• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024
nauta_2024
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Na Zalewie Szczecińskim udokumentowano pierwszy w Polsce lęg rybitwy wielkodziobej

Ornitolodzy zaobserwowali pierwszy w Polsce przypadek gniazdowania i lęgu rybitwy wielkodziobej. Miało to miejsce na sztucznej wyspie Śmięcka na Zalewie Szczecińskim.

13.08.2024, 10:12
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Próbował ukraść łódź ratowniczą. Przyłapany wskoczył do wody i odpłynął

W Łebie miała miejsce kuriozalna sytuacja. Monitoring zarejestrował próbę kradzieży łodzi ratowniczej. Przyłapany, niedoszły złodziej uciekł z miejsca zdarzenia... wskakując do wody i odpływając.

09.08.2024, 10:52
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

M. Motyka: wiatraki na morzu dadzą Polsce więcej energii niż atom

Polska ma potencjał, żeby stać się zagłębiem offshorowym dla całej Europy. To się po prostu opłaca, to nikomu nie przeszkadza, to daje nam szansę na zdrowe powietrze i czyste środowisko - mówi wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka i zapowiada, że moc produkowana z morskich farm wiatrowych będzie znacznie większa niż ta z energetyki jądrowej.

08.08.2024, 09:53
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Cyfrowe bliźniaki dla produkcji morskiej energii wiatrowej

Konfigurowalny, cyfrowy bliźniak morskich farm wiatrowych zostanie opracowany w ramach unijnego projektu, w którym uczestniczy m.in. Politechnika Gdańska. To innowacja, która ma zwiększyć niezawodność i bezpieczeństwo energetyczne. Naukowcy z PG będą odpowiadać za opracowanie modeli uczenia maszynowego do wczesnego wykrywania i prognozowania możliwości wystąpienia usterek w turbinach wiatrowych.

07.08.2024, 10:43
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Już redukcja zanieczyszczenia oceanów plastikiem o 5% pozwoli ustabilizować sytuację. Ale mikroplastik nie zniknie jeszcze długo

Globalna redukcja zanieczyszczenia plastikiem o co najmniej 5 proc. pozwoli w najbliższych dekadach ustabilizować sytuację na powierzchniach oceanów i zapobiec wzrostowi obecności mikroplastiku – wynika z modelowania przeprowadzonego przez brytyjskich naukowców. Częściowo wpisuje się to w scenariusz ONZ, który zakłada wyeliminowanie takich zanieczyszczeń do 2040 roku.

07.08.2024, 08:57
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Włochy nie oszczędzają na okrętach i zamawiają czwarty patrolowiec

W ramach programu na zakup patrolowców (OPV) dla Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) Orizzonte Sistemi Navali (OSN), spółka joint venture należąca do Fincantieri i Leonardo, otrzymała zamówienie na kolejny okręt i związane z nim wsparcie logistyczne. Całkowita wartość przedsięwzięcia ma wynieść ok. 236 milionów euro.

05.08.2024, 15:07
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Marynarka Wojenna Włoch zamawia dwie kolejne fregaty serii FREMM

Za 1,5 mld euro mają zostać dostarczone dwie fregaty typu Carlo Bergamini w wariancie FREMM EVO, które wejdą w skład sił morskich Włoch (Marina Militare). Umowa w tej sprawie została podpisana 31 lipca przez Organizację ds. Współpracy w zakresie Uzbrojenia (OCCAR) i konsorcjum Orizzonte Sistemi Navali, w skład którego wchodzą stocznia Fincantieri i koncern Leonardo.

01.08.2024, 13:51
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Związkowcy z PKP Cargo rozmawiali z wyznaczoną przez sąd zarządcą o scenariuszach na przyszłość

Scenariusze dotyczące przyszłości spółki PKP Cargo były jednym z tematów środowego spotkania związków zawodowych z wyznaczoną przez sąd zarządcą spółki - poinformował PAP prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce Leszek Miętek.

01.08.2024, 09:22
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Zarządzanie zasobami wód podziemnych musi być efektywne. Pracują nad tym naukowcy z PG

Opracowanie narzędzi wspomagających zarządzanie zasobami wód podziemnych w obliczu wzrastającego zagrożenia suszą oraz metodyka określania podatności na zanieczyszczenia wód podziemnych to główne cele dwóch międzynarodowych projektów realizowanych przez naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.

29.07.2024, 20:43
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Kongres Polskie Porty 2030. Terminalom nie brakuje wyzwań

Terminale portowe radzą sobie z przeładunkami, inwestują i rozwijają się. Muszą także być elastyczne, co pokazały ostatnie lata – blokada Kanału Sueskiego, następnie pandemia, w końcu wojna w Ukrainie uwydatniły konieczność szybkiego dostosowywania się do zmiennej sytuacji na świecie. Ważna część tegorocznego Kongresu Polskie Porty 2030 poświęcona była najbardziej palącym potrzebom terminali.

25.07.2024, 22:39

Dziękujemy za wysłane grafiki.