• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Francuski okręt atomowy Duguay-Trouin rozpoczął regularną służbę

Adm. Nicolas Vaujour, szef sztabu Marynarki Wojennej, ogłosił dopuszczenie do czynnej służby balistycznego okrętu podwodnego z napędem atomowym (sous-marin nucléaire d’attaque, SNA) Duguay-Trouin (S636). Jest to druga z serii sześciu jednostek typu Suffren, które do 2030 roku zastąpią starsze typu Rubis. Mają zapewnić Francji skuteczne odstraszanie nuklearne.

05.04.2024, 20:51
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Jak wygląda finansowanie projektów energetyki jądrowej?

Drugi dzień konferencji Baltic Nuclear Energy Forum rozpoczął się debatą dotyczącą finansowania sektora energetyki jądrowej. Jej tytuł to równocześnie śmiało brzmiąca teza „Energetyka jądrowa może produkować tanią energię elektryczną pod warunkiem jej odpowiedniego finansowania”.

22.03.2024, 12:42
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Zamknięto wstępny etap projektowania pierwszej polskiej jednostki CTV do obsługi farm wiatrowych na Bałtyku

Biuro Seatech Engineering ogłosiło zamknięcie wstępnego etapu projektowania pierwszej polskiej jednostki CTV do obsługi elektrowni wiatrowych na Bałtyku.

28.02.2024, 22:55
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Remontowa Marine Design & Consulting prezentuje nowoczesny projekt patrolowca dla służb morskich

Biuro projektowe z siedzibą w Gdańsku zaprezentowało swoją wizję jednostki patrolowej oznaczonej jako projekt 3982 OPV CG. Koncepcja wiąże się z dostarczeniem nowoczesnych rozwiązań w zakresie respektowania bezpieczeństwa morskiego przez służby morskie, w tym straże wybrzeża.

08.01.2024, 14:23
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Saab i Agencja Uzbrojenia zawarły umowę w zakresie dostawy systemu do ćwiczeń zwalczania okrętów podwodnych

System AUV 62-AT jest przeznaczony do zaawansowanego szkolenia w zakresie zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), a jego pozyskanie ma przełożyć się na wzrost możliwości wspomagania procesu szkolenia oficerów i marynarzy odpowiedzialnych za tego typu działania w siłach polskiej Marynarki Wojennej. Wartość zamówienia wynosi ok. 70 mln koron szwedzkich netto (30 mln zł), a dostawa systemu zostanie zrealizowana w 2024 roku.

18.12.2023, 15:18
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Kurs na biopaliwa. Roczny popyt wyniesie 250 Mtoe w 2050 roku

W tym roku dobrze znana na Bałtyku firma Viking Line oferuje pasażerom możliwość zakupu biopaliwa w celu zrekompensowania surowca zużywanego podczas podróży. Wkrótce operator szwedzki będzie oferować podobne rozwiązanie klientom cargo. Biopaliwa mają więc perspektywy, a kombinacja handlowa zaproponowana przez przedsiębiorstwo może zwielokrotnić popyt na ten rodzaj paliw.

10.09.2023, 13:18
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

USA. Ekspert: szanse na uratowanie załogi łodzi podwodnej Titan są bliskie zeru

Szanse uratowania załogi łodzi podwodnej Titan są bliskie zeru - oświadczył w czwartek były kapitan amerykańskiej Marynarki Wojennej David Marquet w rozmowie z NBC News. Ocenił, że mało prawdopodobne jest, by pięć osób na pokładzie mogło przeżyć dłużej niż 96 godzin, na które starczały zapasy tlenu w łodzi.

22.06.2023, 20:37
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Anwil planuje budowę terminalu przeładunkowego w Gdańsku

Anwil z Grupy Orlen zamierza wybudować w Porcie Morskim w Gdańsku terminal przeładunkowy. Spółka prowadzi postępowanie na wybór wykonawcy tej inwestycji. Jej finalizacja planowana jest na trzeci kwartał 2026 r. Zdolność przeładunkowa obiektu ma wynieść minimum 300 tys. ton rocznie - podał Anwil.

04.05.2023, 23:59
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Karstensen. Zobacz wodowanie dwóch kolejnych statków

Stocznia Karstensen zwodowała w Gdyni kolejne statki rybackie.

20.04.2023, 19:00
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

DNV publikuje pierwsze na świecie wytyczne dotyczące certyfikacji wysp energetycznych i farm wiatrowych na morzu w Polsce

DNV opublikowało ważną aktualizację swojej obszernej specyfikacji usług dla certyfikacji projektów, DNV-SE-0190. Nowa edycja to pierwszy na świecie dokument, który dotyczy certyfikacji wysp energetycznych i farm wiatrowych offshore w Polsce.

20.04.2023, 14:34

Dziękujemy za wysłane grafiki.