• <
mewo_2022
nauta_2024
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

PSEW w Senacie o potrzebach sektora offshore wind

Podczas posiedzenia Morskiego Zespołu Parlamentarnego, które odbyło się 10 lipca br., przedstawiciele PSEW mówili o szansach i wzywaniach polskiej gospodarki morskiej w świetle dynamicznego rozwoju energetyki na morzu.

12.07.2024, 11:12
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Polski Pawilon Energetyki Wiatrowej na WindEnergy w Hamburgu ponownie pod przewodnictwem PSEW

Polski Pawilon Energetyki Wiatrowej Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej to od lat stały punkt promocji i umacniania pozycji naszego kraju w gronie liderów zielonej transformacji Europy. Międzynarodowe Targi WindEnergy odbędą się w dniach 24-27 września w Hamburgu. Tematem przewodnim tegorocznego stoiska będzie nowe otwarcie polskiego rynku wiatrowego oraz budowanie stabilnego łańcucha dostaw. W strefie Polskiego Pawilonu PSEW znajdą się najwięksi giganci polskiego rynku energii wiatrowej, zarówno z sektora onshore, jak

11.07.2024, 14:59
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Rola kobiet w sportach, w tym wodnych, ma wzrosnąć. Ministerstwo Sportu i Turystyki szykuje ważne zmiany

Jak podkreśliło w komunikacie Ministerstwo Sportu i Turystyki, mimo olbrzymich sukcesów odnoszonych na arenie międzynarodowej przez polskie sportsmenki rola kobiet w polskim sporcie pozostaje ograniczona. Jedynie w czterech na 69 polskich związków sportowych funkcję prezesa sprawuje kobieta. Polski Związek Żeglarski już w tym roku dokonał w swoim statusie zmian, które uwzględniają przyszłe ustawowe regulacje.

10.07.2024, 12:00
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

MKiŚ: projekt prawa wodorowego po wakacjach powinien trafić do Sejmu

Ministerstwo klimatu zakłada, że projekt prawa wodorowego - regulacji dla rynku wodoru powinien po wakacjach trafić do Sejmu. Jednocześnie MKiŚ przygotowuje m.in program promocji elektrolizerów wart 600 mln euro - poinformowali w czwartek przedstawiciele resortu.

04.07.2024, 13:16
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

"Rzeczpospolita": koszty nowelizacji ustawy o cyberbezpieczeństwie przygniotą biznes

Nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa wymusi na firmach wydatki idące w miliony złotych i zaburzy konkurencję. Budzi też wątpliwości konstytucyjne. - pisze środowa "Rzeczpospolita".

03.07.2024, 09:07
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Rząd chce uporządkowania przepisów o materiałach niebezpiecznych zatopionych w Bałtyku

Trwają prace nad projektem nowelizacji przepisów dot. materiałów niebezpiecznych zatopionych w Bałtyku; w ustawie o obszarach morskich RP i administracji morskiej ma znaleźć się odrębny rozdział porządkujący i uzupełniający regulacje w tej sprawie - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.

17.06.2024, 20:50
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Małe porty liczą na duże zmiany – senatorowie obradowali w Kołobrzegu

Małe porty morskie, tak jak te o podstawowym znaczeniu, powinny zostać uznane za infrastrukturę krytyczną. Ich rozwój i przygotowanie do MEW, może przyspieszyć centralny fundusz, a Urzędom Morskim trzeba zwiększyć budżety na bieżące utrzymanie dostępności do portów. Takie postulaty padły w Kołobrzegu, podczas wyjazdowego posiedzenia senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego Administracji Państwowej.

13.06.2024, 13:41
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Kongres Polskie Porty 2030: „Net-Zero. Zielona Transformacja w Portach - Mit czy Wyzwanie?"

Na koniec pierwszego dnia drugiej edycji konferencji Kongres Polskie Porty 2030 odbył się panel dyskusyjny pod tytułem "Net-Zero. Zielona Transformacja w Portach - Mit czy Wyzwanie?", który zgromadził czołowych ekspertów i praktyków z branży portowej. Moderatorem panelu był Bogdan Ołdakowski, CEO Actia Forum, który sprawnie kierował debatą, stawiając trudne pytania i moderując dynamiczną wymianę poglądów.

10.06.2024, 18:31
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Rosnące zagrożenie zatopioną bronią chemiczną w Morzu Bałtyckim: od dyskusji do działania

7 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie informacyjne pt. "Zatopiona w Morzu Bałtyckim broń i amunicja chemiczna: rosnące zagrożenie bezpieczeństwa, gospodarcze, środowiskowe i zdrowotne". Wydarzenie zorganizowane zostało przez Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCSS) w Warszawie oraz Instytut Oceanologii PAN w Sopocie, we współpracy z Sekretariatem Rady Państw Morza Bałtyckiego oraz Wydziałem Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej.

07.06.2024, 15:14
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

W Indonezji rozpoczyna sie budowa drugiej fregaty. Jest oparta na tej samej platformie co "Miecznik"

W indonezyjskiej, należącej do państwa stoczni PT PAL w Surabaya odbyło się cięcie blach, rozpoczynając tym samym budowę drugiej fregaty dla sił morskich tego państwa. Co wyróżnia tę jednostkę, określaną jako "czerwono-biała fregata" jest fakt, że jej projekt jest oparty na platformie Arrowhead 140, podobnie jak brytyjskie fregaty typu 31 oraz polskie programu "Miecznik". Jednostka powstaje na drodze umowy licencyjnej, wykorzystując zdolności lokalnej branży okrętowej i zbrojeniowej.

07.06.2024, 13:24

Dziękujemy za wysłane grafiki.