• <
mewo_2022
nauta_2024
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Rozpoczyna się kolejny etap transportu niemieckiego okrętu podwodnego U-17 do muzeum w Sinsheim

Pod koniec czerwca rozpoczęło się kolejne, wielkie przedsięwzięcie Muzeum Techniki w Spirze (Technik-Museum Speyer) w związku z transportem wyjątkowego eksponatu, jakim jest okręt podwodny typu typu 206A, ex-U-17. Trwa drugi etap przemieszczania jednostki, który urósł do rangi wydarzenia społecznego, promującego nie tylko marynarkę wojenną, ale też turystykę na terenie Niemiec.

10.07.2024, 13:11
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

30% więcej ładunków w Porcie Handlowym w Kołobrzegu

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg podsumował przeładunki w Porcie Handlowym w pierwszej połowie 2024 roku. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego odnotowano wzrost sięgający blisko 30 procent.

04.07.2024, 21:00
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Hapag-Lloyd prezentuje swoją markę branży terminalowej, Hanseatic Global Terminals

Od 1 lipca dział terminali i infrastruktury Hapag-Lloyd przyjmie nową nazwę marki, aby odzwierciedlić swoje przyszłościowe ambicje wzrostu i głęboko zakorzenioną tradycję morską. Ma ona podkreślać zaangażowanie w jakość i ekspansywną działalność w zakresie obsługi terminali. Utworzona marka ma łączyć w sobie portfolio 20 terminali kontenerowych w 11 krajach.

03.07.2024, 21:47
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Ceny transportu morskiego mocno rosną. Czy czekają nas podwyżki w sklepach?

Od wielu tygodni rosną ceny transportu morskiego. Średnia cena transportu kontenera jest dziś o ponad 250 proc. wyższa niż rok temu, a koszty mogą rosnąć dalej, co utrudnia handel i walkę z inflacją. Za wiele produktów będziemy płacić więcej, zmniejszą się także zyski sprzedawców detalicznych. Zyskują natomiast firmy spedycyjne – akcje Maersk wzrosły ponad 8 proc. w ciągu ostatniego tygodnia.

03.07.2024, 13:23
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk w pełni. Dziś dwa wycieczkowce przy nabrzeżach

Rzadki widok w Porcie Gdańsk: przy nabrzeżach jednocześnie cumują dwa luksusowe wycieczkowce. Do Gdańska zawitały Europa i Borealis. Oba jeszcze dziś pożeglują dalej.

02.07.2024, 22:00
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Damen Shipyards i Muller Dordrecht chrzczą nowy statek, Damen ASD Tug 3212

W holenderskim Dordrecht odbył się 28 czerwca chrzest nowego holownika Damen ASD Tug 3212 dostarczonego przez Damen Shipyards do firmy holowniczej Muller Dordrecht. Nazwany En Avant 26 statek był trzecim, który został dostarczony do firmy w ciągu ostatnich trzech lat. Pozostałe to holownik tej samej serii o nazwie En Avant 25 i Z-drive Pushboat zbudowany przez Concordia Damen.

01.07.2024, 13:34
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Porty Antwerpia i Brugia na kursie dekarbonizacji. Innowacje przekształcone w konkurencyjność

W połowie czerwca zarząd portów Antwerpia i Brugia podpisał Deklarację z Oslo. Deklaracja ta stanowi wspólne zobowiązanie kluczowych interesariuszy do rozwoju technologii wychwytywania, utylizacji i składowania dwutlenku węgla (CCUS), które są niezbędnymi działaniami w transformacji portowej społeczności wspierającej osiągnięcie zrównoważonej gospodarki.

28.06.2024, 11:40
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Ceremonia chrztu statku Polskiej Żeglugi Morskiej, M/s Polsteam Dąbie

W holenderskim porcie w Rotterdamie odbyła się uroczystość chrztu nowego jeziorowca Polskiej Żeglugi Morskiej. Jest pierwszym z najnowszej serii, liczącej 12 jednostek, które mają wpływać przez system kanałów i śluz na Wielkie Jeziora Amerykańskie.

25.06.2024, 11:52
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Polskie porty w 2030. Dokąd płyniemy i jaki obrać kurs?

Kongres Polskie Porty 2030 otworzył dyskusję na temat tego jaką rolę będą spełniały polskie porty morskie w perspektywie 2040, a nawet 2050 r. Porty na świecie rozwijają się niezwykle dynamicznie, bo wymuszają to potrzeby globalizacji. Gospodarka polska coraz głębiej wkomponowuje się w światową i porty morskie mają w tym niepodważalny udział.

20.06.2024, 15:47
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Vattenfall i Copenhagen Infrastructure Partners z pozwoleniem na budowę morskiej farmy wiatrowej IJmuiden Ver Beta

Zeevonk, spółka joint venture Vattenfall i Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) za pośrednictwem Funduszu Transformacji Energetycznej, otrzymała pozwolenie na budowę farmy wiatrowej IJmuiden Ver Beta w Holandii. Ten morski projekt wiatrowy o mocy 2 GW będzie obejmował także pływającą morską farmę słoneczną oraz nowy elektrolizer w porcie w Rotterdamie, który wykorzysta energię elektryczną z IJmuiden Ver celem stworzenia zielonego wodoru.

11.06.2024, 22:45

Dziękujemy za wysłane grafiki.