• <
mewo_2022
nauta_2024
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

OX2 ma apetyt na polski offshore wind [wideo]

Podczas konferencji PSEW w Świnoujściu, Katarzyna Suchcicka, prezes OX2 Polska, opowiedziała o planach firmy na rozwój w polskim sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Jakie strategie i innowacje ma do zaoferowania OX2?

08.07.2024, 11:00
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Rząd chce wprowadzić minimalne standardy bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej

Rząd chce wprowadzić minimalne standardy bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, a za opracowanie i wdrożenie rozwiązań odpowiedzialni będą operatorzy tej infrastruktury, co jednak ma nie generować dla nich dodatkowych kosztów operacyjnych - podano w OSR do projektu noweli ustawy o zarządzaniu kryzysowym.

05.07.2024, 19:58
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Brytyjczycy: Rosjanie wywożą z Ukrainy surowce

Jednym z powodów, dla których Rosja rozwija infrastrukturę transportową na okupowanych terenach Ukrainy, jest wywożenie z nich surowców naturalnych – przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

04.07.2024, 13:30
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Kolej wspiera porty. Połączenie kolejowe Rasht-Morze Kaspijskie umożliwia transport towarów z Rosji do Iraku i Indii

Kilka dni temu ruszył pociąg po torach nowo zbudowanej linii kolejowej łączącej Zatokę Perską z Morzem Kaspijskim. Zapewnia połączenie krajów przygranicznych Morza Kaspijskiego i Azji Środkowej z Oceanem Indyjskim. We wstępnej fazie połączenie umożliwi transport 7 mln ton towarów, a docelowo 10 mln ton. Znaczenie połączenia rośnie niebywale z chwilą ograniczenia żeglugi w Zatoce Adeńskiej i rosnącej wymiany między Rosją, Iranem oraz Indiami.

30.06.2024, 17:05
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

MKiŚ szuka funduszy na polską technologię magazynowania energii w ogniwach jonowych

Resort klimatu szuka funduszy na projekt związany z polską technologią ogniw jonowych do magazynów energii; trwają prace nad wstępnym studium wykonalności projektu - poinformowało PAP ministerstwo. Prof. Janina Molenda z Akademii Górniczo-Hutniczej sygnalizuje, że MKiŚ nie wyznaczył nikogo do koordynowania projektu.

24.06.2024, 09:12
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Chiny. Straż przybrzeżna upoważniona do zatrzymywania cudzoziemców na Morzu Południowochińskim

Nowe przepisy wprowadzone w sobotę przez władze Chin upoważniają straż przybrzeżną do zatrzymywania cudzoziemców na spornych wodach Morza Południowochińskiego oraz innych obszarach, do których Pekin rości sobie pretensje, na okres do 60 dni bez procesu.

16.06.2024, 08:36
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Kongres Polskie Porty 2030: „Net-Zero. Zielona Transformacja w Portach - Mit czy Wyzwanie?"

Na koniec pierwszego dnia drugiej edycji konferencji Kongres Polskie Porty 2030 odbył się panel dyskusyjny pod tytułem "Net-Zero. Zielona Transformacja w Portach - Mit czy Wyzwanie?", który zgromadził czołowych ekspertów i praktyków z branży portowej. Moderatorem panelu był Bogdan Ołdakowski, CEO Actia Forum, który sprawnie kierował debatą, stawiając trudne pytania i moderując dynamiczną wymianę poglądów.

10.06.2024, 18:31
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Ograniczenie importu surowców z Rosji przyspiesza transformację energetyczną Europy. Dekarbonizacja może się jednak wiązać z protestami części grup społecznych

Wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na import surowców z Rosji przyspieszają transformację energetyczną. Jak podkreśla Polska Akademia Nauk, droga energia wymusza radykalną poprawę efektywności energetycznej i przyspiesza rozwój OZE we wszystkich sektorach gospodarki. Odnawialne źródła nie są bowiem obarczone kosztami paliw i CO2. Z drugiej jednak strony dekarbonizacja i Zielony Ład mogą prowadzić do protestów kolejnych, obok rolników, grup społecznych.

28.05.2024, 08:57
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Putin: Rozważamy budowę wiodącego do Chin ropociągu i gazociągu Siła Syberii 2

Rosyjski dyktator Władimir Putin, który składa wizytę w Chinach, oznajmił w piątek, że Moskwa rozważa zwiększenie dostaw ropy na chiński rynek poprzez budowę ropociągu "w tym samym korytarzu" co planowany gazociąg Siła Syberii 2. Wcześniej powiedział, że Pekin potwierdził "zainteresowanie" powstaniem gazociągu.

17.05.2024, 14:43
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Komisarz UE ds. energii: Możemy i powinniśmy ograniczyć Rosji dostęp do finansowania i technologii w obszarze LNG

Od czasu inwazji na Ukrainę UE nałożyła już 13 pakietów sankcji na Rosję, które mają osłabić jej zdolność do dalszego finansowania wojny. Najdotkliwsze z nich to m.in. sankcje technologiczne czy unijne embargo na import ropy oraz produktów ropopochodnych z Rosji drogą morską. Jednak gaz z tego kierunku, który przed wojną płynął do Europy m.in. gazociągiem Nord Stream, dotąd oficjalnie nie został objęty sankcjami.

12.05.2024, 10:10

Dziękujemy za wysłane grafiki.