• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Putin: Rozważamy budowę wiodącego do Chin ropociągu i gazociągu Siła Syberii 2

Rosyjski dyktator Władimir Putin, który składa wizytę w Chinach, oznajmił w piątek, że Moskwa rozważa zwiększenie dostaw ropy na chiński rynek poprzez budowę ropociągu "w tym samym korytarzu" co planowany gazociąg Siła Syberii 2. Wcześniej powiedział, że Pekin potwierdził "zainteresowanie" powstaniem gazociągu.

17.05.2024, 14:43
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Carnival i Seaspan wyposażają floty w internet Starlink

Dwie potężne firmy żeglugowe, Carnival Corporation i Seaspan Corporation, wprowadzają na pokłady technologię Starlink od SpaceX, zmieniając zasady gry w łączności na morzu.

16.05.2024, 14:11
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Cyfrowe bliźniaki na statku i w porcie. Logistyka morska pod okiem Wielkiego Brata

"Cyfrowe bliźniaki" i wirtualne społeczności logistyczne mogą pomóc w radzeniu sobie z zakłóceniami w łańcuchu dostaw. Cyfrowe bliźniaki wypłynęły już na szerokie wody i opanowują porty morskie. Zaatakowana przez pandemię Covid-19 logistyka morska na szeroką skalę zaczęła w prowadzać narzędzia informatyczne do obsługi połączeń między kontynentami.

10.03.2024, 12:32
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Główne trendy na oceanach i morzach w 2022. Polska kontroluje trendy

Rozwiną się nowe technologie, zwiększy zanieczyszczenie środowiska i przekręty. 2022 będzie rokiem intensywnego wprowadzania w gospodarce morskiej nowych technologii – wynika z analizy Su Yin Anand i Tabithy Logan, współzałożycielek The Captain’s Table. Będzie również okazją do wykorzystywania technologii do nielegalnych działań i omijania prawa – ostrzega Windward.

28.01.2022, 08:51
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Projekt UE „R-Mode Baltic” – Warsztaty Techniczne w Gdyni

Projekt „R-mode Baltic” zrodził się w wyniku poszukiwania w IALA alternatywnych systemów nawigacyjnych, mogących zastąpić systemy satelitarne, w przypadku ich awarii lub okresowego zakłócenia.

19.09.2018, 14:31
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Technologie Kosmiczne i Satelitarne – trwa nabór na drugą edycję studiów

Politechnika Gdańska rekrutuje na drugą edycję interdyscyplinarnych studiów II stopnia Technologie Kosmiczne i Satelitarne (TKiS), prowadzonych przez Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Wydział Mechaniczny. Pierwszy z nich rekrutuje na specjalność Technologie informacyjne i telekomunikacyjne w inżynierii kosmicznej i satelitarnej, drugi natomiast na specjalność Technologie mechaniczne i mechatroniczne w inżynierii kosmicznej. Na każdą ze specjalności PG przyjmie 30 osób. Studia trwają 3 semestry.

23.01.2018, 04:40
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Raport ETO: W UE nadal brak skutecznego systemu kontroli rybołówstwa

Aby w UE funkcjonował skuteczny system kontroli rybołówstwa potrzebne są dalsze działania. W przeciwnym razie nie uda się stworzyć wspólnej dla całej UE polityki rybołówstwa – wynika z opublikowanego we wtorek raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

30.05.2017, 12:26
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

W Trójmieście powstały międzyuczelniane studia o technologiach kosmicznych

Politechnika Gdańska oraz dwie inne trójmiejskie uczelnie po raz pierwszy rekrutują na interdyscyplinarne studia II stopnia Technologie Kosmiczne i Satelitarne (TKiS).

22.02.2017, 09:15
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Akademia Morska w Gdyni: uczelnia o światowej renomie zaczyna rok akademicki

Zbliżające się rozpoczęcie roku Akademii Morskiej w Gdyni, które odbędzie się w sobotę (8.10) na pokładzie Daru Młodzieży to także okazja by przypomnieć kilka faktów związanych z uczelnią, która prowadzi kształcenie studentów oraz badania naukowe na potrzeby gospodarki morskiej, a w szczególności globalnego rynku transportu morskiego.

06.10.2016, 10:00
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Już wkrótce możemy stać się uniwersytetem - rozmowa z Januszem Zarębskim, rektorem-elektem Akademii Morskiej w Gdyni

Zwiększenie rangi uczelni, zmiany w strukturze zatrudnienia, wzrost liczby studentów na wyższych latach studiów, partnerskie zarządzanie oraz zacieśnienie współpracy z armatorami i przedsiębiorcami lądowymi – to główne elementy wizji nowego rektora Akademii Morskiej w Gdyni wybranego na lata 2016-2020. Profesor Janusz Zarębski jest specjalistą w dziedzinie elektroniki, związanym z uczelnią od ponad 30 lat. Obecnie pełni funkcję dziekana Wydziału Elektrycznego, a obowiązki rektora przejmie z początkiem września.

25.08.2016, 14:00

Dziękujemy za wysłane grafiki.