• <
mewo_2022
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa rozwija się. Formacja kupuje drony i planuje dalsze wydatki

Na przełomie czerwca i lipca MSPiR zgłosiła cztery wnioski w związku z zakupami sprzętowymi. Aby skutecznie zapewnić bezpieczeństwo na Bałtyku, szczególnie w związku z budową infrastruktury energetycznej, morscy ratownicy potrzebują wiele stale modernizować i pozyskiwać wyposażenie do prowadzenia działań w ramach SAR (Search and Rescue).

05.07.2024, 21:12
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Roboty ciężkie na nowej inwestycji Orlenu w Gdańsku już finiszują. W tle nowy terminal przeładunkowy na Martwej Wiśle

Orlen pochwalił się zaawansowaniem prac na terenie największej inwestycji grupy w Gdańsku – Projektu HBO, czyli Hydrokrakingowego Bloku Olejowego. Wytwarzane w nim produkty będą eksportowane do klientów bezpośrednio z terenu rafinerii za pomocą statków dzięki budowanemu równolegle terminalowi na Martwej Wiśle.

04.07.2024, 06:21
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Equinor Polska: konieczne ustalenia legislacyjne dla II fazy polskiego offshore wind [wideo]

Na wietrzność na Bałtyku nie musimy narzekać – to widać wyraźnie po okolicznościach rozmowy z Michałem Jerzym Kołodziejczykiem, prezesem zarządu Equinor w Polsce, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Świnoujściu. Co należy zrobić, żeby w pełni wykorzystać ten potencjał i zapewnić ciągłość rozwoju krajowego sektora offshore wind?

25.06.2024, 09:35
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

NIK negatywnie ws. budowy przeprawy promowej przez Wisłę

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła działalność Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy dotyczącą przebudowy drogi wojewódzkiej nr 246 wraz uruchomieniem przeprawy promowej przez Wisłę - poinformował w piątek dyrektor bydgoskiej Delegatury NIK Tomasz Sobecki.

14.06.2024, 15:26
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Grupa Azoty: instytucje finansowe przedłużyły warunki finansowania Polimerów Police do 14 czerwca br.

Instytucje finansowe przedłużyły warunki finansowania Polimerów Police do 14 czerwca br. - poinformowała w piątek Grupa Azoty. Uzgodniono również, że Grupa Azoty oraz Grupa Azoty ZCh Police wniosą do 105 mln euro pożyczki wspierającej nie później niż do dnia 14 czerwca 2024 r.

31.05.2024, 11:05
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Koniec testów zakładowych systemu, który znajdzie się na niszczycielu min ORP Jaskółka

Firma OSI Maritime Systems poinformowała o o zakończeniu z powodzeniem odbiorczych prób zakładowych systemu INTS. Znajdzie się on na kolejnym, czwartym już niszczycielu min proj. 258, przyszłym ORP Jaskółka, który najprawdopodobniej w czerwcu zostanie zwodowany.

26.05.2024, 21:11
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Grupa Azoty Polyolefins wyprodukowała pierwsze 100 tysięcy ton polipropylenu w ramach rozruchu instalacji

Do 15 maja br. Grupa Azoty Polyolefins wyprodukowała łącznie 100 tys. ton polipropylenu. To poziom produkcji osiągnięty w ramach rozruchu i testów parametrów gwarantowanych na instalacji PDH (odwodornienia propanu), i PP (polipropylenu), jak również na AUX (instalacjach pomocniczych) i HST (morski terminal gazowy).

15.05.2024, 14:28
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Hamburg. Z lądowej energii mogą już korzystać wycieczkowce i kontenerowce

Port w Hamburgu jako pierwszy w Europie zaimplementował technologię dostarczania energii elektrycznej z lądu zarówno dla wycieczkowców, jak i kontenerowców.

15.05.2024, 11:35
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Drugi kadłub CSOV wybudowany w stoczni Crist dotarł do Norwegii

Do norweskiej stoczni Ulstein Werft dotarł w środę wybudowany w gdyńskiej stoczni Crist kadłub drugiego z serii jednostek typu construction service operation vessels (CSOV) budowanych dla armatora Olympic.

09.05.2024, 16:13
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

EKG 2024: budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej opóźni się o dwa lata, ale będzie dobrze przygotowana

Budowa elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino rozpocznie się w 2028 r., dwa lata później, niż zakładał Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. Ministerstwo Klimatu zapowiada, że na przełomie 2024 i 2025 r. będą zaktualizowane m.in. polski program jądrowy i polityka energetyczna. „Każda decyzja jest postrzegana przez pryzmat bezpieczeństwa” - mówił Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Nadzoru Technicznego, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

09.05.2024, 13:32

Dziękujemy za wysłane grafiki.