• <
mewo_2022
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Szczyt NATO w Waszyngtonie. List intencyjny MON w sprawie zakupu min morskich

Polska delegacja z ministrem obrony narodowej na czele, wiceministrem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, wzięła udział w szczycie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w stolicy USA. Państwa nadbałtyckie mają wzmocnić ochronę domeny morskiej.

11.07.2024, 09:49
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Szwecja przystępuje do programu nadzoru powietrznego NATO nad Bałtykiem

Szwecja przystępuje do programu nadzoru powietrznego NATO Air Policing - ogłosił w piątek w obecności szefa NATO Jensa Stoltenberga premier Szwecji Ulf Kristersson. Polityk poinformował o tym w bazie w pułku amfibii w Berga pod Sztokholmem.

07.06.2024, 13:56
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

NATO zorganizowało pierwsze spotkanie w sprawie Sieci Krytycznej Infrastruktury Podwodnej

Czołowi eksperci z państwo Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego spotkali się 23 maja w Kwaterze Głównej NATO na pierwszym posiedzeniu nowej Sieci Krytycznej Infrastruktury Podmorskiej (Critical Undersea Infrastructure Network). W obliczu rosnących wyzwań dla infrastruktury podmorskiej, sojusz wdraża nowe narzędzia w celu zwiększenia bezpieczeństwa podmorskich kabli i rurociągów oraz monitorowania potencjalnych zagrożeń.

24.05.2024, 11:20
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Wyścig o czysty Bałtyk. Debata nad katalogiem najlepszych praktyk i technologii przy przeładunkach towarów masowych suchych w portach morskich

Morze Bałtyckie, jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie, stanowi pole działania dla organizacji Race For The Baltic. Ich celem jest znalezienie skutecznych rozwiązań na jedno z największych wyzwań stojących przed Bałtykiem - eutrofizację. W ramach projektu, opracowują katalog najlepszych praktyk i technologii dotyczących przeładunków towarów masowych suchych, szczególnie nawozów i fosforytu.

09.05.2024, 10:42
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Admirał Unrug upamiętniony na stulecie Yacht Klubu Polski Gdynia

Blisko 200 osób wzięło udział w piątek 3 maja w inauguracji obchodów stulecia Yacht Klubu Polski Gdynia, rozpoczęciu klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego oraz odsłonięciu tablicy admirała Józefa Unruga.

03.05.2024, 20:30
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

SEA Europe: Czas na wspólną pracę na rzecz Europejskiej Strategii Przemysłu Morskiego

SEA Europe, stowarzyszenie reprezentujące europejski przemysł technologii morskich, obejmujące stocznie i producentów sprzętu morskiego, przedstawiło w Parlamencie Europejskim swoje zalecenia polityczne dotyczące strategii przemysłu morskiego.

24.04.2024, 13:52
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

TECoNaut: nowe kompetencje dla ekologicznych jachtów

Rozpoczyna się TECoNaut, europejski projekt mający na celu zdefiniowanie umiejętności potrzebnych do zielonej transformacji w przemyśle jachtowym.

19.04.2024, 22:02
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Polska w projekcie UE dotyczącym zielonej transformacji w przemyśle jachtowym

Przez trzy lata m.in. polski przemysł jachtowy będzie brał udział w unijnym programie TEcoNaut, który ma promować wykorzystanie ekologicznych materiałów w przemyśle żeglarskim - podała Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych - Polskie Jachty (POLBOAT).

11.04.2024, 15:30
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Zielona transformacja transportu morskiego w UE. 2 mld EUR dla innowatorów

CLIA Europe, ECSA, ESPO, FEPORT, SEA Europe i WaterborneTP zorganizowały w Brukseli dzień informacyjny UE dotyczący Funduszu Innowacji dla sektora transportu wodnego. W spotkaniu wzięło udział około 300 uczestników z sektora transportu wodnego. Byli przedstawiciele biznesu i administracji, którzy są zainteresowani wdrażaniem transportu zeroemisyjnego przy wsparciu funduszy z UE.

30.03.2024, 12:07
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Kirgistan nowym członkiem Międzynarodowej Organizacji Morskiej

Republika Kirgistanu przystąpiła do Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). Agencja wchodząca w skład Organizacji Narodów Zjednoczonych, odpowiedzialna za regulację żeglugi, liczy obecnie 176 państw członkowskich. Jest to o tyle interesująca sytuacja, że to kolejny członek będący krajem śródlądowym, pozbawionym dostępu do morza.

09.03.2024, 19:05

Dziękujemy za wysłane grafiki.