• <
CSL_1100X200_jpg_2024
nauta_2024
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Przeładunki kontenerów w Chinach w górę

Choć na rynku nie brakuje zawirowań spowodowanych choćby koniecznością przekierowania kontenerowców pływających między Azją i Europą na znacznie dłuższą trasę, największe porty kontenerowe w Chinach zaliczyły w pierwszej połowie roku wzrost.

26.07.2024, 22:43
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Kongres Polskie Porty 2030. Terminalom nie brakuje wyzwań

Terminale portowe radzą sobie z przeładunkami, inwestują i rozwijają się. Muszą także być elastyczne, co pokazały ostatnie lata – blokada Kanału Sueskiego, następnie pandemia, w końcu wojna w Ukrainie uwydatniły konieczność szybkiego dostosowywania się do zmiennej sytuacji na świecie. Ważna część tegorocznego Kongresu Polskie Porty 2030 poświęcona była najbardziej palącym potrzebom terminali.

25.07.2024, 22:39
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Stawki frachtowe kontenerowców wróciły do szczytów z 2022 r.

Stawki frachtowe kontenerowców wróciły do poziomów z połowy 2022 r., osiągając w zeszłym tygodniu 5901 dolarów za 40-stopowy kontener - poinformowała firma Allianz Trade. Wskazała, że powodem tych wzrostów są głównie napięcia geopolityczne w rejonie Morza Czerwonego.

24.07.2024, 14:26
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Marynarze biorą sprawy w swoje ręce? Ukraińcy odpierają atak drona Huti na statek

Ataki jemeńskich bojowników Huti z użyciem rakiet oraz latających i nawodnych dronów są zmorą załóg statków i okrętów przemierzających Morze Czerwone i Zatokę Adeńską. Obok zwalczania zagrożenia z użyciem uzbrojenia sił międzynarodowej koalicji do akcji wchodzą także załogi statków. Na jednym z nich uzbrojeni Ukraińcy zdołali z użyciem broni ręcznej zniszczyć pływający bezzałogowiec przeciwnika.

23.07.2024, 16:42
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Spotkanie szefów MSZ Polski i Sri Lanki. Omawiano m.in. współpracę portów morskich

Minister Radosław Sikorski spotkał się 19 lipca w Warszawie z ministrem spraw zagranicznych Sri Lanki Alim Sabry. Głównymi tematami rozmowy były kwestie dwustronne oraz zagadnienia związane z bezpieczeństwem regionalnym.

19.07.2024, 16:34
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

IMO chce być bardziej transparentna w kwestii dzielenia się informacjami na temat swojej działalności

Rada Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) chce zapewnić o swojej przejrzystości, stąd postanowiła odtąd transmitować na żywo swoje posiedzenia plenarne i udostępniać publicznie swoje dokumenty. Omówiła także tematy związane m.in. z kryzysem żeglugi na trasie prowadzącej przez Kanał Sueski jak i obchodów Światowego Dnia Morza w 2025 roku.

19.07.2024, 13:57
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Przerażające nagranie ataku drona Huti na statek. Żegluga wciąż zagrożona

W Internecie pojawiło się nagranie ukazujące niedawny atak jemeńskich bojowników Huti na statek MT Chios Lion, z użyciem bezzałogowego pojazdu nawodnego. W wyniku tego doszło do spektakularnej eksplozji. Jak się jednak okazało, skończyło się właściwie tylko na tym, choć niemniej napędzając strachu załodze.

19.07.2024, 12:38
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Porty w Antwerpii i Brugii chwalą się wzrostami przeładunków w I poł. 2024 roku

Jak podaje Zarząd Portów Antwerpia-Brugia, całkowita przepustowość w pierwszych sześciu miesiącach tego roku wyniosła 143 mln ton, co stanowi wzrost o 3% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Dzieje się tak pomimo trwających napięć geopolitycznych i wyzwań stojących przed branżą morską na świecie. Rozpatrując każdy rodzaj produktów ze względu na jego rodzaj sytuacja nie wygląda tak różowo, niemniej zarząd stara się pozytywnie patrzeć w przyszłość i inwestuje w infrastrukturę portową.

19.07.2024, 12:11
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Rosyjskie okręty weszły na Morze Czerwone. Zmierzają na Ocean Spokojny

Grupa okrętów rosyjskiej Floty Pacyfiku przeszła 17 lipca przez Kanał Sueski, opuszczając tym sam Morze Śródziemne. Wchodząc na Morze Czerwone znalazła się na obszarze, gdzie działają międzynarodowe zespoły sił morskich chroniących żeglugę. To tam zagrożenie dla statków i okrętów stanowią jemeńscy bojownicy Huti. Z racji na ich sympatię do Rosji obecność sił morskich tego państwa budzi kontrowersje z racji na niezwykle newralgiczny charakter akwenu.

18.07.2024, 13:29
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Ciężki dzień dla żeglugi na Morzu Czerwonym. Huti zaciekle atakowali statki. Kolejny został uszkodzony

15 lipca okazał się wyjątkowo trudny dla statków jak i okrętów działających w rejonie Morza Czerwonego. Jemeńscy bojownicy dokonali wielu uderzeń na wybrane statki, jednakże bez większych sukcesów, choć jeden miał zgłosić uszkodzenia. To przypomina, że wciąż istnieje poważne zagrożenie dla żeglugi w tym rejonie.

16.07.2024, 12:21

Dziękujemy za wysłane grafiki.