 23:17
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Badania żywotności koralowców w dewonie mają pomóc chronić obecnie zagrożone rafy

Skamieniałości koralowców, które wymarły w dewonie, mogą podpowiedzieć naukowcom, co dokładnie czeka współczesne korale i jak można im pomóc. Wstępne badania z udziałem Polaków wskazują, że w odległej przeszłości na zmiany środowiskowe były najbardziej podatne koralowce żyjące w symbiozie z jednokomórkowymi glonami.

07.03.2021, 06:00
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Koralowce, budowniczowie raf, są sprytniejsze niż sądzono

Koralowce to organizmy bardziej złożone, niż sądzili niektórzy badacze. Zwierzęta te potrafią regulować tworzenie minerałów, z których powstaje ich szkielet - wynika z badań kierowanych przez Polaków, którzy odkryli koralowce o nietypowej strukturze szkieletu. A to szansa, że część koralowców poradzi sobie np. z rosnącym zakwaszeniem oceanów.

24.12.2020, 12:00
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Zanikanie raf koralowych wskutek ocieplenia i zakwaszenia oceanu powoduje erozję wybrzeży

W wyniku zanikania raf koralowych, wybrzeża powoli zaczną ulegać erozji i będą podmywane, a w końcu zabierane przez morze. Do tej pory rafy stanowiły osłonę przed destrukcyjnym działaniem fal, jednak to ulegnie zmianie wskutek postępującego ocieplenia i zakwaszenia oceanu – wynika z najnowszego badania ARC Center of Excellence for Coral Reef Studies na University of Queensland.

09.12.2020, 14:15
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Jeśli nie zmniejszymy emisji, rafy koralowe znikną do końca tego wieku, a ryb będzie coraz mniej

Jeśli nie zostaną podjęte radykalne i natychmiastowe działania w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i lokalnego wpływu na środowisko to rafy koralowe, jakie znamy, prawdopodobnie przestaną istnieć do końca tego wieku - ostrzega Andréa Grottoli, prezes International Coral Reef Society. Zagrażają im rosnące temperatury, zakwaszenie oceanów, spływy powierzchniowe i zanieczyszczenia. 110 organizacji naukowych, zajmującymi się naukami o wodzie, zrzeszających łącznie ponad 80 tys. naukowców z całego świata - również z Pols

06.10.2020, 15:37
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Głębinowe rafy koralowe zagrożone

Struktury raf, będące siedliskiem wielu organizmów, mogą pękać na skutek zwiększającego się zakwaszenia oceanów, spowodowanego wzrostem poziomu dwutlenku węgla.

22.09.2020, 14:50
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

MSC wśród 110 organizacji wzywających do ograniczenia globalnej emisji gazów cieplarnianych dla ochrony ekosystemów morskich

American Fisheries Society wraz ze 110 organizacjami naukowymi zajmującymi się naukami o wodzie wydało 14 września br. bezprecedensowe oświadczenie, w którym podnosi alarm dotyczący zmian klimatu i ich wpływu na zasoby morskie oraz słodkowodne. Wśród sygnatariuszy oświadczenia znajduje się organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council).

22.09.2020, 12:36
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Zakwaszenie Oceanu Arktycznego większe niż przypuszczano. Co to oznacza?

Według naukowców Ocean Arktyczny będzie pochłaniał więcej dwutlenku węgla w XXI wieku niż przewidywano w modelach klimatycznych. Ten dodatkowy dwutlenek węgla powoduje wyraźnie silniejsze zakwaszenie oceanów, co będzie miało wpływ m.in. na morski łańcuch pokarmowy.

19.06.2020, 11:10

Dziękujemy za wysłane grafiki.