• <
mewo_2022
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Port wewnętrzny w Gdańsku ponownie otwarty. Trwa likwidacja zanieczyszczeń

Niedzielny pożar hali magazynowej w gdańskiej dzielnicy Nowy Port łącznie objął 6,5 tys. m2. Choć został opanowany, aby powstrzymać zagrożenie dla środowiska wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował o zamknięciu portu wewnętrznego do odwołania. Teraz poinformował, że powróci on do działalności zgodnie z przeznaczeniem po godzinie 15.00.

15.07.2024, 14:41
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Eksperci: czystość chorwackiego morza wynika z uwarunkowań naturalnych, ale i starań władz

Wyjątkowa czystość kąpielisk morskich w Chorwacji wynika zarówno z czynników naturalnych, jak i ludzkich: kraj ma np. jeden z najlepiej zorganizowanych systemów monitorowania jakości wody morskiej w UE - mówią PAP chorwaccy eksperci, komentując unijny raport, w którym Chorwację uznano za kraj z najczystszym morzem w Europie.

14.07.2024, 10:37
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Czerwone światło na Morzu Czerwonym. Huti nadal zakłócają globalny transport morski

Mijają kolejne miesiące kryzysu transportu morskiego na Morzu Czerwonym, a rozwiązania problemu trapiącą światową żeglugę nie widać. Mając na uwadze permisywność społeczności międzynarodowej w stosunku do jemeńskich rebeliantów Huti, można zasadnie zastanawiać się, czy tak długie trwanie statusu quo nie jest celowym działaniem.

13.07.2024, 17:00
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Trwa operacja ratunkowa statku towarowego Ultra Galaxy w RPA

Statek Ultra Galaxy parę dni temu uległ wypadkowi w wyniku, którego obecnie osiadł na mieliźnie i jest prawie przewrócony na bok. Obecnie trwa akcja ratunkowa mająca na celu odciążenie statku.

13.07.2024, 14:35
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Hanwha Ocean położyła stępkę pod okręt podwodny dla Korei Południowej. Firma oferuje podobne w ramach programu "Orka"

Państwowa Agencja ds. Zamówień Zbrojeniowych Korei Południowej poinformowała, że w stoczni w Geoje odbyła się ceremonia położenia stępki pod drugi z trzech zamówionych okrętów podwodnych serii KSS-III Batch-II. To najnowsze jednostki przeznaczone dla Marynarki Wojennej Republiki Korei, która dąży do zwiększenia zdolności podwodnych celem przeciwstawienia się zagrożeniom ze strony północnego sąsiada. Budowa jest o tyle interesująca, że podobne okręty stanowią "towar eksportowy" firmy, oferowane także Polsce.

12.07.2024, 13:34
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Japonia: Chiny i Korea Północna zagrożeniem. Wspólne operacje marynarek Rosji i Chin to demonstracja

Ministerstwo obrony Japonii w opublikowanym w piątek dorocznym raporcie bezpieczeństwa wyraziło "poważne obawy" z powodu działań militarnych Chin i Rosji w sąsiedztwie kraju oraz jako poważne oceniło zagrożenia związane ze zbrojeniem się Korei Płn. i rosnącymi napięciami między Chinami a Tajwanem.

12.07.2024, 13:16
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Ørsted pomyślnie testuje nową technologię instalacji monopali

Ørsted opracował nową metodę instalacji, która może potencjalnie zrewolucjonizować sposób, w jaki instalowane są fundamenty morskich elektrowni wiatrowych. Technologia została pomyślnie przetestowana w Niemczech, udowadniając, że to innowacyjne podejście może znacząco obniżyć poziom hałasu podczas instalacji fundamentów, wzmacniając stosowane dziś metody ochrony życia morskiego i potencjalnie torując drogę dla nowej generacji fundamentów monopalowych.

12.07.2024, 11:50
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Grzegorz Pettke, nowy prezes PRS, stawia na kadry i nowe technologie [wywiad]

Obejmując stanowisko prezesa Polskiego Rejestru Statków S.A., Grzegorz Pettke, przynosi ze sobą ambitne plany przekształcenia instytucji. W rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl, nowy szef PRS przedstawia swoją strategię, która obejmuje rozszerzenie usług, modernizację technologiczną oraz wzmocnienie roli firmy jako ważnego gracza na międzynarodowej arenie morskiej.

11.07.2024, 16:21
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Konosament – „zabrudzenie” konosamentu/LOI

Jedną z trzech funkcji konosamentu jest potwierdzenie ilości oraz stanu ładunku przyjętego do przewozu. W obrębie tej funkcji dochodzi często do istotnego sporu pomiędzy przewoźnikiem, wystawcą konosamentu a frachtującym (stroną ładunkową). W interesie przewoźnika jest zamieścić w konosamencie nie tylko precyzyjne informacje dotyczące ilości, rodzaju i jakości załadowanego towaru, ale również odnotować wszelkie zauważone w trakcie załadunku uszkodzenia i ubytki ładunku.

11.07.2024, 11:25
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Tomczyk: w przyszłym roku budżet MON będzie najwyższy w historii

Budżet Ministerstwa Obrony Narodowej na przyszły rok będzie najwyższy w historii, o około 10 proc. wyższy niż w 2024 roku - powiedział w czwartek w TVN24 wiceszef MON Cezary Tomczyk.

11.07.2024, 10:28

Dziękujemy za wysłane grafiki.