• <
mewo_2022
nauta_2024
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Władze USA decydują się na trzykrotne zwiększenia cła na stal i aluminium z Chin. Celem jest ochrona własnego rynku

W oświadczeniu na stronie Białego Domu pojawiła się informacja, że zapadła decyzja o wdrożeniu nowych działań mających na celu ochronę amerykańskiego przemysłu stalowego i stoczniowego "przed nieuczciwymi praktykami Chin."

23.04.2024, 10:01
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Kto jest kim w polskim offshore? Fem4CAD

Jan Gortatowski i jego firma Fem4Cad byli praktycznie u zarania polskiego offshore, jeszcze wtedy, kiedy nikt nie widział w tym biznesu. Obserwowali rozwój branży z miejsc w pierwszym rzędzie. I choć już dawno udowodnili niedowiarkom, że mogą być ważnym elementem łańcucha dostaw przy budowie choćby statków instalacyjnych, to w polskim offshore wciąż są widzem, a nie uczestnikiem – jak cały sektor stoczniowy.

26.03.2024, 18:50

Chiny zdominują „zielony” rynek stoczniowy?

Chińskie organy regulacyjne ds. przemysłu i gospodarki przedstawiły nowy siedmioletni plan mający na celu przewodzenie na „zielonym” rynku przemysłu stoczniowego, opierając się na chińskiej dominacji w konwencjonalnym przemyśle stoczniowym. Chińskie stocznie obecnie generują połowę światowego tonażu handlowego, co stanowi około 38 milionów ton rocznie, a sektor ten dynamicznie się rozwija.

29.12.2023, 10:55
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

X Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. Gdzie gospodarkę morską prowadzi offshore wind?

Dziesiąta edycja Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego, która odbyła się w zeszłym tygodniu w Kołobrzegu, stanowiła dobrą okazję do sprawdzenia, na jakim etapie rozwoju offshore wind jesteśmy, jak odnajduje się w rodzącym sektorze rynek stoczniowy i czego w związku z nim oczekują przedsiębiorcy.

07.12.2023, 21:55
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Spory ruch w inwestycjach, pomimo wakacji. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 28-30/2023)

W trakcie wakacyjnych tygodni pomimo trwających okresów urlopowych odnotowywano sporo transakcji tonażem masowym. Stosunkowo dużo było też inwestycji w zbiornikowce do przewozu ropy naftowej i produktów ropopochodnych. I tak też te trendy były obecne w całej połowie 2023 r., gdzie więcej było transakcji związanych z tankowcami niż z masowcami. Nieco mniej było za to w ostatnim czasie inwestycji w gazowce, ale w jednym z tygodni pojawił się spory pakiet nowych kontraktów.

09.08.2023, 21:29
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Towimor. Blisko klienta i z ogromem zamówień

Specjalizujący się w urządzeniach pokładowych Towimor to specyficzna firma – jako jedna z niewielu na polskim rynku okrętobudownictwa nie mieści się nad morzem, a w Toruniu. Ale dzięki utworzeniu spółki i fabryki w Korei Południowej jest bliżej klienta niż kiedykolwiek wcześniej. O osiągnięciach i planach firmy, a także bogatych w doświadczenia ostatnich latach, opowiada Marcin Starybrat, dyrektor handlowy w Towimorze.

13.03.2023, 23:30
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Prognozy rynkowe a rozwój morskiej energetyki wiatrowej - raport

Dekarbonizacja stała się już faktem, ale tempo jej postępu jest dużo mniejsze niż pierwotnie zakładano. Nie do końca też wiadomo, jaki kierunek należy obrać w obszarze wyboru najlepszej technologii oraz źródeł energii, które miałyby zastąpić te konwencjonalne. Nie ma też jednoznacznej ścieżki wyboru najlepszych metod jej magazynowania a w przypadku niektórych źródeł, takich jak choćby wodór w postaci ciekłej, sprawdzonej metody ich transportu na odległość.

02.03.2023, 21:35
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Bohamet. "Oferujemy rozwiązania, które przynoszą oszczędności" [ROZMOWA]

Rozmowa na temat budowy marki firmy, rynkowych trendów i rozbudowie parku maszyn z Tomaszem Tafelskim, prezesem spółki Bohamet, liderem produkcji okrętowej.

22.08.2022, 23:33
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Koreański gigant stoczniowy w kryzysie

Choć zamówień nie ubywa, południowokoreański sektor stoczniowy zmaga się z coraz większymi problemami. Jeden z tamtejszych gigantów, DSME, już mówi o kryzysie.

08.07.2022, 12:51
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Pierwszy wodorowy holownik zwodowany

W Hiszpanii zwodowano pierwszy holownik napędzany wodorem o nazwie Hydrotug.

25.05.2022, 10:03

Dziękujemy za wysłane grafiki.